19 201 läst ·
951 svar
19k läst
951 svar
Hyresrätter i småhusområden ett tudelat ämne
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 310 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 310 inlägg
Har du tänkt på att en utsliten byggnadsarbetare som är 60 år inte passar att jobba som undersköterska?A ajn82 skrev:Undersköterska blir man alltså genom att välja rätt program på gymnasiet, eller 1.5 års yrkesutbildning om man vill skola om sig senare i livet. Varför skulle vi någonsin importera arbetskraft för dessa uppgifter istället för att de arbetslösa som finns i Sverige ska ta de jobben? Verkar befängt att de ska gå kvar på a-kassa etc och att vi istället ska ta in folk utifrån, hade varit annorlunda om det var något som krävde 10 år på universitet för att få rätt kompetens.
Att en som jobbat som programmerare i 35 år, ett jobb som vanligen är rätt självständigt och osocialt, inte fungerar bra att jobba med gamla människor, som kräver oändliga mängder med tålamod och ork att hela tiden bemöta människor på deras egna villkor?
Undersköterska är ett tungt och socialt arbete.
Varför vill du förhindra att jag kan äta autentisk mat från andra världsdelar?A ajn82 skrev:
Mina pengar ger då skatteintäkter en gång till.
90 % av medianlönen är fullt rimlig för många jobb.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 310 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 310 inlägg
Hellre en som just invandrat än ingen alls anser jag. Varför tycker du att gamla människor ska få ändå sämre omsorg?T TommyC skrev:
Du verkar följa med dåligt i media.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/n...ds-har-for-lag-lon-hotas-av-utvisning--kojvvj
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/pBgyo6/darfor-utvisas-sa-manga-fran-sverige-just-nu
https://www.hn.se/asikter/ordet-ar-...tvisning.01abe3d7-e444-4a10-b9b8-51b76a4e9536
https://www.sverigesradio.se/artikel/underskoterskan-hasna-hotas-av-utvisning-over-en-tusenlapp
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/s...io-ar-i-sverige-kollegorna-pa-sos-protesterar
A ajn82 skrev:Rent krasst så krävs det väl strax över medianlön för att netto bidra till Sveriges ekonomi över sin livstid, om vi utgår från att budgeten långsiktigt är i balans. (strax över median, eftersom det finns höga avvikelser i positiv riktning, men inte i negativ, där 0 kr i inkomst/skatt är minimum)
Så med 90% av medianlönen så är det av tveksamt värde för Sverige att öka befolkningen med dessa yrkeskategorier, om det inte krävs för att det är omöjligt att hitta rätt kompetens inom landet, och arbetet faktiskt är viktigt (vilket kock på thailändsk restaurang knappast kan sägas vara, medans undersköterskor givetvis är)
Du menar att det inte finns en enda person som hade kunnat jobba som undersköterska bland de arbetslösa i Sverige? Och du menar att det inte finns ett enda jobb där det är aktuellt med arbetskraftsinvandring som hade passat dessa kategorier? (om vi för tillfället bortser från ditt smått otrevliga kategoriserande av programmerare som osocialt, även om jag instämmer med att det är väsensskilt från t.ex undersköterska)BirgitS skrev:
Har du tänkt på att en utsliten byggnadsarbetare som är 60 år inte passar att jobba som undersköterska?
Att en som jobbat som programmerare i 35 år, ett jobb som vanligen är rätt självständigt och osocialt, inte fungerar bra att jobba med gamla människor, som kräver oändliga mängder med tålamod och ork att hela tiden bemöta människor på deras egna villkor?
Undersköterska är ett tungt och socialt arbete.
Varför vill du förhindra att jag kan äta autentisk mat från andra världsdelar?
Mina pengar ger då skatteintäkter en gång till.
90 % av medianlönen är fullt rimlig för många jobb.
Varför vill du att vi andra ska betala för kocken till din restaurang? 90% av medianlönen kommer alltså inte att täcka snittkostnaden för en medborgare med nuvarande standard, eller tänker du att de kräver mindre vård, skaffar färre barn osv och därför tar mindre resurser från välfärden? Om du vill importera specialister till en restaurang så får du väl se till att betala dem tillräckligt för att skapa ett nettobidrag till samhället, eller acceptera att din affärsidé inte håller.
