Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi

Elräkningen kan öka med 10% i vinter – så påverkas du av nya EU-reglerna

Elina Blom Westergren
Publicerad 23 sep 2024121 kommentarer
Elräkningen under vintern 2024/2025 kan bli betydligt högre än under tidigare år, särskilt om vi får en kall vinter med ökad efterfrågan på el. Så påverkas du som husägare av EU:s nya regler om flödesbaserad kapacitetsberäkning.
Elräkningen kan öka med 10% i vinter – så påverkas du av nya EU-reglerna

Foto: Marlén Eskilsson

Elpriserna har varit ovanligt låga under augusti, men när den nya EU-förordningen införs den 29 oktober i år väntas en tioprocentig höjning av spotpriset att ske. 

För husägare innebär förändringen en betydligt högre elräkning.

– Den flödesbaserade modellen kommer generellt timme för timme exponera oss mer mot högprisområden och därför kommer priset över tid gå upp. Men det går inte att säga om den nya modellen kommer att göra det första timmen efter införandet. Men över tid kommer exponeringen mot högprisområden ackumuleras och det kommer ge ett genomsnittligt högre pris. Sedan, om det är första timmen, dagen, månaden, inom ett halvår eller ett år, handlar mer om vilka förutsättningar och förhållanden som råder för alla faktorer som styr priset, säger David Wästljung, elmarknadsanalytiker vid Energiföretagen.

Andra faktorer som i stor utsträckning styr prisbildningen är sådant som temperatur, väder och vind, hur välfyllda vattenmagasinen är, gastillgång och en rad andra faktorer.

Därför införs flödesbaserad kapacitetsberäkning

Den nya räknemodellen som kallas flödesbaserad kapacitetsberäkning, har redan implementerats i flera europeiska länder och kommer nu hit. Enligt Svenska Kraftnät det ett steg mot att förverkliga den inre energimarknaden som EU:s medlemsländer har kommit överens om och formaliserat genom lagstiftning.

Syftet med förändringen är att öka tillgången på el genom att optimera elnätens kapacitet och transportera elen på mer effektiva vägar. Detta ska i teorin skapa en mer jämn prissättning över hela Europa. Men för Sveriges del, som fram tills nu haft en annan marknadsmodell, innebär det att priserna höjs.

Sverige består av fyra elområden. Högst upp i Sverige har vi  Luleå SE 1, sedan Sundsvall SE 2, Stockholm SE3 och längst ner Malmö SE 4. 

För husägare i elområde tre där 60 procent av landets befolkning bor, förväntas kostnaden stiga markant.

För husägare i elområde tre (SE3), där 60 procent av landets befolkning bor, förväntas kostnaden stiga markant. Spotpriset, det rörliga pris som bestäms av tillgång och efterfrågan på elbörsen, spås få en tio-procentig ökning redan nästa år, enligt en prognos från Svenska Kraftnät.

Prisjämförelsesajten Elskling beräknar att ett normalstort hus som förbrukar 20 000 kWh per år kan få en ökad elkostnad på upp till 2 300 kronor per år.

– Tio procent är om man bara ser till den genomsnittliga prisförändringen från data i år. Analyserar man hela testperioden, vilket är fullt rimligt, är förändringen upp mot 14 procent  i SE3, säger David Wästljung.

Prisökningarna kommer förstås att variera beroende på var i landet du bor. De stora höjningarna blir i område ett, två och tre. Medan Sydsverige, som redan har högre elpriser på grund av den nära kopplingen till kontinenten, inte förväntas se samma dramatiska förändring.

Även systemkostnaderna kommer att förändras. När mer kapacitet används på spotmarknaden, minskar möjligheten för elbolagen att på intradagmarknaden justera sina planer närmare själva leveranstimmen. Om energibolagen inte kan balansera produktion och konsumtion i tid, måste Svenska Kraftnät göra det med balanseringstjänster för att stabilisera systemet. Det är dyrare och den extra kostnaden hamnar till slut hos slutkunden.

Ökade kostnader på intradagmarknaden hamnar på elräkningen från elhandlaren, ökade kostnader från att Svenska Kraftnät balanserar systemet hamnar på fakturan från elnätsbolaget

– Den här kostnaden är dold för konsumenten och läggs som ett pålägg till spotpriset på elräkningen förutom skatter. Det här är dessutom något som inte beräknats och tagits hänsyn till i den parallella testkörningen som Svenska Kraftnät och de nordiska systemoperatörerna gjort, och är alltså något man bör lägga till de kostnadsökningar som redan beräknats för svenska elområden, säger David Wästljung.

Så kan du hålla nere elräkningen

Vad kan man då som husägare göra för att hålla nere elräkningen? Att värja sig mot en ny räknemodell är förstås omöjligt. Däremot kan du se över dina elkostnader och göra aktiva val kring elkonsumtionen hemma, samt förstås se över ditt elavtal.

– Det man kan göra är att se över sin faktura så att man vet hur man blir debiterad för den el man använder - om man har fast pris, rörligt eller blir timprisdebiterad är viktigt att förstå för att veta vilken typ av beteende som är gynnsamt för att sänka sin egen elräkning. Sedan bör man såklart se över så att man har ett avtal som passar ens behov.

Läs mer: 31 sätt att minska elförbrukningen – STOR checklista

Om du är mitt i att planera en renovering kan det även vara smart att se över var värmen slinker ut hemma och införa energibesparande åtgärder - såsom att välja fönster med lägre u-värde, sätta in en braskamin som komplement till befintlig värmeanläggning eller att tilläggsisolera. 

Läs också

  • 5 sätt som mer tid ger ett billigare husbygge
  • 9 panikartade elproblem året som gick
Svara
Gilla

Kommentarer

121
Z
Ok. Vad jag menade var att den sen 70talet inte ändrades nämnvärt bara för att vi fått ett regeringsskiften Att politiken inte ser likadan ut idag som då är vä
· 2 okt
P
Nej, du skrev att energipolitiken över åren har sett ganska lika ut oavsett färg på regeringen. Energipolitiken har förändrats rätt mycket mellan 1960-talet oc
· 2 okt
Z
Var det inte det jag sa…? Att energipolitiken ser annorlunda ut idag än 1970 råder väl ingen tvekan om! Verkligheten ser annorlunda ut. Men partifärg har under
· 1 okt
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Ekonomi
Energi

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Relaterade forumämnen

  • Elräkningen kan öka med 10% i vinter – så påverkas du av nya EU-reglerna

    Artikelkommentarer
  • Frågor om Sveriges kraftförsörjning...

    Elavtal, elpriser & elförbrukning
  • Villaägarnas riksförbund rasar mot elnätsavgifterna

    Elavtal, elpriser & elförbrukning
  • Första bostadsköpet - BRF eller hus?

    Köpa & Sälja hus
  • Moderat bostadspolitik

    Bostadspolitik

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,50

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.