717 484 läst ·
14 155 svar
717k läst
14,2k svar
Tesla och kollektivavtal
- Status
- Inte öppen för fler kommentarer.
Utebliven vinst till företaget låter rimligt och lön till dom anställda som fått gå tills dom hittar nytt jobb. Men det kan ju inte vara så lång tid. Det har ju skrivits hur mycket som helst här i tråden om hur lätt det är att byta jobb.S Styrman_jansson skrev:
richardtenggren
Ingen-gör
· Norrlandet
· 6 615 inlägg
richardtenggren
Ingen-gör
- Norrlandet
- 6 615 inlägg
Det väckte mycket debatt när det kom och en massa politiker och bilindustrilobbyister fann sig sittande på pottkanten men det var alldeles klart fall.richardtenggren skrev:
Jag minns tyvärr inte vem som hade gjort statistiken men trots idoga attacker visade den sig vara seriös och välgrundad.
Billiga bilar det vill säga sådana som kostar under 300 euro ungefär de exporteras ofta till Afrika. 1000-3000 euro är ett pris som väldigt många finländare betalar när de köper bil.
richardtenggren
Ingen-gör
· Norrlandet
· 6 615 inlägg
richardtenggren
Ingen-gör
- Norrlandet
- 6 615 inlägg
Allvetare
· Östergötland
· 4 362 inlägg
Är statistiken mer än ca. 1-1,5år gammal är det helt irrelevant då priset på begagnade bilar har gått upp kraftigt sista året/åren.H heimlaga skrev:
IF Metall har erbjudit sig att betala lönerna för de som varslats på Hydro i Vetlanda men företaget har inte varit intresserade:
https://www.ifmetall.se/aktuellt/ny...varsel-om-uppsagning-pa-var-strejk-vid-tesla/
https://www.ifmetall.se/aktuellt/ny...varsel-om-uppsagning-pa-var-strejk-vid-tesla/
JanneJanne123
Husägare
· Stockholm
· 2 911 inlägg
JanneJanne123
Husägare
- Stockholm
- 2 911 inlägg
Klart man inte vill det, varför göra pinan längre för samtliga inblandade genom att konstgjort få fackliga pengar för att hålla dem i låtsassysselsättning? Tesla har redan hittat andra mer pålitliga leverantörer, så Hydros business mot Tesla är borta.O och en till skrev:

