Ja, så är det. därför är just Ahlsell ett dåigt exempel. Företag som är specialiserade inom ett visst segment köper förmodligen volymprodukter mycket billigare från något annat ställe än de vanliga "detaljistladorna" och då börjar det bli relevant att prata förmånsvärde om man "lånar ut" kontot till anställdas privata inköp.
 
  • Gilla
ajn82
  • Laddar…
Det går säkert att komma fram till den här saken rent skattetekniskt men när det kommer till kritan så skulle jag vilja se den handläggare som lägger ner nå jobb på detta. Är väl en sak om det handlas för miljoner men kreti och pleti som köper nå småmängder elmaterial eller köper däck på firmans rabatt lär nog inte behöva oroa sig......
Vill man göra rätt för sig så får man ju naturligtvis vända sig till redovisningsansvariga och anmäla inköpen och be om skatt på detta.
 
Sedan kan man ju undra vart skillnaden ligger om man själv förhandlar fram samma eller bättre rabatt än den som firman har.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
C
N nb. skrev:
Har man bra rabatter hos ahlsell hamnar man på typ marknadspris, dvs det man betalar i nån näthandel eller stor bygglada.
Man skall väl förvisso inte glömma bort att "grossistens" pris även inkluderar mervärdet av att varan finns direkt tillgänglig på hyllan i en lokal butik, m.m..

Risken för att detta överhuvudtaget kommer upp lär förvisso vara mikroskopisk, så diskussionen är väl akademisk, inte minst på denna nivå. Men man skall vara medveten om att det potentiellt kan betraktas som en förmån.
 
Redigerat:
P
T Tornhuset skrev:
Och jag repeterar det jag skrev ovan:

Och även OM det skulle kunna betraktas som en förmån (vilket det inte kan) så skulle jag inte bli beskattad, då rabatten, om det nu är en sådan, inte
  • överstiger den största rabatt som en konsument kan få på affärsmässiga grunder.
Har du läst inlägg #220?
 
Rejäl skrev:
Har du läst inlägg #220?
Kan du nu läsa inlägg som kommer att skrivas i framtiden?

Inlägget du citerade har nummer 191, och du hänvisar till inlägg 220?
 
Rejäl skrev:
Har du läst inlägg #220?
Intressant! Stämmer inte alls med de svar jag fått. Hittade tyvärr inget av mina gamla mail om saken, så jag skickade också vidare till skatteverket. Detta var dock den 16/2, så jag undrar om jag får svar (skulle ta 3-4 vardagar). Återkommer när/om det händer!
 
P
T Tornhuset skrev:
Intressant! Stämmer inte alls med de svar jag fått. Hittade tyvärr inget av mina gamla mail om saken, så jag skickade också vidare till skatteverket. Detta var dock den 16/2, så jag undrar om jag får svar (skulle ta 3-4 vardagar). Återkommer när/om det händer!
Jag har själv haft denna diskussionen med två olika revisorer och dom har samstämmigt sagt att det ska förmånsbeskattas…
 
  • Gilla
lars_stefan_axelsson och 1 till
  • Laddar…
Till vilket värde?
 
A
D Daniel 109 skrev:
Till vilket värde?
Är det skillnaden mellan Ahlsells listpris och vad du betalat som gäller, så är det nog billigare att bara handla nån annanstans, privat :)
 
useless useless skrev:
Marknadspriset har inget med hittepåprislistan hos grossiten att göra.

"Marknadsvärdet bör i första hand anses motsvara det för en konsument regelmässigt förekommande priset på orten inklusive mervärdesskatt på varan eller tjänsten."
Avsnittet du tagit detta citat ifrån handlar om att man fått något som arbetsgivaren har haft en utgift för (eller tillverkat, eller dylikt). Jag citerar sammanfattningen av detta avsnitt:

"Marknadsvärdet är det pris som mottagaren av en förmån normalt får betala på orten för motsvarande förmån. I många fall motsvaras marknadsvärdet av arbetsgivarens kostnad."

Du får gärna peka på något i detta avsnitt som är tillämpbart på det vi diskuterar.
 