Om de har svårt att hitta personal kanske de skulle höja lönen för att göra jobbet mer attraktivt? Och då skulle de ju även kunna behålla dessa arbetskraftsinvandrare om lönen hamnar över spärren och de fortfarande inte hittar inhemst arbetskraft.BirgitS skrev:
Men är säkerligen billigare att betala en nuvarande svensk medborgare högre lön och slippa kostnaden för a-kassa eller försörjningsstöd, än att betala en invandrare lägre lön och fortsätta betala bidrag till den svenska medborgaren, om man tittar på totala kostnaden för samhället och inte bara den enskilda arbetsgivarens budget.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 310 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 310 inlägg
Nej, diskussionen gäller förstås inte en enda person.A ajn82 skrev:
Innan någon kan få arbetstillstånd måste arbetsgivaren bevisa att de inte har lyckats få tag på en lämplig person som redan är i Sverige.A ajn82 skrev:
Nu skrev jag "rätt osocialt" och "vanligen" samt jag känner och har känt många programmerare under mitt arbetsliv, jag vet hur en genomsnittlig arbetsdag ser ut för en programmerare.A ajn82 skrev:
Det är ju bara ditt påhitt att man måste tjäna mer än hälften av befolkningen för att vara "lönsam".A ajn82 skrev:Varför vill du att vi andra ska betala för kocken till din restaurang? 90% av medianlönen kommer alltså inte att täcka snittkostnaden för en medborgare med nuvarande standard, eller tänker du att de kräver mindre vård, skaffar färre barn osv och därför tar mindre resurser från välfärden? Om du vill importera specialister till en restaurang så får du väl se till att betala dem tillräckligt för att skapa ett nettobidrag till samhället, eller acceptera att din affärsidé inte håller.
En högbetald civilingenjör behöver under sitt liv lågbetalda barnskötare, förskole- och grundskolelärare, hemtjänstpersonal, undersköterskor, städare för att kunna tjäna de stora pengarna. Claes skrev något liknande. Den halvan av Sveriges befolkning som tjänar under median, behövs för att den andra halvan ska kunna tjäna mer.
Arbetsinvandring betyder att samhället inte har haft några kostnader för vård, förskola, grundskola och yrkesutbildning för den personen. Det innebär att samhället har sparat några miljoner där jämfört med en som föds i Sverige.
Medlem
· Halland
· 4 577 inlägg
Vad gäller det som är utslitna får dessa förtidspensioneras efter utredning av läkare. Detta är inget nytt, och det var värre förr när mekaniseringen var lägre.BirgitS skrev:
Har du tänkt på att en utsliten byggnadsarbetare som är 60 år inte passar att jobba som undersköterska?
Att en som jobbat som programmerare i 35 år, ett jobb som vanligen är rätt självständigt och osocialt, inte fungerar bra att jobba med gamla människor, som kräver oändliga mängder med tålamod och ork att hela tiden bemöta människor på deras egna villkor?
Undersköterska är ett tungt och socialt arbete.
Varför vill du förhindra att jag kan äta autentisk mat från andra världsdelar?
Mina pengar ger då skatteintäkter en gång till.
90 % av medianlönen är fullt rimlig för många jobb.
Vad gäller programmerare verkar du hämtat stereotyper från Internet. De flesta som arbetar med kodutveckling måste kunna kommunicera.
Det är ingen som vill hindra dig från att äta autentisk mat från olika delar av världen. Det går utmärkt att betala medellön för en kock som importerats från ursprungslandet. Detta påverkar naturligtvis priset en aning men kockens lön är bara en liten del av vad det kostar att driva en restaurang.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 310 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 310 inlägg
Så du tycker att skatterna ska gå upp kraftigt. All vårdpersonal får 10 % i löneökning, det gör väl att regionalskatten behöver öka med 5 % eller så kanske.A ajn82 skrev:
Vi hade väl redan konstaterat att för att det ska gå att få arbetstillstånd måste arbetsgivaren bevisa att det inte går att få tag på en lämplig person i landet. Samt att arbetslösa ofta inte passar att jobba som undersköterskor.A ajn82 skrev:Men är säkerligen billigare att betala en nuvarande svensk medborgare högre lön och slippa kostnaden för a-kassa eller försörjningsstöd, än att betala en invandrare lägre lön och fortsätta betala bidrag till den svenska medborgaren, om man tittar på totala kostnaden för samhället och inte bara den enskilda arbetsgivarens budget.
Bra att vi är överens om något. Men det gäller ju inte bara flyktingar.A ajn82 skrev:
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 310 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 310 inlägg
Nej, så enkelt är det inte att bli förtidspensionerad. Personen får inte passa för något arbete, t.ex. inte kunna sitta framför en dator och fylla i formulär.A Anders_Nilsson skrev:
Det är inte jag som bestämmer kockens lön utan marknadskrafterna.A Anders_Nilsson skrev:
Naturligtvis blir det färre som äter på restauranger om priserna där går upp därför att alla kockar ska ha mer i lön. Mindre skatteintäkter alltså.
Medlem
· Halland
· 4 577 inlägg
Vad menar du med "just invandrat"? Personen invandrade väl av ett skäl, t ex att arbeta med minst 90% av medianlönen? Man invandrar inte bara sådär till Sverige.BirgitS skrev:
Och vad säger att den "som just invandrat" är lämplig att arbeta inom vården? Apropå det där du sam om programmerare. Jag har inte sett något som säger att gemene invandrare skulle vara bättre lämpad än programmerare.
Medlem
· Halland
· 4 577 inlägg
Men så bra! Då löste du just problemet med den utslitne 60-årige kroppsarbetaren, han får skolas om till att fylla i blanketter på datorn eller vilket arbete man nu kan sätta honom på, så inget problem.BirgitS skrev:
Nej, så enkelt är det inte att bli förtidspensionerad. Personen får inte passa för något arbete, t.ex. inte kunna sitta framför en dator och fylla i formulär.
Det är inte jag som bestämmer kockens lön utan marknadskrafterna.
Naturligtvis blir det färre som äter på restauranger om priserna där går upp därför att alla kockar ska ha mer i lön. Mindre skatteintäkter alltså.
Vad gäller äta på restaurang som serverar etnisk mat är det at betrakta som en lyxartikel. Antingen kan du laga din egen mat eller köpa djupfrysta lådor på Domus. Skatteintäktern påverkas endast marginellt av diverse etniska restaurangen. Och vad gäller pizza, Thai och sushi behövs det inte importeras arbetskraft för det finns tillräcklig kompetens inom landet. Undantaget då lyxrestauranger men dessa betyder inget för skatteintäkterna.
Och pengarna du sparar konsumeras erfarenhetsmässigt upp på annat så skatteintäkterna kommer.
Det är ett rätt stelt fiskalt resonemang du framför här. Problemet med detta tänk är att det enbart tar hänsyn till individens inbetalda skatt och kostnader som stat, region och kommun har för individen. Det är relativt enkelt att räkna på.A ajn82 skrev:Varför vill du att vi andra ska betala för kocken till din restaurang? 90% av medianlönen kommer alltså inte att täcka snittkostnaden för en medborgare med nuvarande standard, eller tänker du att de kräver mindre vård, skaffar färre barn osv och därför tar mindre resurser från välfärden? Om du vill importera specialister till en restaurang så får du väl se till att betala dem tillräckligt för att skapa ett nettobidrag till samhället, eller acceptera att din affärsidé inte håller.
Men den där kocken kan ju också vara den som skapar eller möjliggör betydligt högre värden i form av varor och tjänster än vad som reflekteras i vad denne själv inbetald skatt. Tyvärr är sådana indirekta eller dynamiska effekter svåra att räkna på. Men de finns helt klart där i någon mån.
Men vi kan ju vara rätt säkra på att om vi har invandring av folk som inte försörjer sig själva, inte startar företag, inte tar anställning och får bostaden och sin familjs uppehälle betalt av stat och kommun, ja då är det en rejäl minusaffär. Inte bara fiskalt utan även att de resurser som de förbrukar inte kommer till användning i ekonomin i övrigt t ex genom ökat skatteuttag eller försämrad välfärd.
Deras försök hitta arbetskraft är kanske inte alltid sådär jätte ambitiösa, om de istället kan ta in arbetskraftsinvandrare och därmed pressa ner lönerna.. Det finns alltså över 300 000 arbetslösa i Sverige, att ingen av dem skulle klara av att jobba som USK, plocka bär osv är uppenbarligen dumheter, men det finns arbetsgivare som har som affärsidé att utnyttja billig arbetskraft från utlandet utan hänsyn till vad som är bäst för Sverige. Inom IT-branschen är det definitivt mitt intryck, efter ganska lång erfarenhet, det är inte brist på kompetens i Sverige, bara brist på kompetens som är villig att arbeta för dåliga villkor...BirgitS skrev:
Så du tycker att skatterna ska gå upp kraftigt. All vårdpersonal får 10 % i löneökning, det gör väl att regionalskatten behöver öka med 5 % eller så kanske.
Vi hade väl redan konstaterat att för att det ska gå att få arbetstillstånd måste arbetsgivaren bevisa att det inte går att få tag på en lämplig person i landet. Samt att arbetslösa ofta inte passar att jobba som undersköterskor.
Bra att vi är överens om något. Men det gäller ju inte bara flyktingar.
Om du kan minska andelen som går på olika former av bidrag så blir det en stor skattebesparing, så inte alls övertygad om din slutsats att skatten behöver höjas drastiskt. Men det beror såklart på proportionerna mellan nuvarande USK, andelen som behöver nyrekryteras, hur mycket bidrag de som står utanför arbetsmarknaden i dagsläget och får jobben har i dagsläget.
Om du driver en restaurang så är det såklart du som bestämmer lönen för dina anställda, det finns inget magiskt som säger att du måste betala en lägre lön. Vill du ha en sushi-mästare från Japan så får du ju betala lönen det kräver, båda utifrån vad de förväntar sig, men även utifrån legala minimi--krav i Sverige. Sen om det innebär högre lön än vad en sushi-restaurang som nöjer sig med en mindre autentisk kock behöver betala, så är det ju det som du som ägare att ha ställning till. Tror du att marknaden värderar den ökade skickligheten tillräckligt för att din affärsidé ska fungera.BirgitS skrev:
Generellt tror jag det är väldigt svårt att driva restaurang i Sverige om du inte själv har kompetensen att laga maten du serverar, utom i extrema undantagsfall.
Jag är inte övertygad om din position men en sak som ofta missas i debatten som stödjer ditt argument är att vi är inte bara är begränsad till svensk arbetsmarknad. Vi är en del av EUs fria arbetsmarknad med över 200 miljoner människor. Och de kan flytta till Sverige vilken dag som helst och börja jobba utan att staten lägger sig i. De flesta av dessa länder har dessutom betydligt sämre sysselsättningssiffror än Sverige så arbetskraften finns där. Och de talar oftast utmärkt engelska och har förståelse för Europas gemensamma kultur.A ajn82 skrev:Deras försök hitta arbetskraft är kanske inte alltid sådär jätte ambitiösa, om de istället kan ta in arbetskraftsinvandrare och därmed pressa ner lönerna.. Det finns alltså över 300 000 arbetslösa i Sverige, att ingen av dem skulle klara av att jobba som USK, plocka bär osv är uppenbarligen dumheter, men det finns arbetsgivare som har som affärsidé att utnyttja billig arbetskraft från utlandet utan hänsyn till vad som är bäst för Sverige. Inom IT-branschen är det definitivt mitt intryck, efter ganska lång erfarenhet, det är inte brist på kompetens i Sverige, bara brist på kompetens som är villig att arbeta för dåliga villkor...
Om du kan minska andelen som går på olika former av bidrag så blir det en stor skattebesparing, så inte alls övertygad om din slutsats att skatten behöver höjas drastiskt. Men det beror såklart på proportionerna mellan nuvarande USK, andelen som behöver nyrekryteras, hur mycket bidrag de som står utanför arbetsmarknaden i dagsläget och får jobben har i dagsläget.
Men verkligheten för en företagare eller chef i en del av ett större företag är väl att man står där med behov av viss kompetens och letar efter en person man gillar att jobba med. Man väljer s a s inte i en kader av okända människor som svarar på annons utan de som du vill anställda är de där enstaka som finns i din lilla sociala krets. Just detta sätt att rekrytera är särskilt utbrett i Sverige.
Redigerat: