11 881 läst ·
558 svar
12k läst
558 svar
Hyresrätter i småhusområden ett tudelat ämne
Fast jag förstår inte riktigt för vem man bygger dessa hyresrätter. Det som behövs är lägre löner till hantverkare, tryck ner dem till < 30.000 i månaden och nya in på 19.200kr i månaden. Då kanske det går att bygga lägenheter till de priser som krävs för att tillgodose den grupp som idag har svårt att skaffa sig lägenhet. Det finns massor av tomma lägenheter 20min från city i Barkarbystan. Det finns massor av gratis mark att bygga på om någon bara vill bygga. Problemet är att så länge det finns massa tomma är det ingen vits med att bygga fler. Det går inte att bygga nya hyresrätter och sedan sätta en hyra på 7-9000kr för en 3a på 90kvm. Dvs verkligheten och det som önskas matchar inte.
Du behöver uppdatera dig på prisnivånT TypRätt skrev:Fast jag förstår inte riktigt för vem man bygger dessa hyresrätter. Det som behövs är lägre löner till hantverkare, tryck ner dem till < 30.000 i månaden och nya in på 19.200kr i månaden. Då kanske det går att bygga lägenheter till de priser som krävs för att tillgodose den grupp som idag har svårt att skaffa sig lägenhet. Det finns massor av tomma lägenheter 20min från city i Barkarbystan. Det finns massor av gratis mark att bygga på om någon bara vill bygga. Problemet är att så länge det finns massa tomma är det ingen vits med att bygga fler. Det går inte att bygga nya hyresrätter och sedan sätta en hyra på 7-9000kr för en 3a på 90kvm. Dvs verkligheten och det som önskas matchar inte.
79,5 m2 kostar över 17000 så dina 90 m2 kostar nog 19000.
https://bostadslistan.se/listings/apartment-for-rent-at-stockholm-p9778a2
Edit: tillkommer hyra av garageplats. Ingen gatuparkering.
man bygger till dom som inte betalar hyran själva är ju inte så svårt att förstå eller hurT TypRätt skrev:Fast jag förstår inte riktigt för vem man bygger dessa hyresrätter. Det som behövs är lägre löner till hantverkare, tryck ner dem till < 30.000 i månaden och nya in på 19.200kr i månaden. Då kanske det går att bygga lägenheter till de priser som krävs för att tillgodose den grupp som idag har svårt att skaffa sig lägenhet. Det finns massor av tomma lägenheter 20min från city i Barkarbystan. Det finns massor av gratis mark att bygga på om någon bara vill bygga. Problemet är att så länge det finns massa tomma är det ingen vits med att bygga fler. Det går inte att bygga nya hyresrätter och sedan sätta en hyra på 7-9000kr för en 3a på 90kvm. Dvs verkligheten och det som önskas matchar inte.
7-9000kr för en 3a på 90kvm låter ju inte alls dyrt jag hade en 1a med köksvrå för 20 år sen som kostade 5000kr i månaden
Jag måste uttryckt mig dåligt efter som ni båda missförstod.
”Det går inte att bygga nya hyresrätter och sedan sätta en hyra på 7-9000kr för en 3a på 90kvm. [Då gör du vinst först om 100år] Dvs verkligheten och det som önskas matchar inte.”
Nej det är orimligt billigt men det är den hyran som folk som inte har råd idag behöver. Arbetslösa, studenter, ensamstående med flera barn. Du kan få en lägenhet imorgon om du kan betala 15.000 i månaden för en 2a.
”Det går inte att bygga nya hyresrätter och sedan sätta en hyra på 7-9000kr för en 3a på 90kvm. [Då gör du vinst först om 100år] Dvs verkligheten och det som önskas matchar inte.”
Nej det är orimligt billigt men det är den hyran som folk som inte har råd idag behöver. Arbetslösa, studenter, ensamstående med flera barn. Du kan få en lägenhet imorgon om du kan betala 15.000 i månaden för en 2a.
Jag har aldrig hört någon kalla Täby för landet. Inte heller Lidingö. Det var nog mest i din bekantskapskrets det förekom, så du kan inte överföra det på ”Stockholmare”.M maria01 skrev:
Medlem
· Halland
· 4 534 inlägg
Inbördeskriget i Grönköping går vidare……
Knappast i Malmgrens område, det är bla på grund av bristen på lediga hyresrätter att flytta till vid skilsmässa eller när man vill och behöver sälja en kåk som fam Malmgrens när man blivit änka/änkling som det vore bra att bygga nya hyresrätter i småhusområden.T TypRätt skrev:
Men den gruppen bor ju lika gärna i BRF de har ju massor av pengar om de sålt huset. Kanske inte skilsmässan om de precis flyttat in osv. Men tar du min far som exempel så blev det precis som Malmgren skriver flytt till Vasastan för närheten till allt, teatrar, vinprovningar vernissage mm.F fribygg skrev:
