Altan & Uteplats
sysmali: Jag är intresserad av samma sak. Kikar på pergolamarkiser (typ https://www.ljusochcomfort.se/produkt/pergolamarkis/) men då med stolpar, som även jag skulle vilja slippa. Du borde kunna göra en lösning med någon typ av utskjutbart tak, om du "bara" behöver max 1,5 meter. Hoppas att någon annan har mer kompetens hur man kan lösa detta smidigt:)
mc8: Falu rödfärg i närheten? Det är väl järn i? Gjorde själv misstaget att bryta loss gammal fasadpanel vid nylagd tryckt trall. Svartprickigt!
widstige: Hej! Under semestern så ska jag hjälpa bekanta att bygga en ny altan med tak. Altanen kommer vara ungefär 70cm över marknivå, 5 meter lång och 3 meter bred. Jag hade tänk fästa 45x170 som bjälklag med balkskor i en bärlina fäst i fasaden, samt ha en bärlina på plintar ca 1,5 meter och en på 2,8 meter från fasad. Har sökt runt lite på dimensionering av taket. Jag själv var inne
Vortexstar69: Tack för svar! Bygglov är ordnat eller rättare sagt kommer så vara när inom kort förhoppningsvis. Dialogen med grannen är god Det är hans förråd men ”planket” vet jag ej. Har dock fått OK på att riva och bygga om så det blir nog så jag gör för att få det mer robust.
Dalom2024: Jag har ännu inte bestämt hur jag skall göra. Vill ha samma golv ute och inne. Min tanke då är (under själva uterummet); 1. trossbotten 2. isolering 3. vindpapp Skräp hamnar naturligtvis i springorna, men det går bra att dammsuga upp enl annan skribent i tråden. Som sagt, jag är inte säker hur jag skall göra... Nya synpunkter mottages med tacksamhet
Hammarfall: Kul att du hade en bild i gömmorna! Kan bli så att jag kopierar det rakt av om den inte passar bättre utanför trädäcket.
TheGame: Ser inget på bilden, vad är det för ränder du pratar om? Du kanske ska ta och olja in altanen
Snappahaneklanen: Har ingen erfarenhet av komposittrall men det hindrar ju inte mig från att spekulera. :) Är det styvare än vanlig trall så är det ju bättre på att hålla emot träets rörelser, frågan är väl om det är bra nog? Sen vet jag inte hur väl skruv fäster i komposittrallen, kanske måste man förborra, vilket ju är lite drygt.
conform: Såhär fick det bli. Sågade ur de nya stolparna och fäste med två vagnsbult mot regel, sen med skruv i bärlina i tak. [bild] [bild]
xely: Jag har börjat bygga en ny uteplats och är helt nybörjare på området. Ursprungligen var planen bara ett trädäck på 3000x7000, men nu har såväl utekök som pergola tillkommit. Trädäcket består av en ram av 120x45 reglar som vilar på betongplattor. Köksbänken ska vara 2400x700 är också tänkt att vila på betongplattor. Pergolan ska måtten B:2400 D:3400. Mina funderingar rör
Mikey88: Hej forumet, när det kommer till skötsel av lärkterass har jag sett att det finns väldigt blandade meningar på internet. Ska man olja lärkterass eller inte? Om man väljer att olja lärken, vilken typ av olja ska man i så fall använda? Funkar vanlig trallolja eller ska man välja en specifik för lärken? Ska man olja direkt efter nylagd trall eller ska man vänta en säsong? Jag tänker
joze: Gammal tråd men jag testar ändå... Håller metoden med 2 st 95-reglar även om jag monterar högre stolpar för insynsskydd? Kommer att vara "tätt" upp till ca 120 cm sen 50% luft. Lär sluta på ca 180 cm. Tänkte montera den långa på insidan med den korta utåt och sen klä utsidan med en bräda och måla den. Ska jag isf dra vagnsbult igenom bärlina, inre regel och bräda eller räcker
Markus.J: Tack för tipset. En rådfråga till. Är det finare om staketet blir 80 högt med en viss lutning med marken, eller ska jag förlänga staketet där lutningen kommer så att det blir i höjd med resten som är 80 högt utan lutning?
MasMats: Jag har testat diverse. Just nu Biltemas gröna på dunk. Innan grumme såpa. Innan dess nån variant från ÖB. Ingen större skillnad tyckerjag som lekman. Det som finns tillhands enklast.
barry: Tack för alla bra svar, jag kommer lägga löpandes och inga bitar under 1200 mm, det kommer bli fint :-)
goran123: [citat] ah ok. Taket blir ca 3,60x2,80 och tänkte inte ha för många med större dimension för att istället ha lite tätare mellan mina 45x70 reglar som taket ska ligga på.
Myrstacken: [citat] jätte skuggig det var norrsidan av huset.. Det kom aldrig sol där under flera år :)
bagster: Hej och stort tack för svar! Jo det var skruvreglarna jag funderade över om man skulle köra 2 skarvar och då över bärlina eller 1 skarv mellan bärlinorna (1/4-1/3 av facket). Bestämde mig för att lägga in en till plintrad till och gå ner lite i storlek på skruvreglarna (45x145) men landade i en skarv med brädor på varje sida om skarven, skruv och lim. Så kan jag lägga den skarven
maah: Tycker en pergola väger över framför kanalplast. Det är inte speciellt snyggt estetiskt som du säger. Man kan ju få en pergola att skugga rätt bra om man har rätt avstånd och höjd på reglarna. Det kan man ju lätt testa sig fram när man har byggt stommen. Gardiner kan du ju komplettera med sen om behovet och likvida medel finns,
blaxx: [citat] Tack så mycket :) Det får nog bli liknande ditt då. Ingen anna som har åsikter om konstruktionen? Ser det okej ut? Stellan
maah: Limträ som får torka mellan varven kräver inget underhåll. Om du målar dom däremot så får du måla om dom nån gång i framtiden.
Skånepöjk: [citat] tack för tipset! Ska kolla in sidan’ :)
RealElwood: Jag ska ha infällda betongplattor i altanen, så det blir bara 3 reglar som slarvas, iof är dem jämte varandra. Resten blir hela. Jag kör och håller tummarna
rolfino: Vad blev det för mellanrum? Är själv på g med att bygga liknande insynsskydd av 21x45 liggande lockläkt på 45x45 stolpar, c/c 900. Bredd 1800 höjd 1200. Mellanrum på 30-40% av ribbhöjden har jag läst någon tråd här. Alltså 13.5 - 18.0 mm?