6 863 läst ·
64 svar
7k läst
64 svar
Tro inte att Klarna hjälper dig vid tvist.
Priset var i SEK inkl Moms. Egentligen spelar det ingen roll, säljaren har erkänta tt de gjort fel, men vill inte betala tillbaka,S Stefan1972 skrev:Fast det saknas lite information egentligen......Har avsändaren debiterat svensk eller engelsk moms vid köpet?
Det vanligaste scenariot är att avsändaren tycker det är "jobbigt" med exporter och gör försäljningen som ett inhemskt köp och debiterar engelsk moms.
Detta är också vanligt om man köper på ebay.....
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
fast det finns som sagt inget "skall"......antingen har säljaren ett ioss nummer och kan då debitera svensk moms direkt vid köpet eller så har de inte det och då går det som DDP direkt. Dvs att köparen betalar tull och moms i mottagarlandet. Då blir det export som vanligt och de lägger inte på nån moms alls.L Lars51 skrev:Då har jag uttryckt mig otrydligt. När man säljer tilll privatpersoner skall säljaren dra och redovisa Momsen. Det har man gjort, men fyllt i tull/momsdeklarationen felaktigt, därav Postnords debitering. Jag har betalat Momsen 2 gånger + en expeditionsavgift som helt relaterar till den dubbla Momsen.
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
Spelar ingen roll, upp till ett visst belopp erlägger säljaren lokal moms. efter det måste man redovisa till det land man sålt till och då blir det Svensk momssats. Detta är upp till säljarten att hålla reda på och deklarera korrekt.C cpalm skrev:
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
nej det fungerar inte så.........export är alltid momsfritt om inte säljaren har ett iossnummer.......då kan vederbörande debitera svensk moms. Det du pratar om är inom EU, Där betalar man som köpare moms i det landet man köper ifrån inom vissa regler som du nämner.L Lars51 skrev:
Det är ointressant eftersom säljaren erkände att de hade gjort bort sig i tull/momsdeklarationen men inte ville bertala expeditionsavgiften.C cpalm skrev:
Nä, det är ju uppenbart att du bestämt dig för att du blivit felaktigt behandlad och inte vill prata om detaljerna.L Lars51 skrev:
Dock lite svårt att ta din "varning" på allvar under de omständigheterna. Finns ju alltid två sidor av myntet.
Om säljaren säger att de gjort fel och betalar tillbaka momsen, men sedan bara betalar tillbaka expeditionsavgiften är det ganska klart, eller? Hade man sagt att de handlade om olika momssatser hade jag kunnat köpa det.C cpalm skrev:
Medlem
· Västernorrland
· 12 029 inlägg
förstår jag saken rätt så har ts fått tillbaks den felaktigt debiterade momsen och sen 90% av tullens avgift. Ts vill ha tillbaks 100% av avgiften.
