Politikerna i Göteborg har redan sagt att de kommer att försöka ändra Göteborg Energis modell, vilket är rätt ironiskt då kunderna hos Göteborg Energi i Partille har klagat över modellen i många år (de fick den först).
 
En sak till också, det kommer att bli fler elbolag som inför effekttariffer av något slag. Det som håller tillbaka dem är att de inte har hunnit byta ut alla elmätare till de nya modeller som har stöd för den noggrannhet på övervakningen som krävs.

Det finns en tråd här i forumet om hur man kan läsa ut information ur dessa nya elmätare:
- https://www.byggahus.se/forum/threa...rt-han-port-manga-namn-verkar-florera.384608/
För de som har kunnigheten att bygga eget eller som köper verktyg (som gör det åt dem) så blir det mycket lättare att övervaka förbrukningen och effekttopparna.

Notera dock att med flera olika höga effektförbrukare så är det väldigt svårt att ha koll på förbrukningen om man inte har övervakning som visualiserar detta och vill man styra förbrukningen så behövs datoriserad styrning om det skall bli bättre än "best effort".
 
Hmm, ny marknad för eget batteripack på väggen hemma alltså så man tar bort sina toppar.
 
A anis16 skrev:
Hmm, ny marknad för eget batteripack på väggen hemma alltså så man tar bort sina toppar.
Alldeles för dyrt även vid de rekordhöga priser vi har nu.
 
Vi har effektavgift (Sollentuna kommun) och upplever att vår nätkostnad är lägre än många andra jämförbara utan att vi gör några anpassningar av förbrukningen.

Men om det är billigare eller dyrare än en fast avgift beror ju helt på vad effektavgiften ligger på och ditt förbrukningsmönster.
 
I fjällstugan har vi numera effektavgift. Fullt förståeligt då det förmodligen dånas på rätt rejält fredag kväll när kallställda fritidshus slår på alla element samtidigt .

Effektavgift debiteras månadsvis (utifrån antal dagar) i efterskott. Underlaget utgörs av den senaste 12-månadersperiodens högsta timförbrukning (medeleffekt under 60 minuter). Detta innebär att årseffektkostnaden fördelas över tolv fakturor från det att ett nytt högsta timvärde uppstått.

Det är inga stora pengar det handlar om men jag kan känna att det är nära på omöjligt att undvika en timmes maxförbrukning i fritidshuset och då är skadan redan skedd, finns ingen anledning att snåla på strömmen resten av året, man får ju betala straff i alla fall.
 
  • Gilla
Lewdis
  • Laddar…
B
Ja det är väl rimligt att man istället för att få betala för huvudsäkringens storlek får betala för vad man faktiskt utnyttjar istället...
 
  • Gilla
Elektra och 2 till
  • Laddar…
Alla ni som är så föestäende och rimliga bör inse att ni kommer få betala mycket mer för mycket mindre. Sverige är snart ett uland, dvs ett land där blackouter anses som något normalt. Man kommer att kalla blackouter för något trevligare men de som kan bör skaffa kamin med kokmöjlighet innan det förbjuds.

Det blir så när man privatisera monopol och ser på medans det inte investeras i elnätet trots att man vetat om att elektrifieringen ökar.
 
  • Gilla
  • Haha
Riverground och 9 till
  • Laddar…
P
Blackouter benämns "roterande frånkoppling" i Sverige.
 
  • Haha
  • Gilla
videopac och 7 till
  • Laddar…
Konstanterar att energipolitiken i Sverige är åt helvete, och p.g.a. den gemensamma elmarknaden drar det upp priserna även här.
 
  • Gilla
videopac och 6 till
  • Laddar…
Från humortråden:
Man och kvinna med pratbubblor vid lerhus med vägguttag, humoristisk iscensättning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
  • Haha
Erik Salhammar och 6 till
  • Laddar…
Varför inte, bara "två hål i väggen"

th-shining-axe.jpg
 
  • Gilla
Flowgren och 2 till
  • Laddar…
engs
Vore inte att tvinga på alla ett rörligt timpris en bättre modell? Då gör det sig självt och betydligt mer pedagogiskt.
Dvs om syftet nu är att smeta ut förbrukningen över dygnet och sänka topparna.
 
  • Gilla
dibb och 2 till
  • Laddar…
Hörde nyss om stora industrisatsningar i norr...

Då slipper vi ju investera i kraftöverföringskapacitet då all norrländsk energi gå åt i norr och om Norrland behöver mer räcker kapaciteten att köpa söderifrån...

/ATW
 
  • Gilla
Nötegårdsgubben och 2 till
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.