45 055 läst ·
261 svar
45k läst
261 svar
Tvist fuktskadad bänkskiva vid försäljning
Ja naturligtvis visste jag vad förkortningen betydde. Dock har jag fortfarande ingen aning om varför @jonte0 valde att använda den, vilket var det jag svarade dig tidigare.Intet skrev:
Du frågade mig:
Och jag svarade dig:Intet skrev:
Alfredo skrev:
En variant kan vara att du byter bänkskivan själv. Då sparar du 20000:-N naikon skrev:Nej det ändrar inte faktumet, jag är också mänsklig och fattar att köparen är besviken.
Har mäklaren ingen roll i att snappa upp sånt här? Mäklaren ber mig fylla i information om lägenheten, jag skriver "fuktskada bänkskiva, försäkringsärende pågår". Jag lägger ingen större vikt vid det efter som det är precis så det är och känner att jag varit ärlig. Jag har aldrig skrivit eller sagt något i termerna "skivan byts"
Sen efter försäljningen blir jag krävd på 25.000.
Känns som att det hade varit rimligt att köparen eller mäklaren tog upp detta någonstans på vägen?
Så det du ville säga med ditt inlägg var att 1) TS bänkskiva var skadad och 2) därför kontaktade han ett försäkringsbolag. Tack, då vet jag. Det var ett förtydligande som heter duga. Jag håller med om att det här är fruktlöst så jag släpper det nu.J jonte0 skrev:Vi gör ett bara litet försöka till sen är det nog ett lost cause ;-D
Om du kan svara på dessa frågor så tror jag du själv klarar att lista ut den logiska följden:
- Varför startar man en reparation av något?
- Under vilka omständigheter engagerar man ett försäkringsbolag?
Gå djuuupt in i dessa spörsmål och du skola finna sanningen och se insiktens klara låga...
//
Bra sammanfattat. betydelsen är att säljaren har möjlighet att kunna få ersättning för sin skadade bänk. Det är ju bra.A Alexn72 skrev:
- Propsar bolaget på en reparation/ett byte är det bra för köparen. Men det gör varken till eller från för säljaren.
- Beslutar bolaget att betala ekonomisk ersättning är det inget som försämrar saken för köparen. Men det är en fördel för säljaren.
- Kommer det ingen ersättning från försäkringsbolaget innebär det att köparen får exakt vad som kunde ses på visningen.
Läget verkar nu ha hamnat på alt 3. Dvs köpare och säljare får vad de rimligen kunde räkna med.
Vad man som individ anser är moraliskt hör inte hit. Det är irrelevant. Uppfattningar och moral är en personlig sak det är något helt annat. Alla har inte samma uppfattningar och inte samma moral. Moral är inget entydigt väldefinierat.A Alexn72 skrev:
Det finns en anledning till att sådana här saker regleras av skriftliga avtal och juridik. Svensk lagstiftning gäller lika för alla.
Förstår inte riktigt varför du ska leta efter någon som vill byta bänkskivan. Har du fått godkänt av försäkringsbolaget så är det deras business att fixa de. Det lär ju behövas en rörmokare åxå. Eller varför letar du efter en snickare?N naikon skrev:Hej
Jag har sålt en lägenhet där bänkskivan i köket blivit fuktskadad av en föregående hyresgäst.
Efter att hyresgästen flyttade ut kontaktade jag Blocket Bostad som har varit förmedlare för uthyrningen, men de vill ej täcka skadan, utan hänvisar till hyresgästens hemförsäkring. De ber mig att begära in offerter för byte av bänkskiva och skicka till hans bolag.
Samtidigt lägger jag ut lägenheten till försäljning. Under misstänkta skador fyller jag i "Fuktskadad bänkskiva, försäkringsärende pågår".
Går någon månad och jag lyckas ej hitta någon snickare som vill ta på sig uppdraget. Och en offert var så saltad så att den godkändes inte. Till slut tyckte Blocket att ärendet dragit ut på tiden och väljer att stänga ärendet.
Under tiden säljs lägenheten och jag träffar köparen vid påskrivning av papper. Inget tillägg i papprena ang att bänkskivan måste bytas. Efter att allt är påskrivet undrar han hur det går med bänkskivan, jag svarar då att "jag håller på att begära in offerter och håller tummarna för att det kommer gå bra".
När Blocket la ner ärendet skrev jag till honom och beklagade detta.
Jag får sen ett mejl från mäklaren att han kräver 25.000 av mig pga av detta.
Jag svarar då att jag ALDRIG har utlovat att något byte ska ske, varken muntligt eller skriftligt. Jag har aldrig lovat mäklaren eller köparen något. Mäklaren säger att han ej heller har utlovat något.
Köparen hävdar att han tolkat frasen "försäkringsärende pågår" som ett löfte om att den ska bytas.
Vem har rätt här? Bifogar en bild på skadan.
Läste du inlägget du svarade på?Aajnor skrev:
N naikon skrev:
För övrigt har TS redan gjort upp med köparen, så det finns inget mer att diskutera.
Poängen är att TS inte har några som helst skyldigheter mot köparen angående bänkskivn. Trots det har han givit denne en kontantgåva med förhoppning om att få tyst på det helt obefogade gnället.A AG A skrev:
Detta fattar varje läskunnig vuxen människa.
Därför drog jag den enda möjliga slutsatsen. Dvs. Att du var ironisk.
Fast i just detta fall har ju TS som säljare lyckats med det. Genom att inte samarbeta med försäkringsbolaget har ju TS fått försäkringsbolaget att lägga ner ärendet.D droopy skrev:
Moral är vad som helst som man som enskild person anser vara moral.J jonte0 skrev:
När två personer är oeniga om en sakfråga är de inte sällan oxo oeniga om vad som är moral och vad som är moraliskt rätt. Moral inget mätbart, definiernart utan det är en form av personliga åsikter och uppfattningar. Därför är moral i princip alltid irrelevant.
Moral är något man tar till när de sakliga argumenten tryter. Alltså ofta som en utväg när man har fel.
Nu är ju ärendet löst sedan länge men tycker det känns taskigt att måla upp det som att jag ej velat samarbeta.L lbgu skrev:
Det hela började med att jag naturligt anmälde skadan till Blocket Bostad (Qasa), men de nekade mig ersättning eftersom de bara ersätter plötsliga skador som uppstått vid en viss tidpunkt.
Redan här har jag fått brottas en hel del med deras kundtjänst. Det absolut rimligaste hade i mina ögon varit att de tagit på sig detta från dag ett. Då hade allting kunnats undvikas. Det är trots allt en skada som hyresgästen orsakat.
Till slut ber de mig pröva ärendet mot hyresgästens egna hemförsäkring. Men då behöver jag i princip driva allting själv.
Har man gått in i väggen kan man förhoppningsvis sympatisera med att detta inte är något man vill lägga all sin energi på.
Kontaktar ändå ett tiotal snickare men ingen vill ta ärendet. Vissa verkar ha blivit avskräckta när jag sagt att jag måste driva ärendet själv och ska begära in offerter.
Lägenheten har sålts med ett förkortat tillträde, så tiden har runnit ut.
Hade jag kunnat driva ärendet ännu hårdare? Ja förmodligen, men isåfall till kostnad av min egen hälsa. Texten "försäkringsärende pågår" har enligt mig hela tiden varit sanningsenlig och inte varit någon utfästelse.
Produkter som diskuteras: "avskräckta"
Avskräckare Mus&Råtta MR50 Battery
Batteridriven musavskräckare
549 kr inkl moms
Läs mer