H hempularen skrev:
Om man försöker tolka situationen lite formellt. Så menar firman att det som skulle kunna motivera prisavdrag är om det felaktiga arbetet de utfört skulle orsakat en kostnad för dig, de är då skadeståndskyldiga. Den kostnad som orsaktas för dig är väl att firma två fick rätta felen. Men då kommer konsumenttjänstlagen in, en firma som gjort fel skall i första hand få en chans att rätta felet själva.

Der man det på det viset så har firman ev. rätt rent formellt. Men det är magstarkt att resonera så.

När det gäller priset på jordfelsbrytaren, så är det ju klassiskt med dessa påhittade priser från elgosisterna, som i många faöll ligger 1000% över "normala" priser. Men elfirman som handölar hos grossisten kan ha över 95% rabatt (inte fullt så stora pålägg i det här fallet).

Men det vore en välgärning om firman namnges här på forumet.
Jag har ju dock påpekat det jag (med hjälp av forummedlemmar) tyckt varit fel till elektrikern som var på plats, flera gånger skriftligt och muntligt. Då har svaren gått från ”jag har inte gjort något fel, det är din installation som är fel” till ”jag har kopplat ur fel fas, du kan själv koppla in den igen” och ”enbart fasen är inte strömförande”. Och jourföretaget har i två svar nekat till att det funnits något fel att åtgärda. Så jag tycker nog att jag givit en rimlig chans att åtgärda felet.

Materialkostnaden är kanske svårare att få rätt för, men är ändå skönt att markera det formellt.

Jag undviker att nämna några namn innan ARN har handlagt ärendet. Vill man verkligen veta så får man skicka PM.
 
  • Gilla
Dilato och 1 till
  • Laddar…
Jag, eller rättare sagt en nära släkting har rätt negativ erfarenhet av ARN, de har släppt in branschföreträdare i "dommargänget", som öppet ifrågasätter konsumenttjänstlagen. Och öppet "dömer" i strid med lagen.

Men du behöver ju egentligen inte göra någonting här. Bara låt bli att betala, bestrid om det går till inkasso, bestrid om det går till kronofogden, och OM de mot förmodan stämmer dig, så är det dags att fundera över om man kanske skall betala för att slippa rättegång. Eller låt rätten avgöra.
 
  • Gilla
Dilato
  • Laddar…
En nyfiken fråga bara är ”jourföretaget”och elektrikern samma företag eller är ”jourföretaget”någon tjänst av något slag ?
 
S Sune i Blekinge skrev:
En nyfiken fråga bara är ”jourföretaget”och elektrikern samma företag eller är ”jourföretaget”någon tjänst av något slag ?
Jag har beställt en tjänst från ett företag som sedan skickat en elektriker från en lokalt firma.
 
H hempularen skrev:
OM de mot förmodan stämmer dig, så är det dags att fundera över om man kanske skall betala för att slippa rättegång. Eller låt rätten avgöra.
Och även om det skulle gå till rätten så är det så små pengar* att det i så fall blir ett förenklat tvistemål, vilket är en betydligt mindre risk om man skulle bli stämd. Så man behöver inte dra sig för det i alls samma utsträckning som om det rör sig om en större tvist.


*) Ett halvt prisbasbelopp som för 2026 är knappt 30 000:-
 
  • Gilla
TRJBerg och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.