1 013 434 läst ·
19 546 svar
1013k läst
19,5k svar
Coronavirus (SARS-CoV-2) nyhetstråd
Struntprat. Det ena utesluter inte det andra.tusenett skrev:Jag tycker att det länge varit ett himla tjat om att det är strategin och enskilda tjänstemän på olika myndigheter som har varit orsaken till alla avlidna.
Det är glädjande att flera till slut förstått att det kanske kan ligga annat bakom, som t.ex. politiska beslut tagna för länge sedan.
Sent ska de faktaresistenta vakna.
Staffan
Visst men som Lena Hallengren som stod i TV och ljög rakt ut för svenska folket om att Sveriges beredskap vara bra.tusenett skrev:Jag tycker att det länge varit ett himla tjat om att det är strategin och enskilda tjänstemän på olika myndigheter som har varit orsaken till alla avlidna.
Det är glädjande att flera till slut förstått att det kanske kan ligga annat bakom, som t.ex. politiska beslut tagna för länge sedan.
Sent ska de faktaresistenta vakna.
Hade du redan glömt den?
Jag tror jag tjatat rätt mycket om den för att minnet ska bestå.
Medlem
· Blekinge
· 12 210 inlägg
Ingen här har väl rösträtt att rösta fram eller bort FHM? GD tillsä'tts visserligen av en framröstad regering men annars är det ett gäng byrokrater, vissa med specialistkompetens men dom får köra sitt eget race utan att ministrarna får lägga sig i.BirgitS skrev:
En språklig miss av dig, ingen fara, "de" syftar inte på något annat än den grupp som du beskriver som "gamla och skröpliga", jag utgår alltid från att folk menar det du skriver eftersom min tankeläsningsförmåga är otillräknelig.Staffan2000 skrev:
Vad jag vet har inte folk legat och dött i ambulanserna för att sjukvården inte kan ta in folk, som det har varit i en del andra länder?optimum skrev:
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 070 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 070 inlägg
Det gäller en inläggskedja där mitt svar naturligtvis syftar på inläggetT Thomas_Blekinge skrev:
Inget av det har att göra med Fohm.Staffan2000 skrev:
Politik handlar i huvudsak om att fördela medel, inga politiker gör speciellt bra jobb ute i verksamheten. Det är fördelningen av pengar som vi primärt röstar om. Spelar inte så stor roll om det är person A eller B som har en tjänst.T Thomas_Blekinge skrev:
Miss av en felfri? Skojare där!D djac skrev:
"De gamla och skröpliga, vi tog kål på". Syftar naturligtvis på de som dog. De gamla och skröpliga vi inte tog kål på, knallar, till skillnad mot de andra, omkring på staden gator, som vanliga män. Troligtvis var det en av de du såg
Staffan
Jag är inte så naiv så jag blir inte automatiskt besviken för att vi inte har allt till alla, alltid.optimum skrev:
Ja vi är väl alla delaktiga i att vi har en sådan misslyckad strategi där på tok för många avlidit på grund av att vi inte kunnat skydda de äldre och svaga.
Du med och jag med och alla andra myndiga inklusive alla som inte orkar upp ur soffan för att rösta till riksdagsvalet.
Vi är även skyldiga till att inte ifrågasatt och synat hur vår beredskap mot sådant här var ordnat.
Jag har varit på tok för naiv och i min enfald trott på samhällets förmåga till sådant här. Jag har trott att alla pengar vi betalar i skatt gått till att även innehålla sådant här.
Jag känner mig grundlurad.
Jo därför stämmer det bra att "vi tog kål på" inte bokstavligen men indirekt.
Känner inte du också ett ansvar i detta?
Eller visste du hur illa det var?
I så fall behöver du inte känna dig lurad.
Sverige är ett extremt dyrt land att driva, mycket vägar, mycket kuster, dessutom glest befolkat som gör att all infrastruktur blir dyr eftersom vi missar stordriftsfördelar. Dessutom är det som bekant världens bästa land, eller åtminstone bland de bästa, att leva i , baserat på alla mätpunkter som används.
Att detta för det första kostar pengar och för det andra såklart innebär att man måste spara någonstans, det förvånar inte mig, däremot hade ett motsatsförhållande förvånat alla som funderar på det.
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 070 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 070 inlägg
Så tar vi en nyhet som omväxling eftersom detta ju är nyhetstråden.
Det gäller avloppsvattnet i Göteborg där kurvan över virushalten har sluttat svagt uppåt i 4 veckor nu.
Den artikeln utgår från i låst artikel i Göteborgsposten men för den som kan läsa den så är länken: https://www.gp.se/nyheter/göteborg/...n-fortfarande-stoppa-en-tredje-våg-1.42369236
Det gäller avloppsvattnet i Göteborg där kurvan över virushalten har sluttat svagt uppåt i 4 veckor nu.
https://www.dn.se/sverige/nytt-monster-i-avloppsvattnet-ger-hopp-om-minskad-smittspridning/
Den artikeln utgår från i låst artikel i Göteborgsposten men för den som kan läsa den så är länken: https://www.gp.se/nyheter/göteborg/...n-fortfarande-stoppa-en-tredje-våg-1.42369236
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 070 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 070 inlägg
Gäller även djurparker och nöjesparker.Museer och konsthallar kan från nästa torsdag ha öppet med liknande regler som gäller för butiker och gym. I dag har vissa museer stängt och andra öppet, men nu blir reglerna lika för alla.
Regeringen beslutade på torsdagen om ändringar i den så kallade begränsningsförordningen. De ska träda i kraft den 11 mars.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/senaste-nytt-om-coronaviruset kl. 16.35