18 976 läst ·
85 svar
19k läst
85 svar
Eluttag - vad gör jag för fel?
Och då blir man utan ersättning? Vad jag vet kan man få nedsatt ersättning om försäkringsbolaget kan visa att man varit oaktsam. Om huset brinner på grund av en felkoppling i ett vägguttag är det nog svårt för försäkringsbolaget att bevisa något.S sistanamnetsomfungerade skrev:
qloudberry1776 skrev:
Sakta i backarna. TS har ju nu inmundigat kunskapen att rätt angöra en brygga. Eller mer exakt koppla uttaget rätt. Så ni har redan missat tåget.L Laurentiusson skrev:
Det går knappast att säga att TS har uppnått någon högre level i el-lära bara för att TS kunde följa instruktionen att byta plats på två kablar. Det ser inte ut att finnas någon dragavlastning så om någon råkar sätta foten på kabeln är det hög risk att någon får en kyss. Eftersom ena tråden ”råkade vara lös” är det väl inte all för långsökt att anta att de inte sitter stenhårt åtdragna utan ev ett litet misstag kan göra att det släpper.Intet skrev:
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 18 030 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 18 030 inlägg
det är lite svårt att säga. Rent generellt kanske just TS inte fått tillräckligt kunskap, men att ställa frågor på ett internetforum och få svar kan helt klart vara ett sätt att inhämta tillräckligt kunskap.L Laurentiusson skrev:
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 18 030 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 18 030 inlägg
Då är vi eniga, eller en fråga kanske kan räcka, om vi är tydligare i svaren, och man läser och tar till sig.L Laurentiusson skrev:
Istället för att svara "byt plats på blå och gulgrön" så kan man ju förklara vad de olika färgerna är (eller hänvisa till exempelvis kjell.com) och även då poängtera vikten av att aldrig lita helt på färger, förklara vad en dragavlastning är och varför det är viktigt, hur man skalar etc.
Sen måste man ju vilja lära sig och inte bara byta plats på två sladdar och så råkade det fungera.
Det jag tycker är synd är alla som direkt hänvisar till en elektriker, när det faktiskt inte är vare sig svårt eller olagligt.
Det ser inte heller ut som om du uppnått någon högre nivå på rättskrivning heller. Så efter några omläsningar såg jag att du mitt i en svensk text gjort ett misstag och bytt ut det inhämska ordet "nivå" mot ett utlänskt dito.T TypRätt skrev:
precis som du nu vet hur du skall skriva korrekt, vet även TS hur han skall koppla korrekt. Alla är barn i början. Usus est optimum magister.
Dett var då en väldig utsvävningar till de långsökta olyckskorparnas dal.T TypRätt skrev:
Det är istället inte långsökt att ana att TS vid fototillfället ännu inte klammat kabeln.
Hur som helst vet ju TS nu hur han skall göra. Problemet löst
Ja antingen det eller stort avdrag. Men jag är ingen expert på ämnet. Jag tycker det känns solklart, om man är vårdslös så måste det ge konsekvenser, i detta hypotetiska fall blir de oproportionerliga, därav rådet att inte pilla själv om man inte vet vad man sysslar med. Sen vad som går och bevisa är en helt annan fråga.useless skrev:
Det finns väl flera exempel där folk varit vårdslösa och tex somnat i duschen med vattenskador som följd där de får stå för kalaset själva. Detta är väl nåt i den stilen
Jag vet inte riktigt om jag tycker att alla kommentarer om att TS inte vet vad hen gör och inte ska hålla på med detta är berättigade. Hen försökte göra rätt genom att sätta tillbaka tåtarna exakt där de satt innan, vilket väl är helt korrekt tillvägagångssätt. Dock slarvade hen och satte dem fel men dylika misstag har jag tyvärr sett begångna även av elektriker, antagligen vid slutet av ett långt skift.
Fairlane
Medlem
· Stockholms Län
· 18 030 inlägg
Fairlane
Medlem
- Stockholms Län
- 18 030 inlägg
En korrigering av den sista meningen: "Det är därför som okunniga, lekmän eller proffs, enligt lagen inte ska syssla med elinstallationer"G G.L. skrev:
Rent allmänt så är det ju ett arbete som är tillåtet för lekmän, men oavsett så måste man ha kunskapen.