Hej!
Vi är igång med en lägenhetsrenovering hör hemma och blev lite fundersamma på den gamla säkringsskåpet (kallas tydligen normcentral) Den ser ut att härstamma från tidigt 1700-tal och av och på knappen fungerar inte heller längre. Nu ska vi bygga om och ut så det blir diskmaskin, häll, inbyggd Micro, ugn och kyl/frys kombination. Idag har vi bara en gammal hederlig spis och kyl/frys.
Snickaren tyckte att vi skulle uppdatera hela centralen till en ny, med jordfelsbrytare tror jag det hette.
Nåväl, hade över en elektriker idag och han sa att det inte var möjligt. Det är för lite ström in i lägenheten. Idag sitter där 1st 20Ah säkring och 3st 10Ah.
Ja, ni ser själva. Det är gamla grejer. Har han rätt eller ska vi ringa in en annan elektriker? :thinking:

Gammal säkringstavla med manuella säkringar och strömbrytare, synbart slitna och föråldrade.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Gammal säkringslåda med synliga ledningar och föråldrade komponenter i ett renoveringsbehovigt skick.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Tacksamma för svar.

Allt gott!
 
Ring en annan elektriker!
Det är en standard elcentral från 1950-60 talet, den är säkrad 25A i elrummet i källaren.
Det fungerar med lite disciplin, man kan inte köra allt på samma gång.
Vi renoverade en liknande 3- rumslägenhet 96 m2 med extra allt.
Häll, ugn, micro, kyl, frys diskmaskin tvättmaskin torktumlare golvvärme i badrum + trådande om all el samt satte spottar i köket, hall, badrum i sänkta tak.
Ny normcentral med JFB. Centralen kopplades förberedd för 3-fas men vi testade att bygla 1 inkommande fas till alla 3 på brytaren.
Inte en enda säkring löste ut under dom 5 åren.
Vill man ha 3 fas så finns det en ny kabel MQQ 5G4 som är bara 13,3 mm den kan dras i samma rör som i dag har 2 st 6 mm2 Fas / Pen som matar befintlig central.
 
  • Gilla
Tomtom79
  • Laddar…
Klart det går!? Jag är ju inte elektriker själv men tycker det ser ut som ni bara har en-fas så en tre-fas jordfelsbrytare blir ju svårt att få till men det finns förstås en-fas.

Det som behövs då är en central med plats för:

brytare, JFB, 4 dvärgbrytare. Alltså 8-12 DIN-platser beroende på brytare och JFB.

Ett foto underifrån också så kunde man varit helt säker.
 
En standard häll ligger på ca 7,2kw och behöver då 2x16A eller 1x32A vid enfas
En ugn ca 3000w, 13A
Diskmaskin 2200W, 10A
osv...

Du kommer alltså inte kunna köra flera stora förbrukare samtidigt.
I praktiken fungerar det hyfsat då en diazedsäkring kan överbelastas kraftigt under ganska långa stunder.
Men välj en häll med effektvakt så går det att ställa ner maxeffekten.
Du kommer nog även behöva få fram lite nya matningar, främst till köket.
 
  • Gilla
ViktorHg
  • Laddar…
P Hanohon skrev:
Nåväl, hade över en elektriker idag och han sa att det inte var möjligt. Det är för lite ström in i lägenheten. Idag sitter där 1st 20Ah säkring och 3st 10Ah.
Och denna elektriker har helt rätt - det är för lite ström in i lägenheten för alla nya vitvaror som du räknar upp. Byte av gruppcentral förändrar inte detta. Det går ju men som nämnts kan du inte använda alla vitvaror fritt. En central med JFB är ju inte fel, men det är ingen större mening att knö in en massa nya grupper.
 
  • Gilla
PNO och 2 till
  • Laddar…
P Hanohon skrev:
Hej!
Vi är igång med en lägenhetsrenovering hör hemma och blev lite fundersamma på den gamla säkringsskåpet (kallas tydligen normcentral) Den ser ut att härstamma från tidigt 1700-tal och av och på knappen fungerar inte heller längre. Nu ska vi bygga om och ut så det blir diskmaskin, häll, inbyggd Micro, ugn och kyl/frys kombination. Idag har vi bara en gammal hederlig spis och kyl/frys.
Snickaren tyckte att vi skulle uppdatera hela centralen till en ny, med jordfelsbrytare tror jag det hette.
Nåväl, hade över en elektriker idag och han sa att det inte var möjligt. Det är för lite ström in i lägenheten. Idag sitter där 1st 20Ah säkring och 3st 10Ah.
Ja, ni ser själva. Det är gamla grejer. Har han rätt eller ska vi ringa in en annan elektriker? :thinking:

[bild] [bild]
Tacksamma för svar.

Allt gott!
Det du har är inte en normcentral.

Om elen räcker eller inte beror på hur man använder utrustningen. 20A (inte Ah) räcker långt om man inte brassar på allt samtidigt.
 
