coolone skrev:
För en nykomling! Kan någon förtydliga vad skillnaden är på de olika remsorna, vet att den ena är gummiklädd, inte sant? Men var i vilken situation ska respektive användas?

Kommer bygga ett badrum med separat duschhörna med glasdörr, i så fall den täta remsan i duschen och remsan i resten av badrummet?

Var förra veckan och hörde om pris på Golvabias produkt och då "yrade" expediten om någon slags remsa gjord av vete. :rolleyes:

Hur som helst tyckte jag deras produkt lät bra, men dyr 8-9000kr men då ingick flytspackel och fix/fog.
Skillnaden på remsorna är att den ena är vattentät i sig själv och sak användas i när väggarna är av skivmaterial. Alltså i vägg/vägg-vinkel och golv/vägg-vinkel. I skarvarna mellan själva skivorna räcker det alltid med fiberremsan enligt LIP.

Är alla ytor av betong/lättbetong finns det inga krav på att remsorna ska vara vattentäta och då använder man ofast bara fiberremsan för den kostar betydligt mycket mindre än den vattentät varianten.
 
En del system har ju duk också, är detta ett komplement eller krav för just det systemet?
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.