Seriekopplade sa han nyss på Kjell också. Och han sa att jag ska ha denna:
Kvitto från Kjell & Company för ett köp av en LED-drivare 700 mA, hålls av en hand.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Nu har jag bara en fråga. Vad ska in vart :):

Hand håller en elektrisk strömbrytare över en öppen apparatlåda med lösa kablar och en varningsetikett.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Redigerat:
Kom på hur det skulle sitta. Tyvärr tror jag dock att lamporna är sönder också...
 
bara en kontroll, hur har du kopplat?

och varifrån kommer 230V trådarna? Kan du ha bränt någon säkring i fläkten också? Om du har möjlighet att mäta så kolla att du verkligen har 230V fram till drivern.

OM felet du gjorde var att du kopplade 230V där LED anslutningen skulle vara, och LED till 230V ingången på drivern, så borde det inte ha gått ut ngn. spänning till lamporna. Det är bra isolerat mellan primär och sekundärsida.
 
Om du inte kan kontrollmäta. så kan du testa med att koppla in en lampsladd med kontakt till drivern (istället för trådarna från fläkten), från ett uttag som du VET att det fungerar.
 
  • Gilla
pacman42
  • Laddar…
Jag blev lite osäker nu bara. För tidigare när det var halogen så skulle svart in i högra hålet och rött i vänstra. Det fanns dock inget angivet om plus eller minus. Men jag har fortsatt köra samma visa sen dess. Men ser nu dock att det på trådarna till LED-lamporna sitter små lappar som säger Black, svart - och Red, röd +. Vilket skulle betyda att svart ska in i vänstra hålet och röd i högra. Ska jag byta plats på dom så svart kommer i minus och röd i plus och prova på nytt? Eller sabbades lamporna nyss när jag testade tvärt om?
 
Jag gjorde så nu. Och då började lamporna lysa när jag satte i kontakten. Däremot gick dom inte att reglera med strömbrytaren.
 
OK, då är lamporna tydligen hela.

Om vi skall kunna föreslå åtgärder för regleringsproblemet, så får du beskriva bakgrunden lite bättre.

Jag antar att du bytt ut några lampor som satt där tidigare? Jag tokar att du hade en trafo för halogenlampor då?

Är det samma två trådar som gick till den som nu driver LED drivern? Det fanns inga andra anslutningar till den?

vad är det för brytare, en mekanisk som ställer sig i "tänt läge" eller en toggleknapp?

Har du möjlighet att plåta var trådarna kommer ifrån? Är strömbrytaren inkopplad direkt mot belysningstrådarna, eller har du ett kretskort på vägen? Om det är elektronik inblandad i regleringen så misstänker jag att du bränt upp den med kortslutningen vid felkopplingen.
 
Redigerat:
Hela projektet handlar om att byta ut halogen till LED. Jag kontaktade Franke och dom beskrev hur man gör och att det finns ett kit dom kunde skicka. Jag fick satsen idag.

Satsen heter 133.0370.029 och du betalar 559,74 kr + 85 kr i frakt + moms för den.
Så skrev dom. Dom beskrev tydligt och bra hur man kopplade ur halogenlamporna men inte hur man skulle koppla i de nya. Som jag brukar göra med liknande situationer så tog jag en bild på den gamla anslutningen innan jag kopplade bort det hela:

Hand håller gammalt halogenanslutningskit med lösa röda trådar och olika kontakter framför en köksbänk.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Här är det som kopplats bort:

Två halogenlampor och en LED-transformator med oanslutna kablar på en mörk väv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


För att svara på dina frågor:

1. Om du menar de två röda trådar som kommer uppifrån så ja.
2. Det är en och samma knapp som man trycker på:
Kontrollpanel med knapp för belysning och märkning "VL" för indikation av fläktfunktion.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


3. Så här ser det ut där trådarna kommer ifrån: Elektriska anslutningar under en köksfläkt med röda kablar som illustrerar ett pågående byte från halogen till LED-belysning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Kretskort finns förmodligen. Men hon på Franke skrev efter mitt missöde:

Fungerar fläkten har kretskortet troligen klarat sej, om inte behöver du ett nytt LED-kit samt kretskort. Ett nytt LED-kit behöver du ialla fall.
Och "fläkten" alltså spjället, fungerar.
 
Njaa. Om jag får gissa så sitter det en elektronisk switch på kretskortet, som styrs via lampknappen. Switchen kan ha tagit skada av kortslutningen. I så fall kan det vara en enda komponent på kretskortet som är trasig, och fullt möjlig att byta ut för någon med lödkolv. Finns troligen att köpa exakt rätt eller kompatibel på Elfa i Solna.

Alternativt får man försöka få tag i ett kretskort som reservdel.
 
Finns det några kontrollampor vid knapparna, i så fall, fungerar dom?
 
hempularen skrev:
Finns det några kontrollampor vid knapparna, i så fall, fungerar dom?
Indikatorlampan bredvid fläktknappen börjar lysa när jag trycker på den, och släcks när jag trycker igen, som det brukar. Om det var det du tänkte på?
 
  • Gilla
hempularen
  • Laddar…
Dom två röda trådarna, kan dom vara felkopplade att dom borde byta plats med varandra? Kan det spela roll?
 
Nej, det spelar ingen roll vilken av de trådarna som går till ena eller andra anslutningen. Det är växelström, till skillnad från likströmmen som går till lamporna.

Om du har möjlighet att komma åt krestkortet, och ta några bilder på det, så kan vi nog ge några tips om vilken komponent som är mest trolig.

Försök i så fall också att följa var de röda trådarna är inkopplade på kortet, ta närbild på ledningsmönstret.

Jag kommer att vara borta från datorn till senare ikväll. Men här finns fler som kan kolla.
 
Det verkar vara sjukt mycket man måste ta bort om man ska komma åt elektroniken. Detta kanske inte är mycket till hjälp men visar denna först innan jag vet om det är värt att ta bort hela alltet där uppe:

Interiör av en apparat med exponerade trådar och elektroniska komponenter.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.