42 511 läst ·
80 svar
43k läst
80 svar
Stuga på ofri grund är ett svartbygge. Vad kan man göra?
Det kan finnas många orsaker till att information om en byggnad saknas hos kommunen. På landet och vad gäller äldre byggnader är det nästan regel snarare än undantag. Mina två olika fastigheter på landet har kommunen intet på men kommun och lantmäteri ritar troget in alla byggnader från flygfoto i sina kartor.R raggarbyggare skrev:
Hobbysnickare
· Kopparberg
· 50 inlägg
Ok!Claes Sörmland skrev:
Det kan finnas många orsaker till att information om en byggnad saknas hos kommunen. På landet och vad gäller äldre byggnader är det nästan regel snarare än undantag. Mina två olika fastigheter på landet har kommunen intet på men kommun och lantmäteri ritar troget in alla byggnader från flygfoto i sina kartor.
Produkter som diskuteras: "utedass"
Torrtoalett Simplett 28 liter mörkgrå Biolan
Enkel och hygienisk fritidstoalett
3 900 kr inkl moms
Läs mer
Hobbysnickare
· Kopparberg
· 50 inlägg
Husägare
· Stockholms län
· 52 inlägg
Klantigt skött av både tidigare och nuvarande ägare! Alla överenskommelser om fastigheter ska ju vara skriftliga, därför finns t.ex. avtalsservitut. Även gåvor kan dokumenteras med gåvobrev för att styrka ägarens ägorätt. Handslag och muntliga överenskommelser saknar juridisk giltighet i samband med fastigheter och byggnader.L LisbethAnn skrev:
Att bygglov saknas kan byggnadsnämnden efter preskription inget göra åt (11 kap. 20 § PBL). Men lov kan och bör sökas efterhand för hela byggnaden, vilket är mest naturligt att söka i samband om det görs någon ändring av byggnaden. Är ändringen lovfri får lov ändå sökas frivilligt (9 kap. 14 § PBL)
Begär att Lantmäteriet skriver in arrendet i fastighetsboken.
.
Så är det i det koloniområde med 500 kolonier där jag är med i styrelsen och ansvarar för byggnadsärenden.R raggarbyggare skrev:
Jag förutsätter att det är rikstäckande regler som gäller när det handlar om skatteregler. Helt säker kan jag inte vara, det KAN finnas undantag, men till 99%.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden