118 476 läst ·
369 svar
118k läst
369 svar
Verktyg som aldrig borde ha tillverkats
Jag har nu i samråd med TS flyttat sidodiskussionen om lyftpunkter på bilar till en egen tråd. Vidare har jag raderat allmänna surrinlägg och sågningar och hyllningar av varumärken generellt.
Regler för tråden:
Inlägg skall handla om vilket specifikt verktyg som aldrig skulle ha tillverkats och följdfrågor och kommentarer. Allt annat kommer att raderas. Lägg inte tid på Off Topic. Jag vill inte lägga tid på att radera OT-inlägg.
Regler för tråden:
Inlägg skall handla om vilket specifikt verktyg som aldrig skulle ha tillverkats och följdfrågor och kommentarer. Allt annat kommer att raderas. Lägg inte tid på Off Topic. Jag vill inte lägga tid på att radera OT-inlägg.
De som har köpt den har missuppfattat dess funktion.BigR skrev:
Det är inte meningen att man skall fästa sågblad på en sådan och såga med. Det är meningen att man skall hålla den i vänsterhanden i ON-läge, medan man håller ett sågblad i högerhanden.
De kraftiga vibrationerna från maskinen fortplantar sig genom kroppen, från vänster till höger hand, och man kan på så vis såga i allt möjligt i alla möjliga vinklar, även på ställen som har varit oåtkomliga förut - och med valfria sågblad dessutom!
Den som med verktyget ej har fått med frikort till närmaste neuropatiklinik bör kontakta tillverkaren, så skickar de ut ett sådant utan extra kostnad.
Meec-maskinen ovan tycks ju ändå ha någon typ av medbringarstift. Min original Fein saknar till och med dessa. I övrigt är den solid och hyfsat lågvibrerande. Patent och ensamrätt är ju bra i vissa fall, men de främjar ju inte direkt innovation och vidareutveckling. När Feins patentskydd upphörde blev allt bättre. Min Fein är numer vid sommarhusen och hemma surrar en batteridriven blå Bosch med stabilt snabbfäste och belysning.
Har den också. Har gått igenom 2 stycken och är inne på min tredje, samma rökutveckling och pajade lager. Mitt eget fel dock, stenkapning var nog inte det smartaste. Man får vara försiktig då den lilla maskinen inte alls orkar vid hög belastning och långvarig körning. Annars nöjd faktiskt.
Tredje maskinen och du är nöjd? Vi har aldrig kört slut någon rondell på jobbet så detta måste vara skräp.Fulkemisten skrev:
L lostinsweden skrev:
Verkar ju inte allt för bra, måndagsex?Fulkemisten skrev:
Har själv två stycken av samma modell tror jag? (Mina är av modellen: Makita GA5030 720w) Också köpt på Harald Nyborg (om jag inte minns fel, var det väl för 10 år sedan någonting?)
Jag har plågat bägge maskinerna något vansinnigt till alla möjliga material.
De har även fått ta emot ordentligt med sten-, betong- och tegeldamm. Jag har ibland plågat de i timmar i sträck.
Även utsatt de för ordentligt med axiell belastning. Kullagren håller, maskinerna håller. De låter jättefint än idag.
Ärligt talat fattar jag knappt varför de inte har gått sönder än... men ingen är gladare än mig.
Kan det vara så att man har börjat använda billigare komponenter på nyare maskiner?
Kan i och för sig tillägga att jag sköter mina maskiner ganska väl. Lämnar de inte ute i regn osv. Efter varje dammigt arbete blåser jag rent de ordentligt, inte minst medan maskinen körs, så den blåses igenom ordentligt och "allt" damm försvinner. Sedan torkar jag av de med en lätt fuktig trasa och de ser nästan nya ut. Låter också bra i maskineriet när där inte är stendamm i. Smörjer möjligen på något ställe vid behov, osv.
Egentligen borde man ju plocka isär dessa ibland och smörja upp växelhuset/vinkeldrevet. Skall jag nog banne med göra idag, för skojs skull
...känns lite bättre när man har tagit hand om sina verktyg - så tar de hand om en fint i gengäld 
Egentligen borde man ju plocka isär dessa ibland och smörja upp växelhuset/vinkeldrevet. Skall jag nog banne med göra idag, för skojs skull
