Kök
Husbygge: Lite förvirrad, förlåt ::) Art ska det ju vara förståss.
unigas: Varför inte en AGAspis? Oerhört populära i England bland annat //Markus
orso: Frågan är väl om ngn kan garantera fuktskyddet om man byter enstaka plattor ? harebra /orso
Gummigum: Avfall ej komposterbart d v s :D Jag sorterar reklam, glas, kartong, matrester etc(kompostmaterial). Sortering papper, glas flaskor kartong sker ej i köket utan i hallen. Det enda jag har i köket är en kompostlådda samt 'hink med plastkasse i för övriga ting....
koko: Förra helgen spacklades det sista över vårt (ingjutna) värmegolv. I förrgår och igår (runt brunnarna) lades tätskikt och idag ska det gå att kakla (kommer dock ej att påbörjas förrän i morgon). Också gjort av hantverkare. Jisses, vad det luktar gummi i badrummet för tillfället! :) Jag tycker det verkar konstigt att kakla väggarna innan man gjort hela tätskiktet - blir det inte
Immobil: [citat] :o Du har inte funderat på att börja med fallskärmshoppning? ??? Utan skärm!! ::) ;D
Jesca_j: Färjorna från Nynäshamn (Stockholm) och Karlskrona går bägge till Gdansk-Gdynia-Sopotområdet, tre städer som sitter ihop och har ett stort utbud av byggvaruhus. Vi var över i Augusti och vi blev förvånade både över de låga priserna och den suveräna servicen! Kolla in http://www.byggahus.se/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=byggmatr;action=display;num=1089194696 för mera info om att handla
mickesgw: Hej. I paketet så finns det med ett garanti bevis som Elektrikern ska fylla i värdena han mätt och sedan skriva på och på detta papper ska fotot sitta. Sedan ska detta skickas till Thorin & Thorin först då får man förlängd garanti med 10år + de 2 som alltid ingår totalt 12 års garanti.
johan_p: prodigy: tackar tackar, precis vad jag var ute efter, ett test! :) Så då vet man att billig eller dyr gryta inte spelar någon roll för uppvärmingstiden!
Qudan: [citat] Hej! Om jag vore du skulle jag köpa Electroluxen, fast den inte har varmluft. Detta pga. hällen. Om du jämför hällarna med de andra så har e-luxen en liten avrinningsränna runt hällen. Den samlar upp nån dl om man skulle koka över litegrann. De andra har ingen sån och då rinner allt ner på sidorna. Jag har haft både en Bosch och en e-lux och kan därför säga vilken av
pandy: Hur är det med kvalitén med de inglasade duscharna. Det finns i alla prisklasser, är det någon större skillnad på dessa? Vi är ute efter något med storleken 90 x 100 -> 90 x 120. Är någon missnöjd eller kanske mer än nöjd - jag vill veta. //Anders
Sahara: Jag har testat Svedbergs badrums-cd. Den var lättanvänd och helt okey.
Jesca_j: Vi kommer att ha klinker i köket både för att vi tycker det är snyggt och dessutom tål det ju fukt och blir inte skadat om man tappar ner något på det (tappar du stora gjutjärnspannan blir det nog märke:P) Golvvärme är nog ett måste för att ha klinker på stora golvytor.
andreasp: Det har inte kommit in någon fukt, jag har kollat med fuktmätare och man ser att det inte har släppt helt. Jag tycker 2 år är för lång tid att chansa på att det skall hålla.
Starfighter: Har gjort en liten skiss så ni ser hur vi har gjort. Mina kunskaper i illustrator är som synes starkt begränsade. [bild] Det svåraste var att få tag i ett litet handfat men till sist hittade vi ett på K-Rauta. Om jag kommer ihåg rätt var det ca 35 x 45 cm.
Fasting65: Materialkostnaden kan du räkna på genom att antingen surfa till www.rinkabyror.se eller www.sigro.se. Rinkaby rör har en katalog som kan beställas.
Gummigum: Jag hade nog stukit in en fuktmätare i alla fall här å var i källaren. Vet många som det gåt tokigt för som hade en 'torr' källare som visade sig bakom olika installationer emot väggar ha fuktskadat....ett annat trix är ju å mäta luftfuktigheten fast det ger ju bara en ögonblicksbild av läget.
helenae: Tack alla för svaren! Tog en fundrare igår och diskuterade med sambon och vi kom fram till att vi håller oss till vårt ursprungliga beslut, alltså inte högblankt. Vågar inte ta "risken" med kladdiga små barnfingrar överallt... //Helena
Macke202: Hej hej, Jag funderade lite på om det var här eller "Golv" forumet som denna tråden hörde hemma men jag provar här iallafall. Vi håller som bäst på med att bryta upp allt golv ner till betongplattan i vårt hus och är nu på sista rummen, det ena av dessa ligger vägg i vägg med vårt stora badrum och har en garderob som "tar" en del av badrumsutrymmet, jag ska försöka illustrera här
Linska: [citat] Jag håller på vitt! Personligen tycker jag att det skulle lyfta fram virr-varret och eken bättre. Dessutom har du då lite mer spelrum för färgsättning på väggar, textilier och övrig inredning. Måste bara dela med mig av något som var attans snyggt! Vitt "rustikt" 10x10 med FET blyertsgrå fog, ca 1 - 1 1/2 cm. Otroligt läckert!!
JOS81: ...övre mellanklassen har faktiskt en hel del trevliga finnesser utan att det kostar skjortan....
robot: Jag tror allt framgår här http://www.bkr.se
robot: Jag var inne på det spåret också, blir lite enklare med elen. Jag tänkte fortsätta med fuktspärren ända upp till taket, men behöver jag måla över fuktspärren? Ska allt obehandlat trä som sitter under innertaket behandlas?
Thor-Sten: "Kan man undermontera diskho på granithäll? ungefärligt pris? Finns andra varianter?" Ja...och...ja! Du kan både underlimma och uppfräsa en ho i stenen. kolla på http://www.thor-sten.se/inutf.htm så ser du de fyra monteringssätten förklarade och med bilder. MvH Thorsten