Nu får vi se om det blir rätt, vi har iaf betalat våra hantverkarräkningar nu innan årsskiftet..(rivningen av köket) så förhoppningsvis får vi den ROT vi ska ha.. på rätt sida om året så att säga :)

Måste ge en liten eloge till vår snickare/byggare som faktiskt skickade ett sms kring julhelgen och talade om att fakturorna skulle betalas innan årsskiftet..(sista betalningsdag låg ju egentligen i januari 2016 nån gång) om vi ville att ROT-avdraget skulle belastas i år (innan de nya förändringarna skedde i kraft).

Jag tyckte det var en trevlig gest iaf :)

KÖKSUPPDATERING:

Går lite trögt på köksfronten, det har varit flertalet besök härnere hos oss (långväga släktingar o besökare) och så har det varit jul och nyår.. dagarna bara rasslar förbi. Vi gör lite småsaker här och var (som också är behövliga såklart).. och det går iaf framåt! Idag ska vi sätta micron på plats och sedan spika panel tror jag.. (bakom köksbänken)

Uppdaterar mer sen :)

GOTT NYTT ÅR PÅ ER! :beer:
 
  • Gilla
danpih
  • Laddar…
D
Gott nytt år! :)
 
  • Gilla
Snigla
  • Laddar…
kulle
Gott Nytt År ! Och lycka till med köket
( haha fick just veta vad snigla betyder :p )
 
  • Gilla
Snigla
  • Laddar…
kulle skrev:
Gott Nytt År ! Och lycka till med köket
( haha fick just veta vad snigla betyder :p )
Haha ja det är inte direkt definitionen som var tänkt från början.. den är mindre hm "vacker" i slangsammanhang alltså! Jag har haft det som "onlinenamn" sedan 20 år tillbaka i tiden och då kan jag bara säga att det där uttrycket inte direkt fanns.. jag "kom på" namnet för att att det skulle vara en kvinnlig motsvarighet till snigel.. :P

Nu som sagt är det mindre smickrande, men va fan (rent ut sagt) på 20 år så har man knutit många band till "namnet".. mailadresser, domäner osv osv.. inte bara att byta.. *suck* ..

..jaja.. alla dessa nya ord.. tur att man kan bjuda på sig själv ibland ;)

Gott Nytt år :thumbup:
 
  • Gilla
Ramnemark och 1 till
  • Laddar…
image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Snön har återigen kommit till Skåne! Med tillhörande, strålande, sol! Tom plogbilen hittade ner till oss idag :) så vi är inte heller "insnöade" denna gång (fast det kanske snarare beror på att det bara kom en DM snö inatt..)

DAGENS PYSSEL

Babe satte färdigt panelen på ena köksväggen..
Weeeii, det går framåt :D

Imorgon kanske handtagen rent av kommer på plats!
 
  • Gilla
AndersPS och 1 till
  • Laddar…
Satsuki
Vänta bara tills det börjar blåsa ;)
 
KristinaRT skrev:
Vänta bara tills det börjar blåsa ;)
Haha nääää.. nu ska vi inte vara såna! Här passar jag ju på att njuta av att det är lugnt för en gångs skull.... (Blåser ju 95% av året här!).. Så tyst på dig ;) ;)
 
Satsuki
Jo, det var en sällsynt fin dag idag, det får vi glädjas åt :)
 
  • Gilla
Snigla
  • Laddar…
Now we're talking :D
 
  • Gilla
Satsuki
  • Laddar…
Peppar peppar, det blåser inte nu heller (börjar nästan bli orolig, blåser ju alltid här..,)

image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Tog en vintrig bild i trädgården idag med mobilkameran.. är så glad att "vintern" döljer mina fina mullvadshål några dagar.. så jag minns hur det borde/ska se ut..
 
  • Gilla
Satsuki och 1 till
  • Laddar…
image.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


I helgen har vi fixat lite smått i köket.. vi har satt en dekorationslist mellan vitrinskåpet och överskåpet - ska även fräsas en för att sitta mellan vitrinskåpet och bänkskivan.. (vitrinskåpet står på bänken). Vi har även fäst panelen på sidan av skåpet..och vi fräste en rundad kant på panelen (båda sidorna, så det blev en trevlig avslutningslist)

:thumbup:
 
  • Gilla
kulle och 3 till
  • Laddar…
Vilken mysig utsikt.
Jag ser nästan fram emot att köpa en gård, trots att jag trivs perfekt där vi bor nu. Frugan vill kunna ha lite höns, getter och sånt ;)
 
  • Gilla
Snigla
  • Laddar…
Ramnemark skrev:
Vilken mysig utsikt.
Jag ser nästan fram emot att köpa en gård, trots att jag trivs perfekt där vi bor nu. Frugan vill kunna ha lite höns, getter och sånt ;)
Jaaa .. vi har en strålande utsikt här, åt alla håll (på olika vis).. erkänner utan omsvep att det är därför jag bor här! Det enda viktiga för mig var faktiskt utsikten / läget.. allt annat hade lägre prio.

Eller nej, det är inte riktigt sant.. jag ville att maken skulle få sin verkstad, så han kunde använda sina maskiner och få plats med dem.. (vi hade dem i ett hobbyrum i källaren i huset innan och där kunde han ju inte vända med en planka ens..) - han fick två här.. ett maskinrum (för rikt o planhyvlar, bordssåg, spånsug osv) samt en "finverkstad" för småmaskiner.. och alla verktyg (plus plats för arbetsbord osv..)..

Resten liksom kom på köpet (huset.. haha)..

Angående det här att köpa gård.. Allt har sin tid! Just nu är ni nog helt rätt där ni är, men man måste alltid drömma lite.. och har man inge bråttom så klaffar troligen allt den dagen då "rätt gård" dyker upp på marknaden.. :)

Vi har ju redan betat av två 70-talshus, med grannar lite närmare.. innan vi landade härute på vischan :)

Egentligen hade vi inte heller bråttom att flytta, vi hade ju renoverat massa i huset och kom överens med alla grannarna (nära kommunikationer o affärer). Men så skulle min pappa gå i pension och han funderade på att flytta ner.. då började jag kika lite mer aktivt efter en gård.. där det fanns möjlighet till att fixa en/ett lgh/hus till honom.. här på gården fanns lgh klar i "stallbyggnaden" :) Så numer bor han i huset bredvid..

Vi har också funderat på lite höns - och jag har kollat in minigetter.. (mest för de var så charmiga) har du sett sådana? visste inte ens att det fanns.. :x :)
 
Satsuki
Blåser det lika mycket hos er som här?
Vi har början till drivbildning fast vi bor inne i ett samhälle ;)
 
KristinaRT skrev:
Blåser det lika mycket hos er som här?
Vi har början till drivbildning fast vi bor inne i ett samhälle ;)
Imorse var det rena snöstormen här ett tag.. (mycket begränsad tid..) sen slutade snöandet men blåsten bestod.. viner lite i fönstren (blåser från "fel" håll mot vad det brukar).. så vår väg har drevat igen på sina håll.. får väl se om maken tar sig ner eller blir stående mitt i haha..

Det är ganska lugnt just nu iaf.. (träden rör sig inte utanför fönstret..)
Det kanske var mitt muttrande som skickade vinden till er ;)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.