47 414 läst ·
265 svar
47k läst
265 svar
Plötsligt strömlöst i delar av huset men allt ser OK ut i centraler
Det här var superanvändbart. Jag har hittils mätt allt med multimeter och inte riktigt förstått fördelen med de spänningsmätare elektrikern använder. Tack för tipsen, nu vet jag vad jag ska komplettera verktygsväskan med.Mikael_L skrev:
Också en bra lärdom! 👍L lbl44 skrev:
Redigerat:
Läste du ens tråden?L lbl44 skrev:Det ser lite för mycket "hemmapul" ut för att man skall känna mig trygg. "Brytaren" under fasadmätarskåpet hör definitivt dit! Vad är det för 3 ledningar som hänger ner vid gruppschemat? Felet som uppstått indikerar att en fas saknas.
En "testpenna" är inte särskilt användbar för att testa om en säkring är hel. Om en fas är borta från nätägaren, så räcker det att backspänningen från befintliga förbrukare skall tända "testpennans" diod.
Tror det är dags att ringa en installatör.
Det saknas ingen fas, det konstateras rätt tidigt. Exakt vad som är fel är svårt att säga men jag gissar ärligt talat i nuläget på en strömbrytare inomhus alt något med den där lampdosan.
Hempulat är det med stor sannolikhet. Inte katastrofdåligt men inte heller föredömligt. Skulle också kunna vara en slarvig elektriker ärligt talat.
Det verkar inte som om någon rekommenderar dig att ringa en elfirma, så då gör jag det. Ring en elfirma, de hittar felet.H hqt skrev:Hej!
Första tråden här, men har genom åren läst med stort intresse!
Sedan en månad tillbaka är jag radhusägare strax norr om Stockholm. Huset ifråga är från 2013 av Sköna Hus (som oskönt nog inte svarar på mail...). Har jag förstått det hela rätt är vi fjärde ägarna av just detta hus, men grannarna desto mer långbodda.
Nu när värmen slog till på allvar försökte jag få ut markisen men noterade att den inte fungerar vilket föranledde en allmän genomlysning av elen utomhus och noterade att även eluttagen (motorvärmaruttag, uttag i altantak samt vanliga exteriöra vägguttag på baksidan också är strömlösa (inne samt i utvändiga förråd funkar allt felfritt).
Kontaktade tidigare ägare som meddelade att de laddade bilen i motorvärmaruttaget dagen före vårt tillträde. De hade också markisen ute när vi var på husesyn i maj, så den har åtminstone fungerat i närtid. Andra bekymmer vi haft har tidigare ägare hanterat prickfritt, så jag har ingen anledning att inte tro denne.
Sedan vi flyttade in har vi avlägsnat larmkomponenter från 2 skilda system, ett Verisure-system (mestadels batteridrivet eller kopplat till uttag) dels ett för oss okänt system med fast anslutning (ett antal tunna ledare, 12 V?) samt satt in ett lamputtag i taket (kablarna hängde ur dosan, kan svära på att tidigare ägare hade en taklampa och inte nakna kablar hängandes där...). Utöver det endast ytskikt, spackling och målning interiört.
Felsökningen har bestått av:
Försökt följa matningen till vad jag tror är markisen (kan också vara motorvärmaruttaget) som går från en strömbrytare belägen precis under matarskåpet (se bild nedan) och där delas i två, ena kabeln går till ett astrour, nästa försvinner in under huset. [bild][bild]
- Kontroll i invändig elcentral visuellt OK
- Test JFB - OK
- Enligt grannarna existerar endast en elcentral. De har dock inga exteriöra uttag vad jag ser, så detta verkar vara en av de tidigare ägarna som lagt till
- Styrks av att de inte finns upptagna på grupplistan (bifogat)[bild]
- Kontroll matarskåp med voltpenna (vet att dessa inte är populära, men det var vad jag hade tillgängligt)
- 3-fas, samtliga säkringar hela
- Eftersök av eventuella reläer, men hittar inget i elcentralen
- En jävla massa geniknölsgnuggande, läsande här och chat-GPT...
Snälla fräls oss - börjar bli knäpp nu...
För att få lite perspektiv på hur kul man kan dra el så har jag en lampa på garaget. Som man styr från en strömbrytare vid bakdörren som är längre bort från garaget än framdörren... Som tur är så fanns det en dymo med texten "släckt" under den för det tog ett bra tag innan vi fick reda på vad den styrde. Garaget har ju strömbrytare precis innanför dörren som hanterar lamporna i taket men inte utanför. Garaget har för övrigt en bedrövlig brist på eluttag på ställen där jag vill ha dem. Men det är ju som det är.
Vad, exakt, kommer elfirman göra mer än det TS redan gör? Det TS gör är för övrigt fullt lagligt, för att förebygga den diskussionen. Ja, en rutinerad elektriker kommer kunna göra kvalificerade gissningar baserat på sin erfarenhet och hur det ser ut. Det kan forumet också. Visst, det är lättare när man är på plats. Å andra sidan lär sig TS absolut ingenting då. Nu får TS en större förståelse för sitt hus och elen i det. Det kan lika gärna dyka upp en orutinerad slyngel hos TS som inte kan något alls och vars enda kvalifikation är "anställd i rätt firma".Perssel skrev:
Av din beskrivning och bild kan man dra minst två slutsatser. Det är inte en huvudsäkring som har gått och installationen på bild är inte gjord av en elektriker. (att blanda in knivsäkringarna i skåpet på gatan är bara att göra sig till). Ett fel som den tidigare ägaren gjorde var att ladda elbilen i ett motorvärmaruttag. Det kan ju vara så markismotorn är ansluten till samma grupp som grupp som motorvärmaruttaget och att det har blivit något avbrott p.g.a. varmgång. Kolla om du har spänning i motorvärmaruttaget och ring sedan en riktig elektriker så hittar han säkert felet. Jag tror inte att du gr det själv.
Är dock redan kontrollerat:C Claes Owe skrev:Av din beskrivning och bild kan man dra minst två slutsatser. Det är inte en huvudsäkring som har gått och installationen på bild är inte gjord av en elektriker. (att blanda in knivsäkringarna i skåpet på gatan är bara att göra sig till). Ett fel som den tidigare ägaren gjorde var att ladda elbilen i ett motorvärmaruttag. Det kan ju vara så markismotorn är ansluten till samma grupp som grupp som motorvärmaruttaget och att det har blivit något avbrott p.g.a. varmgång. Kolla om du har spänning i motorvärmaruttaget och ring sedan en riktig elektriker så hittar han säkert felet. Jag tror inte att du gr det själv.
Det är faktiskt inget fel i att göra det. Fick själv med en sådan laddare till min Volvo MY -24, den är begränsad till att dra 8A, vilket är halva märkströmmen på en shuko.C Claes Owe skrev:
Det är på inget sätt värre att ladda bilen med den laddaren än att ha igång motorvärmare och kupévärmare som många gjort i en herrans massa år.
En motorvärmare drar väl typ 750-1000W och jag vet att jag hade en kupevärmare som drog minst 1,75 kW i högsta läget. De där kunde stå på i ett antal timmar om det var kalla vintrar. Där kom man lätt upp i över 8A, men nu plötsligt är det fel menar du?
Hur mycket ström får man ta ut innan det är fel enligt dig?
Problemet är att det är skillnad på hur länge belastningen är påslagen.Nissens skrev:
Det är faktiskt inget fel i att göra det. Fick själv med en sådan laddare till min Volvo MY -24, den är begränsad till att dra 8A, vilket är halva märkströmmen på en shuko.
Det är på inget sätt värre att ladda bilen med den laddaren än att ha igång motorvärmare och kupévärmare som många gjort i en herrans massa år.
En motorvärmare drar väl typ 750-1000W och jag vet att jag hade en kupevärmare som drog minst 1,75 kW i högsta läget. De där kunde stå på i ett antal timmar om det var kalla vintrar. Där kom man lätt upp i över 8A, men nu plötsligt är det fel menar du?
Hur mycket ström får man ta ut innan det är fel enligt dig?
Motorvärmare tillsammans med en kupévärmare kommer ofta upp i kring 2000 watt som du säger.
Shukouttagen är specade till 16A men det är toppbelastning. 2000 watt gör att uttaget blir rejält varmt efter 1-2 timmar om du känner på det.
För långvarig belastning så tål dom inte så mycket ström.
Ju högre ström desto kortare tid tål dom.
Motorvärmaren är i normalfallet påslagen max 2 timmar om det är riktigt kallt ute men oftast kortare tid (Det är inte alltid 20 minusgrader ute.)
Laddaren till en elbil är ofta på betydligt längre tider om du använt bilen.
Laddning med 8A betyder ca 2000 watt vilket i sin tur betyder att du laddar ca 1 mil per timme.
Har du då kört 5 mil under dagen så betyder det att den kommer att dra den strömmen under 5 timmar.
Plus att motorvärmaren använder man under vinterhalvåret.
Laddaren använder du året om vilket betyder att du använder den mer än dubbelt så mycket varje år.
Det summeras till att elvilsladdaren lägger på gränsen av vad uttaget tål under längre tid än det är avsett för och det gör det varje dag året om och det resulterar i att uttaget ger upp i förtid. Plast som deformeras och metallbleck som överhettas och tappar spänsten.
Så att ladda elbilen en gång i ett schuko är inget problem. Att göra det hela tiden blir ett problem med tiden. Är man medveten om det och har koll på och byter ut uttaget när det gått ett tag så är det lugnt men de flesta gör inte det och då blir det en brandfara.
