52 663 läst ·
1 074 svar
53k läst
1,1k svar
Svårt att hyra ut nyproduktion till "marknadspris"
Givetvis ställs inga sådana direkta frågor. Men bara genom att prata med en person ett tag så kan man få rätt bra uppfattning var personen ligger politiskt utan att fråga om just politik. Anställningsintervjuer är ju mycket om att lära känna personen och få en uppfattning om den så nog tror jag att chefen ofta har en bra uppfattning om personens världssyn efter en intervju.BirgitS skrev:
Sen som jag skrev innan så hade du aldrig kunnat få ett sådant här utfall när det gäller partisympatier om det inte funnits något urval för att få anställda med viss syn på världen. Att slumpen skulle ge MP över 50% på en större arbetsplats är extremt osannolikt.
Ja när man flyttar delar av en myndighet & tror att det kommer bli "bra", så har man nog inte tänk till ordentligt före åtgärd.Nötegårdsgubben skrev:
Lite som att Volvo nere i Skövde gjuter motorblocken, för att sedan skicka upp dom till Volvo Sundsvall som kör av gjutskägg & polerar upp, för att sedan skicka tillbaka motorblocken till Skövde som sedan målar blocket rött osv (när Volvo endast var Svenskt)
Tycker personligen Sverige tappade "sin riktning & genomtänkta funktion" totalt under den extrema lågkonjunkturen med början 1991.
Paniken som pågick på "ledningsnivå" när det var som värst, & vidden av dessa åren har på djupet förändrat Sveriges "grundstruktur".
Så ett försiktigt Sverige som sakta under dem sista 150 åren, har "monterat upp" & med åren finslipat och justerat hela sin "existens", faller med krisen ihop TOTALT & är sedan dess i spillror.
Vad kom först hönan eller ägget? Att det finns en massa kompetenta personer för myndighetsjobb i Stockholm beror ju på att det finns så mycket myndigheter i Stockholm. Hade det inte funnits så hade det säkert varit lättare att hitta dessa folk i närheten av orter som Lund och Uppsala där tidigare de flesta utbildade sig.BirgitS skrev:
Men ändå är du så väldigt upprörd. Hur många myndigheter tillkom i Stockholm under 1900-talet och hur många i andra delar?
Vad hade de myndigheter som placerades i Stockholm för uppgift?
Eller så placerades myndigheterna i Stockholm därför att det var i Stockholm som det fanns kompetenta personer. Det gick inte lika lätt att veckopendla mellan Stockholm och Karlstad, Sundsvall, Visby etc. för mer än 50 är sen som det gör idag, för att inte tala om att ha videomöten.
Vilka myndigheter kräver tät personlig kontakt med regeringskansliet.? Tror att det även innan videomötena gick rätt bra med telefon/brev och några möten om året. Myndigheterna förväntas arbeta självständigt.BirgitS skrev:
Om vi går tillbaka till bostadsdiskussionen, så har ju bankerna ett "på tok" för stort påverkande.
Och det verkar trist nog inte heller som att Sverige kan lämna över ansvaret ang. bostadsbyggen till byggbolagen, då ALLT som kan "missbrukas" just missbrukas & avkastningskraven har spårat ur.
Ett Sverige där ALLA som ska finansiera något kräver 20 % eller mer i avkastning per år, förpestar & genomsyrar hela samhället.
Och Sverige har också exploderat vad gäller "gråzons" korruption, & är nog "öppet" det land i västvärlden där korruption har ökat mest sista 25 åren.
Den finansiella funktionen som rådde för bostadsbygge under Miljonprogrammet, kanske vore något för staten att förfina & erbjuda igen.
Men då med en transparent kommunikation & en "ryggrad" hos byggbolagen, för det går att tjäna "okey" pengar genom att bygga nya bostäder idag & samhällsnyttan & alla arbetstillfällen som skapas gynnar HELA Sverige.
Och det verkar trist nog inte heller som att Sverige kan lämna över ansvaret ang. bostadsbyggen till byggbolagen, då ALLT som kan "missbrukas" just missbrukas & avkastningskraven har spårat ur.
Ett Sverige där ALLA som ska finansiera något kräver 20 % eller mer i avkastning per år, förpestar & genomsyrar hela samhället.
Och Sverige har också exploderat vad gäller "gråzons" korruption, & är nog "öppet" det land i västvärlden där korruption har ökat mest sista 25 åren.
Den finansiella funktionen som rådde för bostadsbygge under Miljonprogrammet, kanske vore något för staten att förfina & erbjuda igen.
Men då med en transparent kommunikation & en "ryggrad" hos byggbolagen, för det går att tjäna "okey" pengar genom att bygga nya bostäder idag & samhällsnyttan & alla arbetstillfällen som skapas gynnar HELA Sverige.
Skogsägare
· Stockholm och Smålands inland
· 23 299 inlägg
Du menar när kooperationen fick sälja varenda toastol som skulle installeras i varenda lägenhet. Ja då var vi nog i princip helt utan korruption.J jawen skrev:
Det bara blev så. Ändå.
Konspirationsteorierna om journalister är helt absurda för en tänkande människa när det finns helt uppenbara skäl.
