25 301 läst ·
474 svar
25k läst
474 svar
Nya soplagen 2027: det här händer med ditt sopkärl
Så för att endast vissa gjort den är det fel? Kan det inte vara så att de som inte gjort den har fel? Eller kan det vara så att situationerna skiljer sig åt?L lbgu skrev:
Jag har nog aldrig sett ett hantverkarfordon i storleken av en sopbil, ser du ofta sådana hos dig?
Timmerbilar eller liknande stora fordon ser jag heller inte så ofta i bostadsområden. Så att förbjuda dem att backa där kanske inte är så meningsfullt.
Jag tror nog att både förare, fack, arbetsmiljöverket och företaget föraren är anställd på är förfärade över vad som hänt vad gäller den som blivit påbackad, oavsett om den dör eller inte. Men det ligger knappast i deras verksamhetsområde att agera där, utan just hos den som har en arbetsmiljö och är anställd hos dem. Det kan väl inte vara svårt att förstå?L lbgu skrev:
Barn ska inte leka på vägen, absolut. Men vi vet båda två att det händer.D Dilato skrev:
Varför Stina inte ska få ta en promenad längs vägrenen vet jag dock inte.
Men å andra sidan sker inte sådana här olyckor bara på körbanan/vägen (förvisso i Finland): yle. Sopbilar har ju (historiskt?) backat in på innergårdar, gårdsplaner, uppfarter etc.
Vilket förstås är deras fulla rätt att göra på det sätt du beskriver. Jag tror inte den verkstaden får så många återvändande kunder, men vad vet jag.P pmd skrev:
Det har skett flera olyckor med sopbilar, både vad gäller backande, och åkande bakpå bilen. En del med personal inblandad, en del med privatpersoner.A ajn82 skrev:
Transportarbetaren: "Under 1994–2004 inträffade 171 olyckor med backande sopbilar, enligt statistik från Vägverket."
Borås Energi och Miljö: "På grund av olycksrisken ska backning undvikas och får endast förekomma vid vändning med max en billängd. På gårdar i bostadsområden och i närheten av skolor, förskolor och områden där äldre och personer med funktionsnedsättningar ofta vistas får inte backvändning förekomma."Alfredo skrev:
Transportarbetaren: "Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna."
ST-tidningen: Grannarna inom Stora Höga Norra vägförening, som består av fyra gator, är kritiska till att Stenungsunds kommunfullmäktige har beslutat om backningsförbud för sopbilar.
Det där gäller ju bara för nyanläggning av väg. Inte gamla vägar. Någon i kommunorganisationen har läst fel.Kvackatore skrev:
Så här står det i avfallsföreskrifterna i min kommun:
"
66 § Vid nyanläggande av bilväg gäller att denna ska vara minst 5,5 meter bred omkörning i båda riktningarna förekommer. Om parkering tillåts ska bilvägen vara bredare. Om bilvägen är mötes fri och gällande trafikregler inte medger parkering av fordon får den vara smalare. Bilvägen ska dock vara minst 3,5 meter bred. I kurvor ska körbanan vara så bred att hämtningsfordon kan komma fram utan backningsmanöver och/eller utan att körning sker med hjul utanför vägbana. Träd och annan växtlighet får inte inkräkta på vägbredden.
67 §Bilväg som är återvändsgata ska därför ha vändmöjlighet. Vändplan för ett normalstort hämtningsfordon ska normalt ha en diameter om 18 meter med en hindersfri remsa om ytterligare 1,5 meter runt om. Alternativ till detta är en vändplats eller en trevägskorsning som möjliggör en såkallad T-vändning, se illustration i bilaga 3.
68 § Om farbar väg inte kan upprättas ska fastighetsinnehavaren eller nyttjanderättshavaren avlämna avfallet på plats som överenskommes med eller anvisas av kommunen enligt 61 §.
