Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Konflikt om fiberutbyggnad

Elina Blom Westergren
Publicerad 6 maj 202136 kommentarer
Fiberföretag lovade fiberinstallation men kunde inte fullfölja, förlorar i ARN.

En husägare på Ringsö har tagit ett fiberföretag till Allmänna Reklamationsnämnden efter att de hävt ett avtal om fiberinstallation. Enligt husägaren fanns det ett stort engagemang kring fiberinstallation på Ringsö, både från företagets håll och från de boende. Husägaren ska bland annat ha åkt runt med en representant från företaget för att samla in namnunderskrifter. Först ett par år efter att avtalet ingåtts fick man besked att det inte skulle fullföljas. 

Företaget själva hävdar dock att de aldrig utlovat någon installation på Ringsö eftersom denna skulle bli för kostsam. I ett utlåtande till Allmänna Reklamationsnämnden skriver företaget att de i själva verket bara fått bidrag för, och haft för avsikt, att installera fiber på grannön. Att avtalet ifråga var ett misstag.

- I projektet ingick inte att bygga ut fiber på Ringsö, men tyvärr fick NN felaktigt ett erbjudande vilket upptäcktes i ett sent skede. När bolaget upptäckte misstaget gav bolaget Skanova i uppdrag att undersöka de närmare förutsättningarna för att ändå kunna erbjuda honom fiber. Skanova kunde efter utförd utredning konstatera att kostnaden för detta skulle vara mellan 800 000 och 1 000 000 kr för nätbyggnation, tillståndshantering i Länsstyrelsen, etablering på landfästen inklusive förläggning av sjökabel samt transport av maskiner, material och arbetskraft till ön, skriver de som svar på anmälan.

De lutar sig mot att detta är en orimlig kostnad, och att man därför haft rätt att häva avtalet.

Allmänna Reklamationsnämnden anser dock att de bevis som skickats in är otillräckliga. Dels framgår det inte om kostnaden som framför gäller en fastighet eller om den är en samlingskostnad för alla husägare på ön. Dels har företaget inte skickat in de villkor man använder som utgångspunkt i sin argumentation.

- Nämnden rekommenderar Zitius Service Delivery AB att fullfölja avtalet om fiberinstallation med NN, skriver nämnden.

Läs också

  • Open Infra återigen i konflikt i ARN
  • Byggbolag utfärdade Säker Vatten-intyg utan att ha byggt badrummet
Svara
Gilla

Kommentarer

36
K
Std verkar tyvärr vara att fiberentreprenörer försöker blåsa oerfarna upphandlare och byalag genom att påstå att det blir tom dyrare att lägga sjökabel i ren a
· 28 jun
C
I detta fall så handlade det om ca 40 hushåll med giltiga avtal (från båda parter) + drygt 60 hushåll som vid en senare säljkampanj som Telia bedrev på ön unde
· 22 jun
A
Faktiskt största problemet när de drar fiber här... Inte trafikverket eller nån annan. Utan bönderna. Det har mer varit krig från en bondes sida för att tjata
· 12 maj
Visa alla kommentarer

Relaterade forumämnen

  • Taktvättare klantat till det - vad göra?

    Tak & Vind
  • Taktvättare klantat till det - vad göra?

    Tak & Vind
  • Handfast om fiberinstallation (Bahnhof)

    Internet - Fiber, Bredband, 4G och 5G
  • Gräva till anslutningspunkt

    Internet - Fiber, Bredband, 4G och 5G
  • Kan jag ingå nytt avtal med hantverkare innan det förra hävs?

    Badrum

Mest läst

  • Hus och Charlotte

    Allt du får bygga utan bygglov - men se upp för de här fällorna

  • Enkel dörr

    Bygghemma: “Kunden har handlat i ond tro”

  • Ny rapport: Kraftiga vinster för elnätsföretagen

    Ny rapport: Kraftiga vinster för elnätsföretagen

  • Villor i Solna

    Kartläggning: I Solna går 41 procent av inkomsten till bolånet

  • Parkslide

    Kommunens entreprenör råkade klippa ner parkslide

Populära forumämnen

  • Granne håller på med nåt på vår gemensamma tomtgräns.

    Tomter
  • Swedbank trogen kund 👎

    Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.
  • Grannfastigheten ska bomma igen vår parkering/uppfart

    Juridik
  • Vad gäller juridiskt när skogsägare spärrar en sedan länge använd stig

    Juridik
  • Bygger altan. Håller detta?

    Altan & Uteplats
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.