54 005 läst ·
166 svar
54k läst
166 svar
Slutbesiktning, då ”anmäld” i annat ärende
Du får söka bygglov för vilken höjd som helst på din murkonstruktion.K karlmb skrev:
Lärs rättsfallet här som ger att träkonstruktion byggd på mur är en del av muren:
Är träkonstruktionen en del av muren eller en separat anläggning?
https://www.domstol.se/mark--och-mi...ch-miljooverdomstolens-avgoranden/2017/76442/"Träkonstruktionen är placerad på och konstruktionsmässigt sammanfogad med muren. Den aktuella träkonstruktionen ska enligt Mark- och miljööverdomstolen inte ses som en separat anläggning, utan är i stället en övre del av den bygglovspliktiga muren. Det saknas därmed skäl för Mark- och miljööverdomstolen att pröva om träkonstruktionen i sig skulle vara att anse som ett staket eller ett bygglovspliktigt plank."
Redigerat:
Ja bygglagstiftningen reglerar knappt växtlighet. Det finns vissa undantag som att kommunen t ex kan förelägga borttagning av växtlighet om den skapar trafikfara eller annars orsakar betydande olägenhet. Ett av de få exempel på betydande olägenhet:rakt09 skrev:
https://www.byggahus.se/forum/threads/tvingas-beskaera-tujorna-efter-grannes-anmaelan.536678/
Och kommunen kan också förelägga fastighetsägare att plantera växtlighet. Och när en detaljplan tas fram kan befintliga träd skyddas av att man inför marklovskrav för trädfällning i detaljplanen. Men annars är det rätt fritt.
SÅ kanske det är, eller inte. Tvister mellen enskilda slutar ofta med att båda parter är lika missnöjda. Jag har lite svårt att se vad som skulle hända den som, likt det här fallet, anmäler ett regelbrott till kommunen, eller någon annan myndighet. Det lär väl knappast bli någon ekonomisk konsekvens för anmälaren.Claes Sörmland skrev:
Jag håller med, det lär inte ligga den som anmäler i fatet i en civilrättslig process. Det är nog mest bara skitstövelbeteende.Slottsbäcksväktarn skrev:SÅ kanske det är, eller inte. Tvister mellen enskilda slutar ofta med att båda parter är lika missnöjda. Jag har lite svårt att se vad som skulle hända den som, likt det här fallet, anmäler ett regelbrott till kommunen, eller någon annan myndighet. Det lär väl knappast bli någon ekonomisk konsekvens för anmälaren.
Nej det får inte växa helt fritt heller, det har du själv tagit upp.Claes Sörmland skrev:
Ja bygglagstiftningen reglerar knappt växtlighet. Det finns vissa undantag som att kommunen t ex kan förelägga borttagning av växtlighet om den skapar trafikfara eller annars orsakar betydande olägenhet. Ett av de få exempel på betydande olägenhet:
[länk]
Och kommunen kan också förelägga fastighetsägare att plantera växtlighet. Och när en detaljplan tas fram kan befintliga träd skyddas av att man inför marklovskrav för trädfällning i detaljplanen. Men annars är det rätt fritt.
https://www.byggahus.se/forum/threads/tvingas-beskaera-tujorna-efter-grannes-anmaelan.536678/
Fast om muren har tillkommit för länge sedan utan bygglov rent av, varför ska den kopplingen göras? Det är ju nivåskillnader i marken vi talar om som i villaområden ofta är planerade i själva detaljplanen när gatan anlagts.Claes Sörmland skrev:
Och detta fall finns inger behov av annat än ett staket/plank.
Om säkerhetskrav på 1.20 finns så ser jag inte hur en ev mur på 2 tex under skulle reducera dessa 1.20. Det är ju helt orimligt.
Efter 1 dec bör TS därför utan bygglov kunna sätta ett plank på 1.20 iaf, givet att det finns ett grannmedgivande.