optimum
Givetvis försvårar alla som bryter mot våra råd allt som har med minska smittspridningen.
Man kan få tycka vad man vill om Anders Tegnell och övriga muppar man det finns bara en väg ur detta och det är att sköta sig nu.

Jag sköter mig, men frågan är gör du det?

En hand i en blå handske håller en spruta, och bilden till höger visar en person i en bil.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder




Artikelrubrik om länstyrelsernas varning efter julshopping, påtalande risker med vaccinet och rapport till regeringen.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
optimum
På nyheterna är den delegering Dan Eliasson gjorde till sina medarbetare för att de skulle kunna själva fatta beslut mm under Eliassons frånvaro.

Ändå ljuger han om att han jobbat från sitt semesterställe på Las Palmas.

Lögn och förbannad lögn.
Detta förstör för Regering och FoHM:s arbete med att försöka minska smittspridningen av coronan.

Eliasson godkände ersättarna dagen före resan.

Det är sådan här som missbrukar sin makt som förstör i samhället och ett hot mot pandemin.


"Utsåg ersättare
– Han har sett till att det funnits en ersättare på plats som kan ta beslut i Sverige, säger Mikael Westerlund, presstalesperson på MSB.

Två dagar före avresan till Las Palmas - den 17 december - fattade Eliasson ett så kallat delegeringsbeslut . Det betyder att han utsåg ställföreträdande åt sig själv.
Dan Eliasson gav ett antal av sina medarbetare - kommunikationsdirektören, några avdelningschefer och rättschefen på MSB - uppgiften att sköta hans jobb hemma i Sverige under semestern."



Bild på ett officiellt dokument med rubriken "Delegeringsbeslut om ställföreträdande beslutsfattare" från MSB, daterat 17 december 2020.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


https://www.expressen.se/nyheter/eliasson-sager-att-han-jobbade-men-andra-tog-besluten-pa-msb/
 
  • Gilla
SonnyListon
  • Laddar…
optimum optimum skrev:
På nyheterna är den delegering Dan Eliasson gjorde till sina medarbetare för att de skulle kunna själva fatta beslut mm under Eliassons frånvaro.

Ändå ljuger han om att han jobbat från sitt semesterställe på Las Palmas.

Lögn och förbannad lögn.
Detta förstör för Regering och FoHM:s arbete med att försöka minska smittspridningen av coronan.

Eliasson godkände ersättarna dagen före resan.

Det är sådan här som missbrukar sin makt som förstör i samhället och ett hot mot pandemin.


"Utsåg ersättare
– Han har sett till att det funnits en ersättare på plats som kan ta beslut i Sverige, säger Mikael Westerlund, presstalesperson på MSB.

Två dagar före avresan till Las Palmas - den 17 december - fattade Eliasson ett så kallat delegeringsbeslut . Det betyder att han utsåg ställföreträdande åt sig själv.
Dan Eliasson gav ett antal av sina medarbetare - kommunikationsdirektören, några avdelningschefer och rättschefen på MSB - uppgiften att sköta hans jobb hemma i Sverige under semestern."



[bild]

[länk]
Men detta är det minst konstiga med hans resa. Att delegera till någon som är på plats är standardförfarande. Det behövs bla för underskrifter som inte kan skötas på distans, och sådant som inte kan avhandlas på telefon eller Skype. Sedan kan han ha jobbat med någonting och kanske haft kontakt med dem han delegerat till.

Själva resan, om den var nödvändig och om han gått på klubb och om detta var smittsäkert och bra föredöme är däremot minst sagt diskutabelt.
 
  • Gilla
  • Ledsen
b8q och 2 till
  • Laddar…
T
optimum optimum skrev:
.
Som Tegnell är inne på att vi kommer se effekten av att alla kommer tillbaka till jobbet efter julfirandet.
Ja, visst är det märkligt att det är nödvändigt att så många fortfarande åker till jobbet?
 
  • Gilla
BirgitS och 1 till
  • Laddar…
Staffans2000
a.o.f a.o.f skrev:
Det är redan diskuterat. Vi är några stycken.
Japp!
En liten homogen grupp av extremister. Det är allvar nu! En för alla, alla för en.
Enastående oklokt agiterande.


https://images.app.goo.gl/xNNQiAEKxBHVzhdk7

Staffan
 
  • Gilla
brfbo
  • Laddar…
Senaste inläggen ligger en bra bit utanför de nyheter som TS och vi andra efterfrågar.
Kan vi återgå till ämnet.
H hapazard skrev:
Syftet är att dela och kommentera nyheter och rön om coronaviruset SARS-CoV-2 och sjukdomen det orsakar, Covid-19. Syftet är inte att vara en debatttråd för/emot ämnen som munskydd, lockdown eller Sveriges sätt att hantera pandemin. Däremot tycker jag rön angående dessa ämnen bör få delas.
 
  • Gilla
  • Haha
hapazard och 3 till
  • Laddar…
P
U Uffe A skrev:
Förstår inte reaktionerna mot att politiker besökt köpcenter eller åkt utomlands
Mig veterligen har inget förbud mot sådana aktiviteter utfärdats
Ej heller något förbud mot att lämna sitt hem
Rekommendationerna är att försiktighet och ansvar ska tagas
Ingen av de som anklagas har brutit mot några lagar eller regler
Alla anklagelser som kommer från olika håll är bara till för att skapa uppmärksamhet och skada de utsatta
Det hade varit intressant att få veta om de som kastar ur sig dessa själva har suttit helt isolerade utan någon social kontakt eller något besök på ett köpcenter.

Det här är pajkastning värdig Donald Trump
Skillnaden är väl inte att Svensson varit i köpcentrum utan skillnaden ligger i att statsministern förmanat hela svenska folket att stanna hemma och inte gå ut i köpcentrum eller ge sig ut på onödiga resor för att sedan själv gå ut till ett köpcentrum och generaldirektören för vår beredskapsmyndighet åker till Kanarieöarna över jul.
 
  • Gilla
  • Älska
brfbo och 4 till
  • Laddar…
a.o.f a.o.f skrev:
Det verkar vara väldig skillnad på människors tolkning av ordet "nödvändigt". Själv tycker jag mat är nödvändigt.
(...)
Sjukhuschefen Liselott Sjöqvist åkte utomlands under pandemin – så motiverar hon Spanienresan: ”Den var nödvändig”
(...)
[länk]
Så är det! har kommenterat en hel del artiklar med Mr E och hans nödvändiga julresa i tidningarna (just pga ordet ”nödvändig” i samband med att försöka rättfärdiga sina personliga, dåliga, val),

Även alla dessa covidtrådar är ju ett levande bevis på hur saker/information kan tolkas helt olika beroende på vem som läser!

Allt beror på vad man letar efter när man läser...

Inget fel alltså, bara att är man ”för eller emot” något.. ja då letar man efter orden (både i text och tal) som ger lite extra näring till ens egna tankar o teorier ”emot” eller ”för” vissa påståenden/resultat/information

Lite som det här hm ordspråket ”är glaset halvt tomt - eller halvt fullt?”

Sedan har man en hel hög i mitten - som sitter och undrar va fasiken de andra två sidorna läst och hört eg.. för de fattar inte vad någon av de tjafsar om! :) de bara läser/ser nyheterna och tror inget, följer bara informationsflödet, gör som den stora massan och hoppas de gör rätt/gör som alla andra.

(Jodå, är medveten om att det givetvis finns de som skiter i allt också)

Nödvändigt = https://svenska.se/tre/?sok=Nödvändig&pz=1
 
  • Gilla
djac och 2 till
  • Laddar…
Mikael_L
BirgitS BirgitS skrev:
DN rapporterar att Vallance, en chefsrådgivare till brittiska regeringen, varnar för att en ökad vaccinering gör viruset muterar för att hitta nya vägar att sprida sig.
[länk] kl. 18.27
Det verkar som att någon tror att viruset besitter intelligens och tänker "fan, vaccin!, nu ska jag mutera si och så för att klara mig!!"

