3 291 läst ·
20 svar
3k läst
20 svar
Strunta i tvist med jurister inblandade och gå till ARN?
Marcus_L skrev:
Även om du hade ändrat i en malls text så är det hans skyldighet att läsa avtalet innan han skriver under det, man kan inte bara anta att de andra parten inte har gjort några ändringar. Så länge han inte hävdar att du har förfalskat hans namnteckning så borde vad han skrivit under vara bindande, det vore även bra om ni har signerat varje sida i avtalet, och inte bara skrivit under på sida 7, för då kan han eventuellt hävda att du har bytt ut sida 1-6.
En rysk bank lärde sig en dyr läxa när en av deras kunder ändrade i den finstilta texten i bankens kreditkortsavtal, banken skrev bara under och antog att avtalet var samma som de gett till honom, (källa).
Det är just det att vi skulle ha förfalskat hans namnteckning och att HAN skulle ha kommit hit med ett handskrivet kontrakt.
Jag tror detta är något han satt i system då garanterat fler råkat ut för tvist med honom.
Moderator
· Stockholm
· 57 851 inlägg
Men om han hävdar att kontraktet är förfalskat, så ligger bevisbördan på honom. Du har ett underskrivet avtal, det gäller såvida han inte kan bevisa att det är förfalskat.
Sedan finns det några andra udda varianter där ett avtal kan bli ogiltigt också (titta på den lååånga tråden om NetOnNet och deras lågpris Bosch här).
Sedan finns det några andra udda varianter där ett avtal kan bli ogiltigt också (titta på den lååånga tråden om NetOnNet och deras lågpris Bosch här).
Eller läs här direkt:
3 kap. Om rättshandlingars ogiltighet
https://lagen.nu/1915:218
3 kap. Om rättshandlingars ogiltighet
https://lagen.nu/1915:218
Kapitlet är tvingande för alla slags rättshandlingar. Här regleras dels felskrivningar och misstag dels tveksamt beteende vid avtalsslutande från någondera parten. Vid bedömningen av om ett avtal är ogiltigt eller om man ska jämka avtalet tas speciell hänsyn till en eventuell svagare part (t.ex. en konsument)
Klicka här för att svara
