Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
Byggahus.se
Kök

ARN: "Klickgolv som glider isär bör åtgärdas"

Elina Blom Westergren
Publicerad 2 dec 201619 kommentarer
Det är inte husägarens ansvar att rätt produkter köps in och används vid montering av exempelvis klickgolv.
Klickgolv från Ikea.

Klickgolv från Ikea. Ikea.

En husägare i Växjö får ARN-beslut med sig efter att ha anmält ett golvföretag för bristande golvmontering. Mannen köpte ett klickgolv och lät företaget montera detta i samband med en större köksrenovering. En tid senare började klickgolvet glida isär och det visade sig att monteringen inte var fackmässig. Bland annat på grund av en foam som använts men som var felaktig.

Företaget motsätter sig inte husägarens krav. De skriver istället, som svar på anmälan, att de erbjudit sig att åtgärda golvet.

- NN svarade att det lät jobbigt och som ett stort jobb vilket han vill fundera på för att sedan återkomma. Det skedde inte utan istället kom anmälan till nämnden, skriver företaget.

Vidare konstaterar de att det är husägaren själv som köpt in foamen och att de då utgått från att det är denna som ska användas.

Husägaren själv säger i anmälan att snickaren inte velat åtgärda felen. Han ska vid första kontakten ha sagt att golvet var korrekt lagt, och efter påtryckningar fortsatt att hävda detta. Så här skriver anmälaren:

- Den foam som använts som underlag är inte lämplig utan är för mjuk vilket gör att klicklåsningen släpper. Golvet ska inte heller läggas under skåpstommar eftersom det gör att golvet inte längre kan röra sig. Leverantören erbjöd sig även att instruera Active I&M hur felen skulle åtgärdas. Snickaren svarade åter att han lagt golvet rätt men tackade för informationen och sa att han inte skulle lägga på samma sätt igen.

Allmänna Reklamationsnämnden konstaterar i sitt beslut att företaget i sitt svar på anmälan inte bestridit att golvet är felaktigt monterat, därmed anses detta vara bekräftat. Att husägaren själv köpt in foamen spelar heller ingen roll, det är upp till företaget att se till att rätt produkter är inhandlade och används. De rekommenderar därför företaget att åtgärda felet.

- Bolaget rekommenderas att utan kostnad avhjälpa felet på ett fackmässigt sätt och i enlighet med golvleverantörens anvisningar.

Läs också

  • NCC utförde dålig asfaltering - ärendet upp i ARN
  • Företag vill inte åtgärda felbyggd altan
Svara
Gilla

Kommentarer

19
B
Det ska ju lämnas utrymme längs med väggar utmed golvlister(varför har jag inte fått helt kläm på, speciellt inte när d gäller icke trägolv), kan det liksom int
· 28 apr
F
Fel foam eller rättare sagt för mjukt underlag är lika förödande som att inte ha ett tillräckligt jämnt undergolv Fogarna tål inte den vertikala last som uppst
· 16 apr
B
Håller med ovannämnda - kunden får gott bemötande när hen hör av sig till företaget om problemet - men väljer att inte ge företaget en chans och vänder sig sen
· 13 dec
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Kök

Relaterade forumämnen

  • Certifierad snickare?

    Golv
  • Byggfusk. När kan man neka byggföretaget att själv åtgärda fel?

    Juridik
  • Hur går vi vidare (golv felaktigt slipat av företag)?

    Juridik
  • Mardrömsrenovering slutar i miljonsmäll

    Juridik
  • Solceller som inte är rätt monterade av företag

    Juridik

Populära forumämnen

  • Robotgräsklippare körde över 15 månader gammalt barn

    Artikelkommentarer
  • Är det värt att dra in fiber?

    Internet - Fiber, Bredband, 4G och 5G
  • Sotaren kräver stege efter 20 år utan vettig förklaring

    Ved, Pellets, Flis
  • Vägguttag 16A ??

    El
  • Huateng/ Alibaba importera minigrävare

    Trädgårdsmaskiner

Senaste från startsidan

  • Grävde poolen själv efter att ha fått offert på 800 000 kr

    Fick offert på 800 000 kr - då grävde han poolen själv

  • Elcentral

    Forum: När används dvärgbrytare som bryter nollan?

  • Baddamm

    Projekt: Baddamm

  • Så renoverade de husdrömmen – och fick den krossad av E.ON

    Renoverade husdrömmen – och fick den krossad av E.ON

  • Anlägga naturpool - fakta, pris, för- och nackdelar

    Skapa din egen naturliga pool: Allt du behöver veta om naturpooler

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.