Värme allmänt
silversmeden: Kolla bara hur långt den trådlösa enheten räcker, beroende på hur långt du har till elskåp. Jag har ca 60 meter till mitt elskåp och så långt räcker den absolut inte.
ichgary: SOmsagt ett mycket omdiskuterat ämne, men enligt min mening så kan det ju vara bra med nödkylningsventil om man kör med slutet system och lite nätt med ackvolym.. Men med öppet system så ska det mycket till innan pannan sprängs.. Men det är väl somsagt bättre att läsa sig till det och avgöra själv..
parper: ja precis "tänkte inte på det" men det stämmer ju. inte så roligt mao. Så då stänger vi den här tråden innan fler påpekar detta =).
BigGitt: Saken är att det röcker lyfta upp den 1-2mm från trä. Sen gjuter man den i flytspackel. Eller? Armeringsnät köper du på alla byggvaruhus. Själv använde jag Biltemas armering. Den är dock 100x100mm. Och sen en kaka om 20mm/flytspackel.
exerg: Tänk dig att när du spolar ner toapapper o skit ihop med vatten så fylls hela avloppsröret med detta och för att det inte skall bildas vacum bakom detta(som i stort sett till slut skulle få det att stanna ) måste det ersättas med luft. Ar tvättställ o golvbrunn anslutet i änden på samma avloppsstam kommer vacumet att suga ur vattenlåsen till dessa i första hand. Ligger däremot din
exerg: Allt regn som sommartid följer plåtrören (nägra hindra liter) får naturligtvis inte heller rinna in och komma i kontakt med teglet.För att undvika kondens så kan naturligtvis inte röken i toppen av skorstenen tillåtas vara för kall. Gas...? är det i England? Mät temperaturen i toppen av murskorstenen. Är den 60 grader räcker det säkert att isolera plåtrören.
Joukko: Jag hittade i deras katalog. Det är väl 19mm tjocklek om jag har räknat rätt. Inte jättebilligt men bra ändå. Ska beställa rör mm därifrån.
ichgary: där pumpen sitter.. Gör inget att den blir inbyggd, bara man ser den när pumpen ska servas..
pada: Hittade en bra beskrivning. http://www.ts.mah.se/utbild/by7491/VENT.pdf
Krilleman: Men den passar inte på ett 25 mm rör. Mitt antagande är att du nämnde att du hade ett 25 rör, och då trodde han direkt att du hade ett DN25 rör, alltså 33,7mm utvändigt. Oavsett vad han sa så passar inte dom kopplingarna på ett 25mm rör.
Åspel: Håller också på att bygga fristående pannrum för tillfället. Det är ju en djungel med regler och man får olika svar beroende på vem man frågar, sotarn har ju en del att säga till om men kolla även med ditt försäkringsbolag. I mitt fall säger dom (Länsförsäkringar) att det räcker med EI30 på ytterdörr om det är mer än 6m till närmsta byggnad. dom säger även att det går
exerg: Häromkring blockeras aldrig numera rökanslutningen om det finns möjlighet att undvika det. Många sätter in en kamin där när de upptäcker att tvätt som de ofta hängt i närheten av pannrummet inte längre torkar och källaren känns fuktig och även om det finns radiatorer i källaren kopplas de sällan så att de kan fungera då övriga huset inte behöver nån värme.Sätt dit en
silversmeden: Tror inte riktigt att du är uppdaterad kollade just på elskling och de skillde mellan 52 öre och 63 för mig blir det 11 öre i skillnad.
Mikael_L: [citat] Ja i vårt fall är det ju en ickefråga, med isolerad platta och golvvärme så blir ju matar-rören bara lite extra golvvärme.
