4 206 läst ·
80 svar
4k läst
80 svar
Vad kostar ett smart hem?
Hue väggbrytare är en batteridriven attrap. Wago ersätter den gamla brytaren.Walle85 skrev:
Hue funkar ju bara medan lampan har ström. Så detta löser "problemet" med att någon annan släcker hue-lamporna på fel vis, så de slutar funka.
När skrev jag att jag kopplar en puck i en Wago (tack för att du uppmärksammade stavningen)?Walle85 skrev:
Jag skrev hur det funkar med en Philips Hue puck. Du kopplar bort kablarna från brytaren och alla i en klämma. På det sättet har du strömmen alltid på. Sen kopplar du Hue pucken till brytaren. Men du har ingen fast el mellan brytaren och pucken eftersom den funkar med batteri. Eftersom strömmen alltid är på kan du inte bryta kontakten till Hue lamporna. Det skrevs ju felaktigt i artikeln att du tappar kontakten när du använder brytaren. Utan puck stämmer det. Men Philips har ju denna lösning för det.
Andra puckar funkar nog genom koppling av ström och då behövs såklart kablar. Men som sagt jag hänvisade hela tiden till Hue lösningen.
Jag är förvisso inte jurist, men jag är rätt säker på att en domstol skulle likställa en fjärrstyrd elkopplare med en elkopplare med fysisk knapp. Båda är elkopplare.Alfredo skrev:
Nej det får inte en lekman göra!
Grunderna hittar du i elsäkerhetslagen som stipulerar:
[bild]
Tillsynsmyndigheten Elsäkerhetsverket har med stöd av elsäkerhetslagen meddelat rätt detaljerade föreskrifter som trots principförbudet enligt ovan ger en lekman rätt att utföra vissa typer av elinstallationsarbete. Dessa hittar du i ELSÄK-FS 2017:2.
[bild]
Det är alltså inte någon subjektiv bedömning av svårigheten som avgör vad en lekman får göra, utan det som är tillåtet är det som är uppräknat ovan, inte sånt som kan tyckas likvärdigt med det uppräknade.
Om jag ställer följande fråga. Är det förbjuden att koppla trådarna så att det är alltid ström på? Måste en elektriker göra det? Det är ju ingen ny installation, eller?Alfredo skrev:
Eller får jag koppla bort en brytare själv?
Jag förstod det inte som att han menar att gamla brytaren kopplas bort eftersom han skrev ”ytterligare” en. När man installerar Hue pucken så blir det inte en ytterligare utan det är fortfarande bara en brytare med spänning. Pucken är batteridriven.Alfredo skrev:
Vissa system, som Nexa, använder lågspänning för inkoppling av gammal brytare. Det finns också batteridrivna brytare som går att montera istället för den mekaniska högspänningsbrytaren.Alfredo skrev:
Enligt lagen får du bara bytta strömbrytaren mot en exakt likadan strömbrytare. Så nej du får inte koppla in en puck det krävs att du jobbar under ett egenkontrollprogram då!D DanielSt81 skrev:Enligt elsäkerhetsverket får man byta ut en strömbrytare själv. Vet du vad man måste göra då? Skruva bort brytaren, koppla bort trådarna, koppla trådarna med en ny och skruva tillbaka allt. Du menar alltså att sätta dit en puck där du skruvar bort befintlig brytare, kopplar alla trådar som var i brytaren i en wagu klämma, puck in i dosan och tillbaka med brytaren är något som är krångligare och inte får göras? Något som alltså är enklare och där det kan göras mindre fel. Det går nämligen att koppla trådarna fel i den nya brytaren. Däremot är det inte möjligt att göra fel när man stoppar trådarna i en wagu. Och att sätta in en puck är bara en annan typ av strömbrytare. En som kan styras. Så nej, lagstiftningen tillåter det.
Var i lagen står det? Elsäkerhetsverkets föreskrifter, som kan sägas preciserar lagen, säger "Att byta ut en elkopplare för högst 16 ampere, 400 volt som är placerad i en egen kapsling eller dosa.". Där finns inga krav på att elkopplarna ska vara exakt likadana.M Magnus.Geller skrev: