4 122 läst ·
143 svar
4k läst
143 svar
Utredning: "Viljan att bygga hus saknas"
är inte flera av tomterna avstyckade i Äppelviken sorry blanda ihop med ålsten på tall ålsten finns det inte lägenheter blandat med villor därAndersMalmgren skrev:
Nej du har fel, det är pga hustypen och detaljplan. Hade majoriteten av husen i Äppelviken inte varit 20 tal och detaljplan inte Trädgårdsstad så hade prisbilden varit något annat.
Området är vad det är pga husen och detaljplan inte tvärt om.
Edit: sedan finns det ju undantag tex grönviksvägen med horribla funkishus. Men där bor bara nyrika utan klass och smak.
Redigerat:
Renoverare
· Stockholm
· 20 241 inlägg
Finns nog avstyckade tomter i hela Bromma. Päronen har en avstyckad tomt ett par hus ner på gatan i Ålsten, måste sänkt värdet en hel del på originalhuset.M maria01 skrev:
Jo varens grönplätt ska byggas på trots detaljplan.
Besserwisser
· Västra Götalands
· 11 196 inlägg
Renoverare
· Stockholm
· 20 241 inlägg
Det sjuka är att det finns "gräddhyllor" i nästan varje sjönära ort för 30 milj, men just i Bålsta får man sjötomt & 540 kvm kåk 😉P Pin skrev:
https://www.booli.se/bostad/2664193
Då är det märkligt att vara tvärsäker på att en typ av bebyggelse är mest gynnsam och att det är just viljan som är den mest väsentliga stopp faktorn.Claes Sörmland skrev:
Det är större rörelse av befolkningen idag, du stannar inte i din hembyggd, du lever längre, svårare att planera utifrån framtagna underlag,baserat på gångna år.
Jag tycker det är illa att det är svårt för unga att flytta hemifrån,lika illa att vi inte hittar boende till våra gamla.
Jag har arbetat på individnivå med en önskan om ökad tillgänglighet för alla, parallellt innebär det att jag varit med i planering för tillgänglighet för alla i vissa gemensamma byggnader.
Det är en obalans i projekt av underlag och aktualisering .
Tex Från Bo 01 idespruta till idag ,lång väg och det är ännu ett aktivt byggande. Det är intressant att se på olika faktorer som har påverkat den stora förändring som Bo 01 var starten på. En stor stadsdel med krav på exv grönområden och vårdcentraler utifrån estimerat inflyttnings antal.
Ska ju byggas massor av villor i Nynäshamn iallafall..
https://www.fastighetsvarlden.se/notiser/ny-stadsdel-utvecklas-i-nynashamn-pa-wallenbergs-mark/
Fin motorväg hela vägen men vad hjälper det när den sista milen in till stan tar lika lång tid som dom övriga 5 milen på morgonen.
https://www.fastighetsvarlden.se/notiser/ny-stadsdel-utvecklas-i-nynashamn-pa-wallenbergs-mark/
Fin motorväg hela vägen men vad hjälper det när den sista milen in till stan tar lika lång tid som dom övriga 5 milen på morgonen.
det där var det redan snack om när nya vägen stog klar att det skulle byggas mängder med hus där och och priserna skulle stiga men vart aldrig riktigt såG Greger_08 skrev:
Konstigt att folk då betalar 10-15 mille för att bo på Drakenbergsgatan, i ett miljonprogramsområde vid Hornstull, kan det helt enkelt vara så att folk vill ha gångavstånd till arbete och nöje och inte bo långt ut i förorten som du Malmgren?AndersMalmgren skrev:
inte hyreshus längre och att det är på söder hjälper nogF fribygg skrev:
