70 988 läst ·
482 svar
71k läst
482 svar
Hur många gör bort sig genom att sänka inomhustemperaturen?
Om det inte får borra hål till bergvärme från kommun beslut då kan gå bra alternativ jordvärme bättre val än frånluftsvärmepump och luft/vattenvärmepump. Eller hur?DonPablo skrev:
Administrator
· Skåne
· 8 684 inlägg
Jag har flyttat en sidodiskussion om bergvärme till en egen tråd: https://www.byggahus.se/forum/threa...ergvarme-fastighetsvardering-med-mera.570715/
/Moderator
/Moderator
Nyare frånluftsvärmepumpar klarar utvinna mer energi ur frånluften än tidigare modeller, därför klarar de att både värma huset och producera varmvatten utan elpatron. Avluftstempen på min fvp ligger ofta nedåt -18 grader.P pmd skrev:
Det låter som en evighetsmaskin, vilket bryter mot termodynamikens lagar.Jonklar skrev:
Med andra ord: hur tillförs den energi som FLVP:n utvinner ur frånluften?
Genom att avluften kyls till en lägre temperatur än utomhusluften den ersätts av får man en del "gratis" energi.P pmd skrev:
Plus all energi som tillförs i huset alla apparater och människor som vistas där. Men den energin får man betala för, så enda vinsten är att en stor del återvinns.
Har en Qvantum QE6, 220m2 hus, höll värmen utan elpatron i -10 i veckan 🤷🏼A Avemo skrev:Ser du inte själv hur du säger emot dig själv? Hur skall du ha det? Kan den hålla värmen eller sjunker inomhustemperaturen 4ºC?
Jag har aldrig förnekat att det kan finnas undantag där en frånluftsvärmepump kan värma ett hus utan tillskott av elpatron. Jag har förnekat att det är generellt.
Då har du en mycket bredare bild än jag av hur det fungerar. Men jag vidhåller att om elpatronen behövs 100 timmar per år så kan inte frånluftsvärmepumpen värma huset utan den under alla omständigheter. Och det är ju även intressant att höra hur många hus du besökt där elpatronen går betydligt mer än så.
Säkert för många småhus. Men inte alla. Bergvärmepumpen har större fördel i sämre isolerade hus.
Du tänker fel, allt handlar om relativitet. Om utetemp är 0 och du kyler avluft till -20 har du vunnit 20 grader energi ovanpå luften du dragit in. När du gör det lagras värmen i husets termiska massa som gör att huset inte tappar allt för många grader när det sen kommer korta köldknäppar mer till -10-15. När temperaturen sen stiger igen så stiger också delta mellan utetemp och avluft och således också den totala termiska vinsten i pumpen. Du kan dock inte driva en flvp konstant i -20 utan tillförd värme, men det går knappt med lvvp eller llvp heller. Så flvp väldigt bra lämpad till mellersta/södra sverige, dålig i norr, men där e i princip bara bvp lämpligt.P pmd skrev:
Fläktsyrd till- och frånluft i villor är i huvudsak bara en styrd förlust sett i stort. Startade pga påtryckningar från Vent-branschen (och miljörörelsen som aldrig fattat något) som behövde jobb, jfr OVK i småhus som senare togs bort. Investerings- och underhållskostader får ni aldrig tillbaka tillbaka i sänkt elkostnad. Krav på värmeåtervinning byggdes in BBR-krav på nya hus. Sen var det kört.
Du tänker att Big ventilation skapade energikrisen på 70-talet som sen drev till tätare och bättre isolerade hus som ledde till mindre självdrag så att de sen kunde sälja på folk ventilation som de egentligen inte behövs? Låter trovärdigt.B Blombergs skrev:Fläktsyrd till- och frånluft i villor är i huvudsak bara en styrd förlust sett i stort. Startade pga påtryckningar från Vent-branschen (och miljörörelsen som aldrig fattat något) som behövde jobb, jfr OVK i småhus som senare togs bort. Investerings- och underhållskostader får ni aldrig tillbaka tillbaka i sänkt elkostnad. Krav på värmeåtervinning byggdes in BBR-krav på nya hus. Sen var det kört.
Alla ventilationstekniker är ju betalade av big ventilation, det är ju givet.
Den värme man utvinner då kommer väl från inomhusluften? Om den kommer från utomhusluften fungerar flvp:n som en llvp.useless skrev:
Ja, det måste ju tillföras värme till huset från någonstans. Man kan alltså inte värma ett hus med en flvp. Bara minska värmeförlusterna genom ventilationen.useless skrev:
Jo, man tillför energi till huset om avluften kyls till lägre temperatur än utomhusluften. Det är den stora skillnaden mellan FLVP och FTX.P pmd skrev:
