37 029 läst ·
250 svar
37k läst
250 svar
"Om du mixtrar själv med elen får du inte ut en krona om ngt händer"
Är anläggningen korrekt installerad så lär det inte bli några konsekvenser alls.Raskus skrev:
...är något vi alla hört i alla tider, inte minst här, men också från sin duktige svåger eller vänners vänners, listan kan göras lång.
Men stämmer det verkligen?
Går det leda i bevis i form av några fall där ett försäkringsbolag nekat ersättning på grund av hempulad el?
Om ja; under vilka omständigheter?
Hur länge räknas hempulad el som just hempulad? Preskiberas det efter ett antal år?
Jag frågar av genuin nyfikenhet, inget annat.
Intressant tråd, såg igår en youtuber som visade upp elskåp där de glömt koppla in jord. Man får ju anta att det är en elektriker som varit där och gjort installationen. Kvitton man får från elektriker är ju alltid en klumpsumma. Svårt att bevisa för försäkringsbolag vad som är gjort.
Att det finns regler som "ska följas" men det är nära omöjligt att bevisa i efterhand och ännu ovanligare att nån straffas för att ha kopplat utan behörighet.
Och finns det inget fel gjort i elen så är det ju i praktiken omöjligt att bevisa att det inte är kopplat av elektriker..
Så undviker man att erkänna att man kopplar utan auktorisation så är risken att straffas för tilltaget nära obefintlig.
Inte ens i dom fall där det tydligt skett så händer i praktiken oftast inte nånting
Och finns det inget fel gjort i elen så är det ju i praktiken omöjligt att bevisa att det inte är kopplat av elektriker..
Så undviker man att erkänna att man kopplar utan auktorisation så är risken att straffas för tilltaget nära obefintlig.
Inte ens i dom fall där det tydligt skett så händer i praktiken oftast inte nånting
noterade du husägarens hemmapul med timern. Lött på motstånd och haft sig sedan skickat tillbaka strömmen via jordledaren till ugnen 😅R RustyR skrev:
Han har ju helt klart haft ett intresse kunskap om el för allting fungerade men på ett säkert sätt kan man ju diskutera.
Helt klart sevärd video:
Haha ja den kändes sådär. Där är väl ett exempel på att försäkring hade uteblivit om det hittat det efter en brand.F Filipbs skrev:
De där två videorna visar ju med all tydlighet två saker:F Filipbs skrev:
1. Man förstår varför många elektriker är så starkt emot att släppa lite på reglerna för hempulare. De tänker antagligen att den typ av hempul som hittas i videon kommer öka markant. För mig är det dock helt fel tänkt. Personer som kopplar som personen i videon hade gjort, kommer fortsätta göra det. De allra flesta kommer fortsätta tycka att elinstallation är något magiskt och totalt livsfarligt som man aldrig ska ge sig på. Sen är vi ett gäng som har vett, och som gärna skulle gå en kurs för att få en privatcertifiering som ger oss laglig rätt att utföra begränsade installationer på vår egen anläggning. Gärna med besiktningskrav vid slutförd installation.
2. Det framgår inte med säkerhet i videon, men det mesta tyder på att det är en elfirma som bytt centralen. Det är garanterat inte hempularen som gjort det, eftersom centralinstallationen är proffsigt utförd rent estetiskt. Dock är det tydligt att (de absurt stränga) elinstallationsreglerna inte på något sätt är en garanti för korrekta installationer.
I tillägg till detta är det sjukt att anläggningsägaren är juridiskt ansvarig för anläggningen. Här har damen som hörs i videon (högst troligt) gjort allt rätt genom att ha anlitat en firma som byter ut elcentralen. Dessa visar sig vara inkompetenta, men om något hade hänt på grund av deras miss så hade den stackars damen stått som ansvarig. Det är inte rimligt någonstans!
Utöver det du nämner så finns det ju ett jättestort hål i det resonemanget och det är allt hempul som görs där elektrikern inte ens kan se att det är hempulat. Eller aldrig ens får se anläggningen därför att elektrikern inte behövs där och därför aldrig blir anlitad.P Paxman skrev:1. Man förstår varför många elektriker är så starkt emot att släppa lite på reglerna för hempulare. De tänker antagligen att den typ av hempul som hittas i videon kommer öka markant. För mig är det dock helt fel tänkt. Personer som kopplar som personen i videon hade gjort, kommer fortsätta göra det.
Man kan komma med många olika gissningar. Det kan också tex vara två olika hempulare som gjort fulkopplingarna och elcentralen.P Paxman skrev:2. Det framgår inte med säkerhet i videon, men det mesta tyder på att det är en elfirma som bytt centralen. Det är garanterat inte hempularen som gjort det, eftersom centralinstallationen är proffsigt utförd rent estetiskt. Dock är det tydligt att (de absurt stränga) elinstallationsreglerna inte på något sätt är en garanti för korrekta installationer.
Fast ansvaret är inte strikt för en vanlig konsumentanläggning så vitt jag vet, så har damen inte varit vårdslös så går hon fri så länge hon inte haft anledning att betvivla firmans kompetens och missen inte är uppenbar för en lekman.P Paxman skrev:
Dvs. har man anlitat en yrkesman går det knappast att hävda att man brustit i sitt ansvar.
V volvov v70 seC cpalm skrev:Olagligt elinstallationsarbete smittar inte i sig av sig på elanläggningen på det sättet.
Dvs. anläggningen blir inte nödvändigtvis olaglig för att det utförts olagligt installationsarbete.
Däremot kan man ju hamna i att anläggningsinnehavaren brustit i sitt ansvar att tillse att "arbete som utförs på eller i anslutning till anläggningen görs på ett sådant sätt och utförs av eller under ledning av personer med sådana kunskaper och färdigheter att betryggande säkerhet ges mot personskada och sakskada." som det är uttryckt i elsäkerhetslagen.
Så med andra ord kan en brottslig handling stå helt utan någon ansvarig?C cpalm skrev:Fast ansvaret är inte strikt för en vanlig konsumentanläggning så vitt jag vet, så har damen inte varit vårdslös så går hon fri så länge hon inte haft anledning att betvivla firmans kompetens och missen inte är uppenbar för en lekman.
Dvs. har man anlitat en yrkesman går det knappast att hävda att man brustit i sitt ansvar.
Ytterligare ett bevis för hur skruvat regelverket är när det gäller elinstallation.
Tja, det kan bli fängelse också för otillbörlig elinstallationer...Raskus skrev:
...är något vi alla hört i alla tider, inte minst här, men också från sin duktige svåger eller vänners vänners, listan kan göras lång.
Men stämmer det verkligen?
Går det leda i bevis i form av några fall där ett försäkringsbolag nekat ersättning på grund av hempulad el?
Om ja; under vilka omständigheter?
Hur länge räknas hempulad el som just hempulad? Preskiberas det efter ett antal år?
Jag frågar av genuin nyfikenhet, inget annat.
