57 756 läst ·
174 svar
58k läst
174 svar
Vatten tränger upp ur golv och vandrar längs väggen
Problemet med att använda silikon så där är att vattnet som letar sig in bakom kaklet inte kan rinna ner till golvbrunnen utan stannar i väggen. Detta gäller bara om silikonfogen bottnar i vinkeln.L Leif i Skåne skrev:
Hummm varför använder branschen då våtrumssilikon? Är det när man misslyckat med cementfog???T Tompafix skrev:
https://www.illbruck.com/sv_SE/produkt/fa180-bygg-vaatrumssilikon/
Om du har matta och det är gjort på rätt sätt samt vattenburen värme ska det mycket till för att det ska bli något fel mer än att vatten blir stående för att torkas ur av golvvärmen. Dock är det ju fel fall oavsett. Besiktades badrummet efter bygget?
hela huset är besiktigat. Dock spolade besiktningsmannen lite med duschen på golvet och tittade vart det tog vägen. Mer än så var det egentligen inteSilver78 skrev:
Håller med på den. Och gör det så snart som möjligt ifall det skulle visa sig att det finns nån begynnande fuktskada under.Ludde Jakobsson skrev:
Jag håller 100 med Huddingebo. Troligtvis har ni fel fall under plattorna. Oftast tror folk att fallet för plattorna är viktigast men fallet under plattorna är mist lika viktiga då det är där mycket vatten hamnar och sedan måste fallet vara tillräckligt för att vattnet skall rinna ner i brunnen. Troligtvis finns det bak-fall i badrummet som sedan har kompenserats med för mycket fix för att få rätt fall på plattorna. Jag skulle kontakta hustillverkaren alt en besiktningsman för att få ett utlåtande,