Här kommer även §65 som behandlar befintliga vägar. Tolkar §67 som att den gäller oavsett.Claes Sörmland skrev:
65 § För befintlig bilväg gäller att rak sträcka på väg, gata eller annan yta där hämtningsfordon framförs är minst 0,5 meter bredare än fordonet. I kurvor ska körbanan vara så bred att hämtningsfordonet kan komma fram utan backningsmanöver och/eller utan att körning sker med hjulen utanför vägbanan. Det fria utrymmet vid sidan om hämtningsfordon ska vid såväl raka sträckor som i kurvor vara minst en meter bredare än fordonet (inkl. backspeglar). Området ska även ha jämnt underlag och tillräcklig bärighet för en person med fyllt kärl.
Illa skriven text eftersom den kräver tolkning. Borde aldrig ha antagits av politikerna.
Jag läser 67-68 §§ som att de gäller nyanläggning av väg. Det framgår av att 67 § börjar med att hänvisa till 66 §. Samma med 68 §.
Jag läser 67-68 §§ som att de gäller nyanläggning av väg. Det framgår av att 67 § börjar med att hänvisa till 66 §. Samma med 68 §.
Redigerat:
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 856 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 856 inlägg
Du är hjärtligt välkommen till min kommun, @Claes Sörmland för att stoppa alla vansinniga beslut! Ta med skyddskläder mot dumhet, det smittar tyvärr.
Håller med att det lämnar mycket för tolkning och jag tror det kan ha varit tanken med att i vissa extremfall ge tjänstemännen lite tolkningsfrihet för att inte göra sig helt omöjliga.Claes Sörmland skrev:
Som småbarnsförälder är jag dock rätt tacksam, räcker med alla varutransporter som tar sig friheten att göra trepunktsvändning på privata infarten.
Vad gäller att tömning av tunnorna är en bit bort så är detta egentligen inget problem. Vi rullar ut dom vid tömning, andra grannar låter de stå vid hämtplatsen och slänger när de ändå går förbi. Vi låter de också stå där ibland - framförallt när man ätit skaldjur dagen efter tömning och man har två veckor till nästa. 😉
Tänk bara på alla lastbilar som kör godstransporter. De verkar inte ha några restriktioner när det gäller att backa på de mest otillgängliga ställen. Angående hantverkarfordon så finns det t.ex. stora spolbilar som en del företag har.tveksamt skrev:
Så för att endast vissa gjort den är det fel? Kan det inte vara så att de som inte gjort den har fel? Eller kan det vara så att situationerna skiljer sig åt?
Jag har nog aldrig sett ett hantverkarfordon i storleken av en sopbil, ser du ofta sådana hos dig?
Timmerbilar eller liknande stora fordon ser jag heller inte så ofta i bostadsområden. Så att förbjuda dem att backa där kanske inte är så meningsfullt.
Så sannolikheten är nog väldigt hög att de kommuner som förbjuder backning gör en vantolkning av lagen. Skulle deras tolkning vara rätt så innebär det antagligen en katastrof för alla som sysslar med godstransporter. Min närmaste ICA-affär skulle garanterat få problem då det är krånglig backning med dålig sikt som krävs för att komma åt lastkajen, finns även ett dagis i närheten.
Då är det väl bara att driva ärendet till domstol, att beslut om backningsförbud inte följer lagen.L lbgu skrev:Tänk bara på alla lastbilar som kör godstransporter. De verkar inte ha några restriktioner när det gäller att backa på de mest otillgängliga ställen. Angående hantverkarfordon så finns det t.ex. stora spolbilar som en del företag har.
Så sannolikheten är nog väldigt hög att de kommuner som förbjuder backning gör en vantolkning av lagen. Skulle deras tolkning vara rätt så innebär det antagligen en katastrof för alla som sysslar med godstransporter. Min närmaste ICA-affär skulle garanterat få problem då det är krånglig backning med dålig sikt som krävs för att komma åt lastkajen, finns även ett dagis i närheten.
Vad gäller lokala ICA-butiken så är det i min mening en väldig skillnad i att en lastbil ska backa till en lastkaj eller att en sopbil ska backa in/ut längs en skaftväg eller i ett villakvarter.
