P
P paralun skrev:
Vi tog kål på tusentals av våra äldre helt i onödan. Förhoppningsvist har vi lärt oss läxan till nästa Pendemi.
Jag har inte sett några tecken på att ädelreformen kommer att rivas upp.
 
P
BirgitS BirgitS skrev:
Nej, en sjukdom orsakad av ett coronavirus kan aldrig bli en influensa eftersom influensa orsakas av influensavirus.
Då får väl covid minska på ambitionen och bli en förkylning. ;)
 
P
A Anders_Nilsson skrev:
Det vill säga att om du behöver sjukhusvård och sjukvården är överbelastad och du valt att inte vaccinera dig så hamnar du sist i kön för behandling.
Jag sympatiserar till viss del med den åsikten, men i grunden tycker jag att vår sjukvård ska behandla folk efter behov. Rökare ska få vård, fetknoppar också. Och även ovaccinerade covidsjuka.
T.o.m. folk som cyklar utan hjälm ska få vård om de kör omkull, tycker jag.
 
  • Gilla
Guzzi och 2 till
  • Laddar…
Fairlane
Ulltand Ulltand skrev:
Är det ditt hard core bidrag till munskyddsdebatten?

Att en studien som var feldesignad för att plocka upp svar under 50% för friska användare inte kom farm till nått statistiskt säker resultat? När det visade att skyddet mest sannolikt är mellan 15-20 % men statistiskt osäkert.
Det var mitt bidrag till 200+ frågan du ställde, eftersom du hänvisat till den studien vid ett flertal tillfällen och den används i metastudier. Studien visade inte att det är mest sannolikt mellan 15-20%. Den visade att det inte går att avgöra med statistisk säkerhet. Du förstår inte vad det innebär i och med ditt tjat om mest sannolikt, men detta är så långt ifrån nyheter så det är löjligt, så vi lägger ner.
 
  • Gilla
BirgitS och 1 till
  • Laddar…
P
A Anders_Nilsson skrev:
Ok, du gillar att märka ord. Jag menade en sjukdom som för gemene man upplevs som säsongsinfluensan, dvs du blir sjuk med kanske hosta och halsont och lite feber men som för de flests går över av sig själv på några dagar.
Det finns en anledning till att jag har vaccinerat mig mot influensa. Det du beskrev är en nästan-förkylning. Med en riktig förkylning blir man sängliggande i minst en vecka med hög feber. Jag behöver nog inte beskriva hur en influensa är.
För mig alltså. Jag vill absolut inte bli sjuk i en influensa.
Jag har lite svårt att förstå folk som tycker att det är helt OK att vara sjuk.
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
P
optimum optimum skrev:
Dessutom kunde Anders Tegnell inte hålla käften och kritiserade bl.a. Norge för deras strategier vilka han tyckte var fel. Och det var tongångar om att vi snart skulle se att skiten skulle drabba dem ännu mer vilket vi ännu inte sett. Riktigt otrevligt.
Vad sa Tegnell, och när?
 
Fairlane
Två aktuella artiklar från DN

Artikel 1: (länk)
"Oro för att smittspridningen kan slå ut el och vatten"
"Den ökade smittspridningen riskerar personalbortfall i samhällsviktig verksamhet även utanför sjukvården, enligt regeringskansliet.

Blir för många sjuka eller sätts i karantän samtidigt hotas grundläggande funktioner som el, energi och vatten."


Artikel 2: (länk)
"Så rustar samhällsviktig verksamhet mot smittan"
"I vissa organisationer skulle utbredd smittspridning kunna hota viktiga funktioner för att samhället ska fungera – som transporter, försvar och kommunikation.

På till exempel Storstockholms brandförsvar separeras ledningsbefäl från övrig personal för att de ska undvika att bli sjuka.
"


Det kan ju vara värt att tänka på när man tycker att "nu är det en mindre allvarlig variant, så man kan släppa på".
 