Det fanns knappt en högerlagd människa de senaste 25 åren som överhuvudtaget:
På ekonomiredaktionerna är de flesta höger av samma skäl. Det är färre vänstermänniskor som intresserar sig, tillräckligt, i hur man tjänar pengar för att platsa där. Men inte ens ekoredaktioner lockar för högermänniskor eftersom lönen är låg jämfört med andra jobb med samma kunskap/utbildningskrav.
Det fanns knappt en högerlagd människa de senaste 25 åren som överhuvudtaget:
- Var samhällintresserad. Det var bara ekonomi och tjäna pengar och läsa program som gällde.
- Var villig att slösa sina höga betyg på journalistutbildningen som leder till extremt låga löner och osäkra anställningar. Intagningskraven i Stockholm har varit höga
- Hade satsat tillräckligt på att på fritiden läsa om samhällsfrågor på hög nivå för att platsa på utbildningen.
På ekonomiredaktionerna är de flesta höger av samma skäl. Det är färre vänstermänniskor som intresserar sig, tillräckligt, i hur man tjänar pengar för att platsa där. Men inte ens ekoredaktioner lockar för högermänniskor eftersom lönen är låg jämfört med andra jobb med samma kunskap/utbildningskrav.
Redigerat:
Men det finns tidningar som är höger, mitten och vänster? Då finns det journalister över hela spektrat. Sedan är inte allt bäst beskrivet på höger-vänster skalan.
Ekonomi betyder hushållning med resurser och det är ingen paradgren för vänstern.
Ekonomi betyder hushållning med resurser och det är ingen paradgren för vänstern.
Ja i synnerhet idag blomstrar väl "alternativa media", med massor av olika mer eller mindre dolda och mer eller mindre radikala agendor, som aldrig förr?P Pin skrev:
Tidningens politiska inriktning har inget med de politiska åsikterna hos de som arbetar där annat än på ledarsidan. Vore fallet annat skulle det inte finnas vänsterjournalister i arbete förutom på typ etc.P Pin skrev:
Sverige har en extremt problematisk och centraliserad ägarstruktur av media (och allt annat) och man kan lugnt säga att problemet inte är att Sveriges kommunistiska parti äger all media...
Mja, vi har ju ett antal exempel på chefsredaktörer som är väldigt aktiva i den politiska debatten på rätt hög nivå, och politiska kommentatorer/journalister med "kändisstatus" som är rätt dåliga på att dölja sina egna politiska åsikter. Så nog spiller det över långt utanför ledarsidan.makhno_ skrev:
Nja då vore det inte något att diskutera om SVT i så fall då de inte har någon ledarsida eller motsvarande utan endast nyhetsrapportering och andra program som dokumentärer, sport och nöje.makhno_ skrev:
Tidningens politiska inriktning har inget med de politiska åsikterna hos de som arbetar där annat än på ledarsidan. Vore fallet annat skulle det inte finnas vänsterjournalister i arbete förutom på typ etc.
Sverige har en extremt problematisk och centraliserad ägarstruktur av media och man kan lugnt säga att problemet inte är att Sveriges kommunistiska parti äger all media...
Det jag har problem med är när det blir politik av nyhetsrapportering. Vilka nyheter rapporteras det om och vilka inte. Hur vinklas nyheten. Självcensur när det finns risk att utmålas som oliktänkare.
Det är trots detta i inte det som avhandlas på ekonomisidorna. Då hade fler som arbetar där varit vänster.P Pin skrev:
Självklart ska de medverka i samhällsdebatten! Skojar du? Journalister skall inte vara partipolitiskt aktiva med de har såklart åsikter. Att irritera sig på att folk med arbete har åsikter är en extremt farlig väg. Alla lösningar är totalitära. Detta gäller också den här tjänstemannajakten som högern ägnar sig åt. På den vägen ligger bara Trump eller värre. Högern som inte utbildade sig till journalister var inte totalitär utan snackade "frihet" nu är det andra ord i skällan.C cpalm skrev:
Redaktioners urval och vinklar är politiska oavsett hur de nekar. Detta har vänstern alltid vetat. Det som skett är att liberalismen som är hegemonisk inom media plötsligt anses vänster istället för höger. Alternativmedia är dock på en helt annan nivå för där finns varken formella eller kulturella spärrar för desinformation .
Detta uppfattar jag som väldigt vinklat av dig?...Nötegårdsgubben skrev:
Sanningen är att Gustavsberg hade konkursat redan runt 1937 med stora skulder, trotts att den största kunden KF fortsatte vara lojala när extrem konkurrens från utlandet forsade in i Sverige.
Och att Kooperativa förbundet har 3,9 milj medlemmar & att deras motto var " Att vinsterna skulle gå tillbaka till kollektivet var även det ett bärande mål" nämde du inte heller.
Och orden
"Låtom oss tydligt och klart se att den rörelse vi arbetar uti icke är någon vanlig krämarrörelse, utan ett ekonomiskt system vars främsta mål måste vara en lyckligare mänsklighet."
Förbudet mot köp på kredit var härvid en av de viktigaste principerna, då kreditköpen ofta försatte fattiga i ett slags livegenskap hos den lokale handlaren när lönen enbart räckte till att betala redan förfallna krediter. ( som många insett många år senare vad gäller banker & bostadslån)
Och jag kan säga att min pappa slet för att få ihop ekonomin till 4 barn åren runt 1970, & KF´s återbäring om 5 % var avgörande för att " ha mat på bordet"
Att du likställer "korruption" med KF smakar illa i min mun.
