Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Arkitektur
El & Teknik
Färg, måla & tapetsera
Gör det själv
Köpa & Sälja hus
Material & Byggnadsdelar
Miljö & Hälsa
Prepping & krisberedskap
Övrigt
Visa alla (20)
Visa färre
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi
Jonas Lindmark

Blir det bättre om du flyttar?

Av Jonas Lindmark Morningstar Publicerad 24 okt 2013 13 kommentarer

Bostadsannonserna säljer drömmar och det är lätt att tro att lyckan finns i ett nytt hus. Men stämmer det?

Nybyggt hus på Öland.

Nybyggt hus på Öland. Foto: Marlén Eskilsson

En familj ska äntligen flytta. De har redan betalat handpenning på en nybyggd villa med dubbel takhöjd i vardagsrummet och en professionell stylist som mäklaren rekommenderat kommer med två assistenter för att höja värdet på deras gamla hus.

Familjen får order att rensa överallt. Möbler byts ut, kylen fylls med champagne och det märkligaste av allt: i den tömda tamburen står nu fyra par gummistövlar av märket Hunter på rad. 

Jonas Lindmark
Jonas Lindmark

Fredrik Lindström berättar om familjen i sista novellen i ”När börjar det riktiga livet?” och fick mig att gapskratta flera gånger. Slutet är oväntat men tänkvärt, och ställer frågan på sin spets: Varför vill vi flytta?

De flesta som läser bostadsannonser tänker nog ibland något i stil med ”Hade jag bara råd, skulle det vara fantastiskt att bo där… eller Där!” Men stämmer det, blir vi lyckligare av en större bostad eller ett bättre läge?

Rent praktiska skillnader spelar förstås roll. Om familjen är trångbodd eller har väldigt lång resväg till skola och jobb, då finns en tydlig och bestående vinst med ett bättre boende. Fast det kan finnas andra nackdelar med att flytta, så resultatet totalt sett är ändå inte helt självklart.

Forskning om lycka visar att vi tillfälligt känner oss mer nöjda efter förändringar till det bättre. Men effekten håller sällan ens ett år, sedan har vi blivit hemmablinda.

Nobelpristagaren Daniel Kahneman beskriver detta i sin bok ”Tänka, snabbt och långsamt” och ger som exempel en undersökning hans team gjort. Utgångspunkten är att oavsett i vilken delstat de själva bor i, så tror människor att de som bor i Kalifornien är lyckligare än de som bor i Michigan och Ohio (där klimatet är sämre). Men när forskarna sedan frågar hur nöjda samma människor är med sitt eget liv, så finns ingen skillnad mellan de tre delstaterna. Den enda avvikelsen är att människor som nyligen flyttat till Kalifornien i snitt är lyckligare.

För de flesta människor skulle det bli orimligt dyrt att flytta varje eller vartannat år, bara för att tillfälligt må bättre. Åtminstone finns det rimligen för det mesta andra sätt att få mer för pengarna, genom att göra andra förändringar som inte är lika dyra. Fast visst är förändringar något som piggar upp och gör livet mer spännande och intressant.

Men hur mycket förändring vi behöver är olika. Jag minns ett tips att de tre viktigaste delarna i livet är partner, bostad och jobb samt att det är lagom att byta en av dessa tre vartannat år. Själv har jag inte följt tipset (har haft alla tre mer än tio år) och tycker att det händer tillräckligt ändå. För mig räcker det att åka iväg på semester ett par veckor ibland, så blir jag väldigt glad av att komma hem.

 

Läs också

  • Vinnare och förlorare på flyttskatten
  • Börja dela mera – 9 tips från experten
Gilla

Kommentarer

13
E
Skrivet av: Peter En kall pilsner gör mig lyckig
· 28 nov
E
Skrivet av: Pelpet Jo det gör vi Anonym, typ 200 meter från varandra :)
· 11 nov
E
Skrivet av: Eric R Det är ju alltid frågan: Vill jag bo supertrendigt med "öppen planlösning" kök med tratt över spisen, köksö, allt i maskinväg i kebabrostfrit
· 9 nov
Visa alla kommentarer

Läs artiklar taggade med
Jonas Lindmark
Ekonomi

Relaterade forumämnen

  • Flyttar till hus. Behöver klura ut höjd på golv för köpa nytt.

    Golv
  • Vad gör man med "oanvända" dräneringsavslut vid husfasad?

    Vatten & Avlopp
  • Plötsligt hög luftfuktighet

    Ventilation
  • Så himla kluven om tomten!

    Tomter
  • Skatteverkets stelbenthet kring ROT och Folkbokföring

    Juridik

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,61

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • Den 1 juli träder nya byggregler i kraft

  • Bryggstopp för Busch - länsstyrelsen nobbar dispens

  • Självhushållning om krisen kommer - odla för att täcka basala behov

    Glöm tomaterna – det här behöver du odla för att klara en kris

  • Bostadsrättshus

    Regeringen ger klartecken för bostadsrättsregister

  • Test arbetsbyxor: Blåkläder, Fristads, Snickers – vilken är bäst i test?

    Test arbetsbyxor: Blåkläder, Fristads, Snickers – vilken är bäst?

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.