  • Gilla
Guzzi och 3 till
  • Laddar…
P
blackarrow blackarrow skrev:
Jag kan hålla med om att diktatur kan vara ett effektivt styrelseskick, men hur ser man till att diktatorn gör det som är bäst för landet, är snäll och godhjärtad?
Duterte wants unvaccinated jailed as COVID rate hits record high
The Philippines’ 43.7 percent positivity rate on Saturday – an all-time high for the fourth straight day – has been driven by the Omicron variant.
[länk]

Philippines eyes ‘unvaccinated list’ amid Duterte’s arrest threat
[länk]
[bild]
The Philippine government is looking to issue an order that would allow village officials to go “house-to-house” and record the vaccination status of all residents as it extends limits on mobility until the end of January due to a new surge in COVID-19 cases.
Duterte är faktiskt vald till president i fria val. Ganska fria åtminstone. Man kan knappast kalla honom för diktator när han har ganska stort stöd av befolkningen.
 
P
Fairlane Fairlane skrev:
Elingenjören... Nu är du där igen och vill nedvärdera honom och sänka hans trovärdighet.
Han är inte elektriker. Han har bara mycket åsikter om statistik …
(With apologies to @tommib).
 
Redigerat:
  • Gilla
Fairlane
  • Laddar…
P
BirgitS BirgitS skrev:
Så skyddet mot allvarlig sjukdom efter 3 doser verkar endast vara kring 90 % i två månader.
Och sen? Jag fick min tredje spruta för en månad sen …
 
P
Ulltand Ulltand skrev:
Hur kan du ha missat det :)
Jag snappade upp en del kritik mot vad Tegnell påstods ha sagt, men jag hittade aldrig något om att han faktiskt sa det som kritikerna kritiserade honom för.
Så: vad sa Tegnell egentligen, och när?
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
P pmd skrev:
Det finns en anledning till att jag har vaccinerat mig mot influensa. Det du beskrev är en nästan-förkylning. Med en riktig förkylning blir man sängliggande i minst en vecka med hög feber. Jag behöver nog inte beskriva hur en influensa är.
För mig alltså. Jag vill absolut inte bli sjuk i en influensa.
Jag har lite svårt att förstå folk som tycker att det är helt OK att vara sjuk.
Diskussionen startade med att jag svarade på BirgitS inlägg och där gällde det överbelastning p sjukvården. Min poäng är att i fortsättningen kommer de som tagit två sprutor eller mer inte att behöva läggas in på sjukhus även om det naturligtvis är obehagligt att bli förkyld eller få influensa.

Ovanstående gäller normalfallet, givetvis finns de de som är äldre eller har underliggande sjukdom som drabbas hårdare men vi får väl hoppas att dessa har förnuftet att vaccinera sig.

Jag är emot fortsatta restriktioner eftersom jag anser att de gör mer skada än nytta. Det dör alltid människor, det gjorde det även före Covid-19 och ibland av så triviala anledningar som en vanlig förkylning. Vi får klara av att leva med detta faktum.
 
  • Gilla
paralun
  • Laddar…
BirgitS
Ulltand Ulltand skrev:
Det saknar betydelse i sammanhanget och är dessutom fel uppfattat av dig.

Vi tala om varför Norge kan släppa fram smitta NU och varför det var olyckligt av Sverige att släppa fram smitta DÅ när ingen var vaccinerad.

Jag ser fram emot mer data om omicron och vaccination men "häng" det inte på mitt inlägg om Norge tack. Allt blir så obegripligt då och det vill väl ingen???
Du talade om det med någon annan. I samband med det nämnde du en uppgift om risken för allvarlig sjukdom och död. Jag berättade då för dig vad som är de senaste siffrorna om just det från Storbritannien.

Det som är mest obegripligt är väl varför något som handlar om Sveriges strategi för snart två år sen diskuteras i nyhetstråden när det finns en strategitråd. Däremot aktuella uppgifter om risken för allvarlig sjukdom är en nyhet.
 
Fairlane Fairlane skrev:
Det kan ju vara värt att tänka på när man tycker att "nu är det en mindre allvarlig variant, så man kan släppa på".
Jo nu har då måste-verksamheter 24/7 sedan länge haft egna regelverk för sin personal, jag kan tänka mig ett antal småkommuner där det eventuellt är sämre. Hursomhelst så skulle det hända något mer komplicerat och resurser saknas så är inte covid-smittade särskilt sjuka, man kan mycket väl tänka sig att en sjuk tekniker tar sin bil och hjälper till att lösa problem utan att vara nära andra. Samma sak med en större brand att man pusslade ihop räddningsstyrkan med det man har, det här är ju en kortare tid.
Sen sjukvård är jag säker på att man pusslar ihop med riktiga generaler i en regionledning..Stockholm's generaler skulle jag inte gå i krig med utan kapitulera!
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.