Rejäl skrev:
Jag har själv haft denna diskussionen med två olika revisorer och dom har samstämmigt sagt att det ska förmånsbeskattas…
Men exakt vad är det då de (revisorerna) menar ska förmånbeskattas och vad är det man ska redovisa för att Skatteverket ska kunna beräkna korrekt skatt?
 
P
jbr jbr skrev:
Men exakt vad är det då de (revisorerna) menar ska förmånbeskattas och vad är det man ska redovisa för att Skatteverket ska kunna beräkna korrekt skatt?
All rabatt du kan tillgodo göra dig privat som företaget har..
Min revisor säger köp ingett privat på bolaget eller utnyttja företagets rabatter till privata köp , för vid revision så blir det svårt och jobbigt..
Sen är det upp till var och en att följa eller utnyttja, som med allt annat..
För risken är inte så stor men korrekt enligt skattelagarna vi har är det inte..

Detta var mitt sista inlägg angående detta🤓
 
  • Gilla
lars_stefan_axelsson
  • Laddar…
Men en rabatt på en fejkad prislista är inte per automatik en förmån. Jag vill mena att priserna på Ahsell är marknadsmässiga med rabatter. Det är med andra ord inget förmånsvärde att betala det priset.
 
  • Gilla
avh67f och 1 till
  • Laddar…
N nb. skrev:
Hur ska det då hanteras att Ahlsell struntar i vems kundnummer du anger om man betalar med kort. Du kan ange ett kundnummer från ett kvitto/faktura du råkat hitta, det går till och med att säga att jag vill handla på xxx studentkårs kundnummer men jag har glömt det och så kommer det att gå fint. Det är i normalfall bara vid faktura som de vill ha legitimation och då (tror jag) behöver man vara upplagd i systemet för att få handla på faktura.

Dåvarande Martin Ohlsson ville, antar jag, öka sin omsättning, så de hade som "möjlighet" att arbetsgivaren hade ett gemensamt kundnummer för personalens kontantköp. På en tidigare arbetsgivare jag hade var det så. Arbetsgivaren i sig handlade nog ingenting på Martin Olsson, för vi sysslade inte med något åt det hållet (max lite fikabröd, men det handlades nog på lokala cafeet). Martin Olssons vinst i det hela var väl att kunna sälja mer men slippa konsumentköplagen och allt annat mickel som följer av att man säljer till konsument.

I tråden var frågan kring hur Peab gör kopplat till priser - de handlar inte på Ahlsell, det är för dyrt. Ahlsell och liknande är till för företag som har mindre volymer eller behöver stödköpa. Min arbetsgivare handlar t.ex. kabel direkt från Nexans, priset är en bråkdel av det som är "billigast på nätet" men så köper vi också t.ex. uppemot 100 km högspänningskabel av en viss typ varje år. Alla andra prylar med lite större volym köps direkt från leverantör, så fort man kommer över nån miljon per år av samma eller liknande prylar från samma leverantör hoppar man över återförsäljarleden. Sedan säljer vi vidare till våra entreprenörer som gör jobb åt oss, det är endast vissa materialkategorier som entreprenören köper in. På samma sätt arbetar alla stora byggbolag, de är sin "egna" grossist. Vi har också konto på Ahlsell, köper t.ex. arbetskläder och allehanda pryttlar där, men inte kabel, ställverk, transformatorer, armaturer etc, allt det köps direkt från tillverkarna.

Hur bedöms rabatter/marknadspris om det skulle vara en förmån? IFÖ skriver på sin hemsida att en toalett Ifö Sign 6080 kostar 6326 kr ink moms, dvs mer än det dubbla "normala" priset (och säkert betalar t.ex. Peab bara 30 % av det om de köper 1000 st.
[länk]

Att den enda "förmånen" man kan ha av att handla på Ahlsell är att man kan få över disk eller dagen därpå en pryl som man kanske skulle behöva vänta på 2-3 dagar om man beställde på nätet. Priset är med vettigt rabattbrev liknande men ofta något högre.
Självklart handlar även stora företag som peab, ncc och skanska på ahlsell ibland. Kollar man rikstäckande grossister på markavlopp, va och andra saker som hör till anläggningsdelen finns det inte många kedjor, ahlsell och dahls vad jag känner till. En del avdelningar kan säkerligen använda lokala kedjor men dom rikstäckande får en rätt stor del av kakan.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.