24 732 läst ·
74 svar
25k läst
74 svar
Trall dold skruv, ser det ok ut?
Skruvning är korrekt. Brädor har olika fukthalt, vilket påverkar springor och änden.J Janne_KL skrev:
Ändkapning kunde gjorts bättre men ingen anledning till byte bräda.
Snickaren har väl gått på fastpris avtal, då kör de bara på, ingen vill ändå betala för ett noggrannare arbete.
Är det verkligen fackmässigt att det blir synliga flisor/sprickor runt varje dold infästningpeteds01 skrev:
Det är inte bra gjort av hantverkaren, speciellt inte kapningen mot frisen.J Janne_KL skrev:
Men låter som att du nog heller riktigt är med på vad ”dold infästning” egentligen är. För den är allt annat än dold, så lätt för den som inte har någon aning att få felaktiga förväntningar
Tack, hade jag vetat att resultatet skulle bli så att det blir fris runt varje skruvhål på en så stor altan hade jag valt skruvning ovanifrån. Trallen är inte mer än 2 veckor gammalt. Snickaren menar på att det inte går att göra något åt gliporna utan det är resultatet av dold skruvning. Har svårt att se att det kan bli så fel enbart pga dold skruvning. Linjerna följer inte i samma linje efter frisWorkingclasshero skrev:
Hej
Det där ser väldigt illa ut, och jag förstår inte varför man tar dolda skruv när man inte köper den bästa trallen.
När jag lade min trall köpte jag 25% för mycket trall för att kunna välja de bästa bitarna.
Mätte hela tiden från den första lagda trallen för att säkerställa spalten över tid.
Jag valde synliga skruvar för att ha möjlighet att lossa någon trall och ta bort ev getingbo eller om jag behöver byta någon trall.
Väljer man dolda skruv säkerställer man fula glipor då trallen drar sig när man skruvar och över tid.
Som jag ser det är flera fel gjorda, men respekt över att man tar in en snickare när man inte kan själv.
Går det överhuvud taget byta fula trall och åtgärda fula glipor med dolda skruv?
/W
Har som sagt ingen erfarenhet utav detta och anlitat en snickare men tycker själv att det inte ser bra ut. Men jag vet inte heller riktigt om det är "felaktigt" i bygget och därav skapat denna trådK kniv skrev:
Det jag skrev var att dina förväntningar kanske var något helt annat eftersom det kallas ”dold infästning”. När det i själva verket är ”mindre synlig infästning”J Janne_KL skrev:
Vilken infästningsmetod som väljs har inget med gliporna att göra.J Janne_KL skrev:Tack, hade jag vetat att resultatet skulle bli så att det blir fris runt varje skruvhål på en så stor altan hade jag valt skruvning ovanifrån. Trallen är inte mer än 2 veckor gammalt. Snickaren menar på att det inte går att göra något åt gliporna utan det är resultatet av dold skruvning. Har svårt att se att det kan bli så fel enbart pga dold skruvning. Linjerna följer inte i samma linje efter fris
Det är ingen fris runt varje skruvhål. Fris kallas den/de trallbrädar/-or som läggs vinkelrät mot de andra för att skydda och dölja ändträt.
Jaha, nej tänkte att det delvis kommer att vara synligt men att det är skruvat ifrån ifrån sidan, skruvarna sitter lite olika och vissa nästan ovanifrån. Men förväntade mig inte att det skulle bli synliga flisor kring varje infästning men det kanske är så det blir?K kniv skrev:
Jag menade flis runt skruvhålen,K kniv skrev:
Okej snickaren menade på att det då inte går pressa ihop brädorna på samma sätt som vid skruvning ovanifrån och därför varierar gliporna samt ojämna plankor som de valt att montera
Redigerat:
Det finns snickare/altanbyggare som gör mycket snygga jobb och lägger ner lite mer tid på varje moment.
Men som någon tidigare påpekat är väldigt få beredda att betala för detta.
Jag fick pris på en altan 2020 från grannrekommendationer. Det såg väldigt bra ut när jag kollade grannars jobb.
Snickarna som var två bröder från Falun offererade 285k för en altan 130 kvm på mark utan räcke eller trappor.
Men som någon tidigare påpekat är väldigt få beredda att betala för detta.
Jag fick pris på en altan 2020 från grannrekommendationer. Det såg väldigt bra ut när jag kollade grannars jobb.
Snickarna som var två bröder från Falun offererade 285k för en altan 130 kvm på mark utan räcke eller trappor.
Är du säker på att snickaren använt monteringsverktyget när de skruvade trallen. Med dold skruv med monteringsverktyg blir det svårare att montera trall enligt anvisningar. Vilken dimension har trallen?