Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Fiskarhedenvillan, Smålandsvillan och Myresjöhus har höjt priserna med 10-12%

Elina Blom Westergren
Publicerad 18 maj 20228 kommentarer
Det blir snabbt allt dyrare att bygga nytt på grund av situationen i omvärlden.
Cecilia Ask Engström vid TMF rapporterar om hårt pressade hustillverkare.

Cecilia Ask Engström vid TMF rapporterar om hårt pressade hustillverkare. Foto: Fiskarhedenvillan/TMF

Det är fortsatt många som är sugna på att bygga hus, orderingången har minskat något under första kvartalet i år men är ändå hög hos hustillverkarna. Totalt handlar det om ett värde på 2,7 miljarder kronor. Men trots detta uppger tillverkarna nu att de är ekonomiskt pressade. Orsaken är stigande råvarupriser och stigande priser på insatsvaror, i kombination med att det är svårt att få tag på många varor på grund av problem i logistikkedjorna.

- Priserna är rekordhöga på de flesta material. Man sitter ofta fast i avtal, det är svårt att få tag på material och det är väldigt dyrt. Man kan inte alltid ta ut det mot kund, det är väldigt pressade marginaler och man går back på vissa affärer. När man väl får tag på virke är det många som köper på sig stora lager och binder massa kapital, säger Cecilia Ask Engström, chef för branschutveckling på branschorganisationen Trä- och Möbelföretagen (TMF) till Dagens Industri.

Detta innebär förstås att husen blir dyrare för de som vill bygga. Myresjöhus, Smålandsvillan och Fiskarhedenvillan har på ett år höjt priserna med cirka 10-12 procent.

Trots att hustillverkarna höjer priserna hänger priserna inte med prisuppgången på virke och annat material. Det gör att marginalerna mot kund äts upp.

- Jag har varit med 30 år i branschen och jag har aldrig varit med om att råvarorna ökar i så snabb takt, virke har som mest ökat med 100 procent på ett halvår. Vi som är i branschen tycker detta är jobbigt. Den här utvecklingen håller inte, om den fortsätter kan vi inte producera hus och då kan vi inte sälja, säger Joakim Henriksson, vd för Obos Sverige.

Därmed kan huspriserna komma att bli ännu dyrare under året, vilket gör att färre kommer ha råd att bygga och därmed en minskad orderingång som följd. Det återstår att se hur priserna utvecklar sig.

Läs mer: Jämför Sveriges hustillverkare

Läs också

  • Byggs just nu lite färre hus än i fjol
  • Rekordstort utbud för den som vill köpa hus
Svara
Gilla

Kommentarer

8
J
Så länge de kan betala ut lön till sig själva och sina anställda så är det fel att gnälla om att man måste gå med vinst varje år. En annan aspekt att titta på
· 22 maj
G
Räntorna är på väg upp och bostadsköparna har redan börjat bli försiktigare. Samtidigt behöver husföretagen höja sina priser pga prisökningar. Det går helt enke
· 19 maj
H
Det du skriver stämmer återigen men är inte applicerbart på dessa bolag då inget är noterad och inget bolag har släppt en rapport i närtid.
· 19 maj
Visa alla kommentarer

Populära forumämnen

  • P-bot från Hojab som kör fulspel, vad göra?

    Juridik
  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Förvirrad far som äger bostadsrätt

    Juridik

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,16

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.