84 375 läst ·
349 svar
84k läst
349 svar
Grannen stänger mitt vatten i TRE veckor
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
En bra riktlinje är att utgå efter vad det kan kosta att gå på toa på något hotell i närheten.lunnabo skrev:
Närmaste hotell jag hittar till Södra Sandby är Flyinge Gårdshotell. De verkar ta 1276kr natten.
Ta den summan gånger 3 veckor och du har 26 796 kr.
Ovanpå det får du lägga besväret av att vara ifrån ditt hem. Hur mycket kan det vara värt? 1000kr om dagen kanske? I 21 dagar?
U
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
· 2 823 inlägg
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
- 2 823 inlägg
Om du ska hävda olägenheter som skadeståndsgrundande är din fråga för generell för att svara på.lunnabo skrev:
Absolut inte.
Har studerat mycket skadeståndsrätt men denna fråga har egentligen andra utgångspunkter.
För det första är det ett "Småmål".
För det andra är motparten en kommun.
Det kan tänkas att kommunen inte vill ödelägga lika många långa timmar i förberedande förhandlingar, skriftväxlingar och själva tvisteförhandlingen som ju dessutom kan dras vidare.
Därför är det kanske mer en förhandlingsfråga än en ren skadeståndsfråga.
Det är dock inte någon som helst tvekan att från skaderättslig utgångspunkt att ersättning absolut inte är begränsad till rena utlägg eller omkostnader.
Frånvaron av att kunna skita i vattenklosett är en skadeståndsgrundande olägenhet vilket knappt någon verkar inse eller förstå.
Hur många boende är ni som inte kunnat spola? Var ni vid något tillfälle under perioden sjuka med magrelaterade problem? Har nån av er svårigheter att kunna lämna hemmet, tex rullstolsburen? Osv.
Listan är ju oändlig med ”mjuka” faktorer som skapar olägenheter. Dessutom är en hel del olägenheter inte skadeståndsberättigade.
Tex kan jag inte springa pga en annan person som gjorde att jag förolyckades för 10 år sedan. Den delen gav inget skadestånd eftersom att kunna springa och åka skidor är inget som man behöver kunna i vardagen, däremot fick jag ersättning för smärta när jag går i trappor.
Jag undrar också varför ditt vatten var avstängt i 3 veckor…
Hade du ringt din leverantör hade du troligtvis haft vatten rätt snabbt..
Hade du ringt din leverantör hade du troligtvis haft vatten rätt snabbt..
U
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
· 2 823 inlägg
Utsliten och utdömd
Byggnadsvårdare
- 2 823 inlägg
Ja vi hade en granne som liknande hände för, dock var det VA-bolaget själva som var anledningen till avbrottet.S Simonstahl skrev:
Och det handlade om 5 dagar och inte veckor som i TS fall.
Men då fick grannen en 1 m3 cistern bredvid farstun med vatten under tiden.
Du borde kunna kräva ersättning motsvarande 2/365 av din fasta årsavgift för vatten om det tog 2 dagar från att du felanmälde till att du fick vatten. Om inte vattenleverantören drar av. Tiden innan du felanmälde ligger på dig själv att minimera skadan du drabbas av.
Då vet jag vad Din uppfattning om vad värdet på vatten till huset är värt.mexitegel skrev:
Försök förstå att det är faktiska [styrkta] extrakostnader du kan få ersättning för enligt svensk rättsordning. Vad "någon" eller du själv har för uppfattning om eventuell storlek på någon summa pengar utanför detta har tyvärr ingen inverkan i ärendet.
Tack och hej.
Tack och hej.
Rolle85R Rolle85 skrev:
Du har helt fel i vad du tror.
Jag kom in på juristprogrammet på ett nästan unikt sätt.
Innan dess läste jag ämnesstudier i Handelsrätt som specialisering på Ekonomprogrammet.
Varifrån har du fått den uppfattningen?Fotografen skrev:
Olägenhet är ju inte någon kostnad men kan vara ersättningsgrundande enligt Skadeståndslagen.
Du kan kräva hur mycket som helst, flera hundra tusen om du känner för det.lunnabo skrev:
Men... du kommer troligen inte att få mycket i ersättning på grund av:
1. Du felanmälde inte direkt.
2. Din verkliga skada är baserad på dina faktiska kostnader.
Räkna bakåt och se hur mycket av dina kostnader som är till tiden för felanmälan till rimlig åtgärd (2-36 timmar).
Att det har tagit 3 veckor är ju ditt eget fel.
Är det verkligen grannen, alltså kommunen, och inte VA-bolaget du ska kräva på skadestånd? Det är ju dom som har misslyckas att leverera vatten. Grannen har ju ställt till det i VA-bolagets anläggning, inte din.
Ett gymkort var till alla i familjen för att ni ska ha någonstans att duscha. Frukost, lunch och middag på krogen tills vattnet är tillbaka för att köket är oanvändbart utan vatten. Det kan bli pengar.C cpalm skrev:Du har ju redan fått flera svar.
Det finns inga schablonmässiga belopp i svensk skadeståndsrätt. Du måste själv räkna ut hur mycket avbrottet de facto kostat just dig. Potentiellt 0 kr. Tänk resor och material för att hämta vatten och kostnader för felsökning. I viss mån kanske tid, men det är knepigt att värdera om det är din egen tid. S.k. "sveda och värk" är generellt svårt att få ersättning för, men inget hindrar dig förvisso från att försöka.
Knepet här när det än så länge bara är frågan om förhandling mellan två parter är att lägga nivån på sina krav så att motparten känner att de är rimliga och inte värda att bråka om, samtidigt som de kanske är större än vad du hade fått dig tilldömt i en rättssal.