Så det kan vara på sin plats att förklara, så inte någon annan tror det.
Detta virus muterar hela tiden, väldigt mycket. Ingen styrning, ingen intelligens, utan bara av omgivningsfaktorer (strålning, ljus, UV-ljus, kemikalier osv) samt av ren slump. De flesta mutationerna blir sämre, kanske t.om att de flesta inte ens är "livsdugliga", dvs mutationen tar sig aldrig till någon ny värdkropp.

Ibland blir det en lyckad mutation. Om en mutation har bättre förmåga att sprida sig (smitta nya värdar) så kommer den varianten ha ett övertag över den gamla varianten, och allt vad tiden går kommer större och större andel insjukna i den nya modellen, medan den gamla förtvinar.

Om en mutation klarar kyla, eller värme, eller torka, eller klor (finns i badhus) bättre (eller sämre) så kommer det bli en förändring av vilken stam som lyckas bäst i vissa miljöer, eller vissa årstider osv.

Fortfarande ingen intelligens.

Viruset kommer inte lära sig något av vaccinet, alla stammar som vaccinet är verksamt mot kommer få det tufft.
Ev mutationer som vaccin inte är verksamt mot kommer få mer fritt fram, då stammar som varit mer framgångsrika fram tills nu börjar avta och ger plats. Men vaccinet kommer ändå minska smittspridning lika bra, de (eventuella) stammarna som klarar vaccin blir inte bättre än de var innan, dvs smittade i mindre grad än alla andra som cirkulerar.

Det finns absolut ingen garanti för att det inte finns någon virusstam som vaccinet inte biter på, men jag personligen är inte så orolig för det. Och finns det någon sådan stam är det inte heller någon garanti för att inte skulle kunna mutera till något som smittar bättre, men det är jag inte heller så orolig för.
Vad som än möjligen händer, så har vi en otroligt god world wide beredskap nu, och mycket kunskap, så jag antar att ifall det lite smått osannolika händer så kommer vi både upptäcka det i mycket god tid (jämfört med när denna pandemi uppstod) och har redan ganska bra och skarpa verktyg klara.

Vaccinet är den verkliga game changern, det går inte att säga annat.
 
  • Gilla
Wide Glide och 5 till
  • Laddar…
optimum
Detta vore nog något som alla motståndare till vaccin borde läsa, speciellt de som fastnat på oro över narkolepsi som argument emot vaccin. Nej det är inte bara äldre och multisjuka som drabbas.

Detta kommer från nyheter på Aftonbladet 22.47 igår tisdag-. Värt att läsa.


"Ett hundratal tidigare fullt friska barn i Sverige har drabbats hårt av covid-19. Ett trettiotal har blivit livshotande sjuka.

Barnen drabbas av en livshotande hyperinflammation när kroppens immunförsvar angriper den egna kroppen.

I Lund varnar läkarna för att barnintensiven är full.

– Vi ser att barn som haft covid drabbas av det här inflammatoriska syndromet, MIS-C, tre till sex veckor efter genomgången infektion, säger Maria Mossberg, överläkare vid barnkliniken i Lund.

Hennes kollega, barnreumatologen Robin Kahn, säger att Skåne de senaste veckorna haft sex allvarliga fall, varav fyra vårdats på intensivvårdsavdelning.

– Alla ligger inne. De är så pass sjuka att de behöver ett multidisciplinärt omhändertagande, säger han.

De drabbade barnen får dels läkemedel som bromsar immunförsvarets angrepp på organen, dels avancerad vård som stöttar de organ som sviktar.

De deltar i ett nationellt och internationellt samarbete om den nya sjukdomen."
 
  • Ledsen
Satsuki och 3 till
  • Laddar…
optimum
Allvarliga nyheter.
Wolfgang Hansson skriver på Aftonbladets sida om en mycket allvarlig tid vi har framför oss.
Med nya pandemilagen nästa vecka tror han Sverige kommer införa betydligt hårdare tag mot pandemin.