Hur hade du tänkt att det skulle vara ett lagbrott? Ett företag kan givetvis på egen hand instruera sina förare att inte backa. Det bryter knappast mot en lag. Så kommunen som inför backningsförbud kan säkert göra det helt lagligt. Det fåniga är ju att de inkompetenta kommunalarbetarna gör det för att de tror att de följer lagen.tveksamt skrev:
Hade du sett den butiken jag pratar om så hade du nog ändrat åsikt. Måste backa ca. 40 meter, smalt och en tvär kurva med dålig sikt. Sen är det ett dagis i närheten så risken för att barn lyckas ta sig dit finns också. Tänk även på gamla stadskärnor, där kan det ofta både vara trångt och dålig sikt. Men varutransporterna ska ändå fram.tveksamt skrev:
Husägare
· Småländska höglandet
· 5 655 inlägg
Min fråga är hur många av er som idiotförklarar bestämmelser om att inte backa med tunga fordon - som själva kör tunga fordon på regelbunden basis?
Vår kommun är i färd med att sjösätta den nya sorteringen utifrån sin tolkning. Vi kommer att ha fyra separata tunnor för olika avfall; 1 för restavfall, 1 för matavfall, 1 för plastförpackningar och 1 för pappersförpackningar. Glas, papper och metall kommer även fortsättningsvis behöva sorteras på någon central återvinning. Hämtningen blir enligt följande:
Det innebär att alla kärl töms var sjätte vecka, förutom matavfallet som töms varannan vecka. Det ska tydligen lanseras en app där man kan få notiser dagen innan tömning om vilka kärl som är aktuella.
Utan att ha provat det så känns det som att det är väldigt långt mellan tömningarna, även om vi bara är två vuxna utan barn. I dagsläget töms hushållsavfall och matavfall varannan vecka, vi brukar tömma var fjärde vecka och är hyfsat duktiga på att återvinna. Det enda som skulle kunna göra skillnad för oss är att vi sannolikt kommer att återvinna mer plast, det är lätt att den kladdiga/"äckliga" plasten (typ smörpaket eller creme fraiche-burkar) åker i soporna nu för att man inte vill att den ska mellanlagras i hallen i väntan på att forslas till återvinningen.
I vår kommun måste man ansöka om att få kompostera hushållsavfallet, vilket kostar 1269 kronor, och om ansökan beviljas får man inte sänkt taxa. Jag läste någonstans att kommunen inte vill att matavfallet komposteras hemma, då det vid insamling skickas på rötning och därmed skapar biogas = förnyelsebar energi.
| 1 | Sopbilen tömmer matavfall och restavfall |
| 3 | Sopbilen tömmer matavfall och plastförpackningar |
| 5 | Sopbilen tömmer matavfall och pappersförpackningar |
| 7 | Sedan börjar det om med matavfall och restavfall |
Utan att ha provat det så känns det som att det är väldigt långt mellan tömningarna, även om vi bara är två vuxna utan barn. I dagsläget töms hushållsavfall och matavfall varannan vecka, vi brukar tömma var fjärde vecka och är hyfsat duktiga på att återvinna. Det enda som skulle kunna göra skillnad för oss är att vi sannolikt kommer att återvinna mer plast, det är lätt att den kladdiga/"äckliga" plasten (typ smörpaket eller creme fraiche-burkar) åker i soporna nu för att man inte vill att den ska mellanlagras i hallen i väntan på att forslas till återvinningen.
I vår kommun måste man ansöka om att få kompostera hushållsavfallet, vilket kostar 1269 kronor, och om ansökan beviljas får man inte sänkt taxa. Jag läste någonstans att kommunen inte vill att matavfallet komposteras hemma, då det vid insamling skickas på rötning och därmed skapar biogas = förnyelsebar energi.
Vad har det för betydelse. Har man tagit körkort för tungt fordon så ska man väl vara kompetent att backa det. Det är i nivå med en pilot som bara kan lyfta med planet, men inte klarar av att landa. Är man inte kompetent nog att kunna backa på ett säkert sätt borde körkortet ryka.SågspånPappspikEternit skrev:
Ok, så för att säkerställa att det följs borde man då spärra backväxeln när bilen körs på uppdrag av kommunen 😉pacman42 skrev:
Får brandbilar backa (dom är ju ändå större, lockar ut både vuxna och barn på gatan och borde därmed vara farligare)?🤔