heintz: Hej! Tack för ditt svar, det är väl just sprickbildningen som är det jag oroar mig mest över och det som du bekräftar. Värmelagringen är jag inte orolig för, där är betong bättre än tegel och nästan lika bra som täljsten. (Betong har 0,95 kJ/kg*k i värmekapacitet, tegel har 0,85 kJ/kg*k och täljsten 0,98 kJ/kg*k). Min tanke var faktiskt en konstruktion liknande rörspisar, och
H4z3: Från dom som tillverkat expansionskärlet som Rinkaby Rör säljer. I manualen till Baxi Bonus 30 Samt manualen till Laddomat 21 Dom tre manualerna har jag läst igenom grundligt. Samt kollat andras väl fungerande anläggningar, läst på nätet, pratat med rörkrökare osv. Man kan bygga pannsystem på tusen olika vis. Och jag lovar att tusen rörmokare säger tusen olika svar. Därför gjorde
Jan-Å: Jag tycker att Du börjar i fel ände, jag skulle aldrig göra nåt som kostar pengar, tid, energi i en källare utan att först göra i ordning grunden så den är fukttät. Som jag ser det har Du 2 alternativ. Alternativ 1, renovera källaren med material som tål fukt och andas dvs inget trä, inga reglar, ingen parkett etc etc. Alternativ 2 som jag skulle välja utifrån att Du har en
Jan-Å: Trä är ju aldrig nån optimal värmespridare så jag skulle nog ta bort reglarna, gjuta EPS på valvet till lagom nivå, sen flytspackla in golvvärmeslangen och klinker på det. Tror Du får betydligt effektivare värme på det viset och risken för sprickor i fogar/plattor pga rörelser i spån och reglar elimineras.
mexitegel: Vet inte riktigt om jag förstår vad du är ute efter, men ett vanligt element gör varmluft? Det som in "bergvärmevärlden" motsvarar inomhusdelen på en luft/luft pump kallas fläktkonvektor och finns i alla möjliga och omöjliga varianter. Finns sådana som ser ut precis som innedelen på en luft /luft, de som hängs på väggen, de som fälls in i innertaket eller de som ansluts till
gaia: [citat] golven blir ungefär lika varma som luften i rummet. Är luften kall så blir klinker kalla. Det som gör att klinker känns kallare är det att klinkers släta yta leder bort värmen från skin mycket bra. Lackat parkettgolv har samma kylande egenskaper. En ullmatta, trä, plast leder värme mycket sämre och därför känns det varmare att gå på fast ytan har samma temperatur som
Gulfxx: Sedan tycker jag om du inte redan gjort det . Ställa frågan i annan forumskattegori tex under juridik eller och köpa sälja . Fins kanske mera råd där kring säljarens ansvar i detta . Denna tråd ligger ju under värme allmänt .
Johan Bergström: Hej Håkan, Är problemet löst med den fastnande ventilen?
Rigor: Det blir att testa sej fram till inställningen..Den beror på vilken effekt du ska ha ut och var i systemet det sitter.. Nära pump, öppna lite Sist på slingan lite mer öppet Får du inte tillräckligt varmt, öppna lite till efter ett dygn eller två, men kolla så att dom andra rummen ändå blir varma samtidigt.. Det är bäst att öppna lite åtgången tills (det räcker med värme)
Bjornsson: Det är det primära värmesystemet i huset. Skulle det klara sig bättre om man skaffa en till tank för att få mer vattenvolym eller blir pannan för liten för det? För annan panna kan jag inte ha då ända platsen som finns att tillgå är i köket där den står nu och tanken är gömd i en skrubb bredvid. Hur skulle ni göra för att förbättra? Bygga nytt pannrum ute i anslutning till
strevert: Tja Skall byta 2 radiatorer i samband med renovering och det är en egen slinga idag med 15 koppar prisol. Hur löser man om man vill ha 22 mm pex i en enrörs slinga till radiatorerna. Kan bara hitta 15 mm inloppskoppling på 1- rörs kopplet. mina radiatorer har ingen stam med avstick, utan koppar från pannrum till första radiator kopplet, vidare till nästa osv.
Gulfxx: Även om verkningsgraden är låg så magasinerar ju täljsten värmen trotts allt d^_^b Stäng draget då ni har glöd kvar och är klara med eldningen . Annars går värmen ut genom skorsten ! en bra täljstens kamin annars är Andersen 10 från scanspis d^_^b tror du får en sådan för 16 - 18 000 kr Jag hade tidigare andersen 8,2 kanonbra kamin ! Har du vattenburna element så kan du annars
olof63: Hej, har ett Götenehus fr 1997 i Stockholm - radiatorburen värme runt om och värmepump (berg), funkar kanon - men jag skulle vilja ta bort några radiatorer i vardagsrum (60 kvm) och kök (20 kvm) och eftermontera va-buren golvvärme istället ? Någon som har förslag på hur detta kan lösas ? Idag har jag välisolerade golvbjälklag, golvspånskiva och sedan lumppapp och 14 mm parkett på.