"Den nya varianten är inte mer farlig men eftersom den verkar smitta mycket lättare blir många fler sjuka. Med fler sjuka ökar antalet som behöver vård och intensivvård."



https://www.aftonbladet.se/nyheter/...en-kamp-mot-klockan-stoppa-nya-virusvarianten

Läs själva, här lite citat

Skärmdump av en artikelrubrik om att stoppa en ny virusvariant, författad av Wolfgang Hansson.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


"Storbritanniens nya "lockdown" är en fingervisning om vad som snart kan drabba resten av Europa, inklusive Sverige.

Närmaste tiden blir en kamp mot klockan mellan vaccinet och den nya smittsamma virusvarianten.

Det blir ännu viktigare att hinna vaccinera så många som möjligt så fort som möjligt."



"På en vecka har antalet intagna med covid-19 på sjukhus i Storbritannien ökat med 30 procent, trots redan hårda restriktioner. Utanför många sjukhus i London tvingas ambulanserna stå i kö för att lasta av patienter.

Bakom explosionen av nya fall ligger den smittsamma mutationen av covid-19.
Medan många experter i Sverige fortfarande debatterar hur smittsam den nya brittiska varianten är har britterna fått känna på virusets verkan i praktiken.

Den brittiska regeringen fruktar att sjukvården kollapsar om den snabba smittspridningen tillåts fortsätta.

Därför införs nu nedstängning av femte graden. Den högsta nivån.

Alla skolor måste undervisa på distans. Människor måste stanna hemma. Man får bara gå ut för att handla mat och mediciner eller motionera. Bara de som inte kan sköta sina jobb hemifrån får åka till arbetsplatsen. Bara nödvändiga butiker får hålla öppet. Gym, simhallar och liknande stängs. Sedan tidigare har de flesta restauranger och pubar tvingats stänga.

Eftersom R-talet (hur många andra en person smittar) enligt brittiska uppgifter är högre för den nya varianten kommer det att ta längre tid att få ner smittan på en lägre nivå. De hårda restriktionerna ska gälla i minst sju veckor.

Förhoppningen är att man under tiden ska hinna vaccinera tillräckligt många äldre och riskgrupper för att minska trycket på sjukvården."

 
  • Ledsen
Ulltand och 1 till
  • Laddar…
BirgitS
optimum optimum skrev:
Det går inte jämföra influensa med pandemin rakt av.
Det borde du förstå.
Det var ju du som började jämföra influensans smittkurva med covids, inte jag. Så varför gjorde du det om det inte går?
 
  • Haha
optimum och 2 till
  • Laddar…
BirgitS
  • Gilla
  • Haha
brfbo och 3 till
  • Laddar…
BirgitS BirgitS skrev:
Telia har kommit fram till att det har rests betydligt mindre i regionerna Stockholm, Västra Götaland och Skåne under nyår än vanligt.Telia via [länk] kl. 08.42
Det var liknande siffror runt jul.

En annan infallsvinkel till resultatet är att ca 60% körde på som vanligt med firandet. En del av dessa reste nog inom ramarna för restriktioner och råd medan andra troligen inte gjorde det. Jag tycker vi skulle kunnat förvänta oss en ännu större nedgång av resandet, men vi gör alla våra egna prioriteringar och bedömningar av vad som är nödvändigt.
 
  • Gilla
brfbo och 1 till
  • Laddar…
BirgitS
P Pin skrev:
Det var liknande siffror runt jul.

En annan infallsvinkel till resultatet är att ca 60% körde på som vanligt med firandet. En del av dessa reste nog inom ramarna för restriktioner och råd medan andra troligen inte gjorde det. Jag tycker vi skulle kunnat förvänta oss en ännu större nedgång av resandet, men vi gör alla våra egna prioriteringar och bedömningar av vad som är nödvändigt.
Även om man har rest kan man ju bete sig på ett annat sätt, reser man till ens egen/hyrd/lånad stuga och inte träffar andra så blir ju inte smittspridningen större än om man levt på samma sätt hemma och vanliga år hade man kanske firat med andra på restaurang, så det går ju inte att säga att 60 % har gjort som vanligt.
 
  • Gilla
brfbo
  • Laddar…
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.