716 694 läst ·
14 155 svar
717k läst
14,2k svar
Tesla och kollektivavtal
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Ja enligt Tesla är dom förstås det. Dom kan såklart vara bättre men eftersom dom vägrar berätta vad deras anställningsavtal säger så blir man ju lite fundersam. Men det kanske bara är deras princip att inte avslöja dom.Jonatan79 skrev:
SVTS skogaliten skrev:
Partibidragsnämnden
Generella garantier är idiotiskt! Hur kan ett företag garantera att tex ett batteri håller i tre år?L lat skrev:
Istället för alla dessa tvång som fördyrar produkter borde det vara helt frivilligt att utfärda garantier. Då kan konsumenter fritt välja fabrikat efter vad de bedömer som viktigt, tex pris, prestanda, garantier.
Istället för att tvinga konsumenter och producenter att ingå avtal, kunde staten tillhandahålla tjänsten att frivilligt ingångna avtal följs och straffa de som bryter emot dem.
Garantier är ett frivilligt åtagande, dvs ett löfte från tillverkaren till kunden. Så att det skulle vara nått tvång är ren desinformation.C cbrolin skrev:SVT
Partibidragsnämnden
Generella garantier är idiotiskt! Hur kan ett företag garantera att tex ett batteri håller i tre år?
Istället för alla dessa tvång som fördyrar produkter borde det vara helt frivilligt att utfärda garantier. Då kan konsumenter fritt välja fabrikat efter vad de bedömer som viktigt, tex pris, prestanda, garantier.
Istället för att tvinga konsumenter och producenter att ingå avtal, kunde staten tillhandahålla tjänsten att frivilligt ingångna avtal följs och straffa de som bryter emot dem.
Reklamationsrätt är en helt annan sak, du kanske har blandat ihop begreppen?
Reklamationsrätten är ju mer eller mindre en lag som säger att du inte får sälja saker som är uppenbart olämpliga för det annonserade ändamålet (de går sönder inom kort tid av normalt användande). Vilket jag tycker är väldigt bra, sen om tillverkaren vill garantera saker utöver det är väl trevligt, men oftast så känns det som att garantin inte är nämnvärt givmilda givmildare än lagen
Det kan det vara. Men det ligger inte i myndighetens uppdrag att upprätthålla en skönmålad bild av myndigheten. Myndighetens uppgift är inte att motivera omgivningen att myndigheten behövs, de ska sköta det jobb de är ålagda att sköta. Om någon vill lägga ned myndigheten är det inte myndighetens jobb att försvara dess existens.N Niq skrev:
Jag håller delvis med. Jag tycker att det delvis är myndighetens jobb att göra sitt jobb så att det finns förtroende för den och den visar att den behövs. Men det ska inte göras genom skönmålade historier i media.L lbgu skrev:Det kan det vara. Men det ligger inte i myndighetens uppdrag att upprätthålla en skönmålad bild av myndigheten. Myndighetens uppgift är inte att motivera omgivningen att myndigheten behövs, de ska sköta det jobb de är ålagda att sköta. Om någon vill lägga ned myndigheten är det inte myndighetens jobb att försvara dess existens.
Det är här problemen har skapats, skolans uppdrag är bara delvis att utbilda, vårdens bara delvis att vårda, det är nog detta "delvis" som ska bort ur ekvationen. Dessa verksamheter har tilldelats medel av valda politiker som då åtar sig att se till att det levereras tjänster tillbaks. Om detta inte sker så ska politikerna själva försvara sig i första hand, verksamheten ska vara helt fokuserad på att leverera.N Niq skrev:
Allt var inte bättre förr såklart men att tex Region Skåne blivit en långt sämre organisation på att leverera är nog ett obestridligt faktum och detta har skett genom en politisering av verksamheten. De som varit trogna uppdraget har succesivt bytts ut mot såna som är trogna politiken och kommunikatörerna, ofta utan kompetens.
Detta märker såklart personalen och regionen är nu en otroligt dålig arbetsgivare, detta i en bransch där personalen är allt.
Så för att komma tillbaks till kollektivavtalsfrågan, nej jag anser verkligen inte att politiker ska kunna ha inflytande på områden där kollektivavtal styr. De arbetsplatser som politiker styr över fungerar alltid väldigt dåligt och med stora missnöjen bland personalen, om detta blir normalen går våra företag under.
Vi kan väl se igen om 20 år, om de har skärpt sig och blivit en rumsren arbetsgivare så kanske vi kan börja lyssna igen.
Reser där en del.N Niq skrev:
När Finlands utrikesdepartement genom avdelningen för Finlands främjande annonserar brett internationellet om den finska traditionen "Kalsongfylla" då är det enligt mig snarare ett rop på hjälp från befolkningen.
Eller det är kanske kalsongfyllan som gör finnarna så lyckliga? Beklämmande.
Off topic. Hade med störd statistik att göra som failerar.
Det är rätt vanligt att företag lägger ut lagerdriften på andra bolag, Kuehne+Nagel är ett sådant, Bring Shelfless (Dreamlogistics) är ett annat bolag som sköter driften åt Amazon.N Niq skrev:
Vad dom gör i USA får facket i USA sköta.