4 359 898 läst ·
14 155 svar
4360k läst
14,2k svar
Tips om verktyg till bra pris - den nya tråden!
Dessa funkar bra för mig:J JonasJN skrev:Någon som kan tipsa om ett bra set med frässtål? Var nära att beställa denna: [länk] nu under black friday men blev inte av.
Rimligtvis blir kvaliteten bättre om man köper de styckvis av välkända märken men för en annan som kanske drar fram fräsen ett tiotal gånger per år vet jag inte om det lönar sig.
https://www.verktygsvaruhuset.se/product/makita-frasset-12-delar-i-traask
Helt okej pris nu också.
De från Bosch tycker jag tyvärr är bedrövliga att använda. Kan vara (över)handhavandefel men samma hastighet och tempo med Makita är inga problem alls i jämförelse.
Sedan finns ENT på Amazon, de har jag också bra erfarenhet av.
Jag har flera olika set med frässtål, men ändå har det blivit att jag köpt enstaka stål av kvalitet till slut. Det är ändå inte så många olika generiska frässtål jag använder som ingår i satserna.. Nån notfräs och avrundningsfräs. Sen har det inköpts en mängd olika specialstål som ändå inte ingår i någon sats med fräsar.
Liknar rätt mycket Delver som säljs på Toolab för 499:- just nu.J JonasJN skrev:Någon som kan tipsa om ett bra set med frässtål? Var nära att beställa denna: [länk] nu under black friday men blev inte av.
Rimligtvis blir kvaliteten bättre om man köper de styckvis av välkända märken men för en annan som kanske drar fram fräsen ett tiotal gånger per år vet jag inte om det lönar sig.
Samma Delver set köpte jag för 6-7 år sedan, då var de blåa som den du hänvisar till. Inget fel på kvaliten, men som sagt jag köpte det för länge sedan.
https://toolab.se/sv/products/delver-frassats-8mm-12-delar
Bauhaus rear ut Makitas julkalender för 495 kr. Slut online men verkar finnas kvar i nästan alla varuhus.
https://www.bauhaus.se/adventskalender-makita-2025
https://www.bauhaus.se/adventskalender-makita-2025
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
· Limhamn
· 1 961 inlägg
Ossian K Olsson
Hobbyelektriker
- Limhamn
- 1 961 inlägg
Spoilervarning, klicka inte!!! 😂daddydj skrev:
Här kan man se bilder på innehållet
Editerat
https://www.hornbach.se/p/adventska...TClrdBpGSlNcBxWA0UQBJdhrqfqNqnk4aAh8PEALw_wcB
Redigerat:
Bra pris på vissa Dewalt på Bauhaus i Norge. Tack vare stark kronkurs sparar man några kronor till jämfört med SEK. Vet inte om det går att beställa till Sverige men det får ju att handla i varuhusen om man ändå ska på skidresa till Norge tex.
https://www.bauhaus.no/multimaskin-dewalt-dcs355n-xj-18v-uten-batteri
https://www.bauhaus.no/eksentersliper-dewalt-dcw210n-18v-uten-batteri
https://www.bauhaus.no/multimaskin-dewalt-dcs355n-xj-18v-uten-batteri
https://www.bauhaus.no/eksentersliper-dewalt-dcw210n-18v-uten-batteri
+Moms iaf. vet inte hur Tullen fungerar mellan nordiska länderT thgamaliel skrev:
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Borra nära vägg, tips efterfrågas om tekniker/verktyg
Verktyg & Maskiner -
Tips om verktyg för att få loss svåråtkomlig mutter
Verktyg & Maskiner -
Tips om bra verktyg för att ta bort gammalt lim från heltäckningsmatta
Golv -
Tips om intressanta verktyg, maskiner och annan utrustning
Verktyg & Maskiner -
Bygga bänk med förvaring för elverktyg placeras inomhus. Tips mottages
Möbelsnickeri