Har man som i det här fallet 4st säkringar i en hel lägenhet bör man absolut dra fram nya matningar. Ugn, diskmaskin, tvättmaskin, arbetsuttag bör ha egna grupper, annars blir man ännu mer begränsad.

Den dagen det byggs om för trefas är det bra att det förberett.
 
Mikael_L
P Hanohon skrev:
Nåväl, hade över en elektriker idag och han sa att det inte var möjligt. Det är för lite ström in i lägenheten. Idag sitter där 1st 20Ah säkring och 3st 10Ah.
Det är i princip möjligt, men visst har han också delvis rätt med "för lite ström in", som vi nog egentligen mer korrekt ska kalla "för lite effekt in".

Du har i den lägenheten enfas matning och 25A (säkring nere i källaren eller någon annanstans där elmätaren sitter).
Det betyder att max eleffekt till lägenheten är 230V x 25A = 5750W
Och spisen/hällen bör ej avsäkras mer än 20A vilket ger en maxeffekt på 4600W till den.

Och nu har du enfas till lägenheten, skulle du ha trefas skulle en spis kunna få 11000W och en häll 7400W, som du ser så kan en häll fungera för dig med dagens elmatning, men den kommer inte ge samma maxeffekt som om du haft trefasmatning till lägenheten. I praktiken betyder det att du kanske kan köra 2 plattor på max istället för 3, även för bara ett kort tag.


Sen är den totala effektförbrukningen i lägenheten ett problem, du kan inte köra allt samtidigt, utan tänka till och inte starta flera stora förbrukare samtidigt.
Tänk dig att du kör diskmaskin, häll med 2 plattor på max, ugn som värmer med 3000W, kör micro vattenkokare och startar dammsugaren och en hårtork samtidigt.
Då kör du en ansenlig effekt på 2300W + 4000W + 3000W + 800W + 2000W + 1500W + 1200W = 14800W, men du har tillgängligt 5750W genom din huvudsäkring. Dvs den brinner antagligen, och då det brukar vara ett låst utrymme så blir det besvärligt, hela lägenheten mörk fram tills att du fått dit en vaktmästare eller vem som nu kan tänkas hjälpa.


Så du har en begränsad tillgänglig effekt helt enkelt. Och det kan gå att göra en elinstallation med dessa förutsättningar, men du får vara beredd på att tänka till och inte starta flera stora elförbrukare samtidigt. Om du t.ex. kör både häll och ugn, låt alla andra saker vara under tiden. Eller du kan nog köra micro så fort som du inte längre har någon platta på max effekt längre. Men vänta med DM, dammsugare och sånt.


Sen behöver du dra en till "grupp" till köket, minst en, till diskmaskin, men dra minst två, till micro och lite uttag.
Dvs det måste dras lite nya kablar till köket.



Det kan gå att uppgradera bostaden till trefas. Men då blir det många aktörer inblandade, och vem som helst av dom kan säga nej, det är BR-föreningen eller hyresvärden, det är elbolaget, och det är någon inblandad elfirma som kan tycka att det inte går (troligen har elfirman fel i så fall, men däremot blir det eventuellt ohyggligt krångligt och dyrt)
 
Ojdå. Det var alltså inte så "bara" i detta fallet inte.
det trista i det hela är att föreningen är inte på väg att uppdatera elsystemet på något sätt. Så trefas är uteslutet i dagsläget tyvärr. Dra fram nya matningar har visat sig snudd på omöjligt. Iallafall i de befintliga rören där de gamla kablarna går i. Elektrikern provade med flera olika metoder men ingen fungerade. Han tom slet lite i de kablar som gick till befintliga centralen och de rörde sig inte ur fläcken. Det var tydligen rätt vanligt. Så för att dra om nya kablar måste vi spårfräsa in dessa i väggar och tak i hela lägenheten. Vilket vi inte är så pigga på att göra såklart. Det känns dock som att köket är vårat största dilemma då de stora förbrukarna finns där. Hur ska vi göra för att det ska bli så bra som möjligt med de förutsättningar vi har? Vi byter ut till en modern normcentral oavsett har vi bestämt.
 
Varför ska ni byta central?
 
Hej!

Den gamla känns omodern och inte alls lika säker. Vi ville ha in en jordfelsbrytare initialt men är osäkra på om det går att montera.
 
Inte mycket att göra tyvärr. Antingen dimensionerar man för att varje förbrukare kan nyttja max effekt och får räkna med att säkringen löser ut om man råkar köra dem samtidigt, eller så ser man till att justerar ner max-effekt i häll så man kan köra allt utan att säkringen löser.

Jag skulle föreslå den första lösningen om man kan ha koll på det. Man får ju fördelen att om man har bra tryck i hällen när man behöver det.

Men förstår jag dig rätt om ni inte kan få loss trådarna mellan befintlig central i lägenheten och uttag/spis osv? I så fall är det ju inte så lätt att dimensionera upp för en bra häll.
 
JFB går helt klart att montera in. Det går även att montera en separat kapsling bredvid er gamla central men det är ju allt annat än snyggt :-)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.