5 564 läst ·
51 svar
6k läst
51 svar
Skydda egendom sambo
Tyvärr för ofta stämmer ovan inte i verkligheten. Ledsamt, vet många pappor som kämpat utan resultat.Jetkokos skrev:
Skitsnack. Underhåll betalas av den förälder som inte bor med barnet. Det är rätt så logiskt att det inte blir mamman, om barnet bor med henne.
Enligt svensk lagstiftning har ett barn rätt till båda sina föräldrar. Den rätten väger ofta starkare än såväl våld mellan föräldrarna som den andra förälderns ev åsikter. Men OT…
Det är sådana här kreativa lösningar för att göra barn arvslösa som drar igång arvstvister, alla slutar på samma sätt med att arvet blir omfördelat och att dödsboet får en rejäl faktura att betala.Johannes Carlsson skrev:
Som du skriver, det rätta är att göra som det är tänkt att fungera. Det är bara för TS att finna sig i att det finns barn med i bilden som har arvsrätt.
Det här gör mig verkligen ledsen att läsa, hur kan det vara jättekonstigt att barn har rätt till att ärva sina föräldrar? Hur kan man ens tycka att barn som man medvetet bestämt ska vara oäktingar/bastarder i familjen inte ska ha några rättigheter? Det fanns en tid även i Sverige när dessa barn inte hade samma rättigheter som andra barn i samhället, jag behöver inte ens gå in på hur ociviliserat detta var.S Syll skrev:
Olika i olika länder. Några länder bestämmer man helt själv vem som får. Andra länder har regler med olika nivåer.sunnis skrev:
Det är sådana här kreativa lösningar för att göra barn arvslösa som drar igång arvstvister, alla slutar på samma sätt med att arvet blir omfördelat och att dödsboet får en rejäl faktura att betala.
Som du skriver, det rätta är att göra som det är tänkt att fungera. Det är bara för TS att finna sig i att det finns barn med i bilden som har arvsrätt.
Det här gör mig verkligen ledsen att läsa, hur kan det vara jättekonstigt att barn har rätt till att ärva sina föräldrar? Hur kan man ens tycka att barn som man medvetet bestämt ska vara oäktingar/bastarder i familjen inte ska ha några rättigheter? Det fanns en tid även i Sverige när dessa barn inte hade samma rättigheter som andra barn i samhället, jag behöver inte ens gå in på hur ociviliserat detta var.
Och Rätt individuellt vad var och en anser.
Husägare
· Småländska höglandet
· 5 633 inlägg
Var och en kan anse vad den vill, Svea Rikes Lag ser ut på detta vis. Barn har en absolut arvsrätt efter sina föräldrar. Även såna föräldrar som inte vill ta sitt ansvar.Magnus Filip skrev:
Klicka här för att svara