61 911 läst ·
152 svar
62k läst
152 svar
Skyhög elförbrukning i litet hus med bergvärme?
Enbart min livslust har dött tyvärr. Känns som ett hopplöst problem. Nu har ju tack och lov förbrukningen sjunkigt lite efter elavbrottet men förra månaden landade det nu på 6000kr och över 2000kwh för ett hus på 50kvm med bergvärme.Hammarskallen skrev:
B Bo Berglund skrev:
Det var en panna fram tills 2015 då de installerade bvp. Pannan är kvar men används inte. Rättare sagt så är majoriteten av pannan kvar.Q qvirre skrev:Har du fasfel så går garanterat inte kompressorn på bergvärmepumpen.
Då har du direktverkande el via elpatron istället. Då kommer förbrukningen vara ca 3-4 gånger högre än när kompressorn tillverkar värmen.
På din undercentral finns det 3 säkringar märkta "elpanna". Har du även en elpanna parallellt med bergvärmepumpen? Eller så är det bara gammal information.
Nästa gång du slår av bergvärmen så gör inte det med säkringarna. Gör det på pumpen och sen säkringarna för att den ska få chans att stänga ner normalt.
Hej!D David Eagelwing skrev:För det första ska du inte stänga av bergvärmepumpen genom att slå ifrån faserna en efter en. Pumpen stänger du av på manöverpanelen. Förmodligen är det därför du fått detta problem med fasbortfall. Det finns oändligt med parametrar som gör att förbrukningen sticker iväg. Tråden är lång, och inte läst allt.. Du har mätt faserna, fas x till nolla och får 160, 225, 240, om du mäter mellan Fas 1 o 2, 1 o 3, 2 o 3, ska du få 400 volt, Sen har du en termostat som sitter vid ytterdörren. Den hade jag tagit bort och ställt in pumpen på en kurva istället för termostatstyrd, och öppnat alla radiatorer på fullt, vilket man ska göra när man har bergvärme, möjligen utom i sovrummet där man kanske vill ha det lite svalare. Är det 1-rörssytem eller 2-rörsytem på radiatorerna ? Vill man ha svalare i ett rum ska man helst ge fan i termostaten och strypa flödet från elementet (där värmebäraren går ut från elementet). Eget vatten !!! Tar ni vatten i från samma brunn som bergvärmen ? Nu blir jag fundersam. Säg att du har en borrad brunn till bergvärmen på 100 meter. Grundvattennivån ligger 10 meter ner, vilket gör att du bara har 90 meter aktivt borrhål. Om du dessutom plockar vatten ur samma hål och tar en dusch så kanske du sänker nivån ytterligare 50 meter. Då har du bara 40 meter kvar till bergvärmen. Är det då några grader under nollan tar det inte mer än 2 minuter innan tillskottsvärmen kickar in. Är borrhålet i en dalgång brukar omgivande terräng ge bra med vatten, till och med så att borrhålet svämmar över (artesiskt vatten), dvs det finns en ådra med övertryck i berggrunden. Bor man däremot på en kulle kan det vara svårt att nå grundvatten, och värmepumpen får inte den energi den behöver för att värma huset, och skickar på tillskottsvärme genom en elpatron.
Mätt mellan faserna och fick 400v, slog på strömbrytaren och felet var löst. 2 timmar senare blev det strömmavbrott och när elen kom tillbaka var problemet tillbaka. Förbrukningen sjönk ganska markant till ca 40-60kwh/dag men varningslampan om fasfel är tillbaka. Alla radiatorer är på max och det är ett inloppsrör och ett utloppsrör (osäker om detta svarar på din fråga om 1 eller 2 rörssystem), vattnet och bvp är inte i samma hål. brunnen är långt bort och delas med 2 andra hushåll såvitt jag vet. De 2 hushållen är sommarstugor och denna fastighet ett dödsbo så jag har inte lyckats ta reda på var brunnen är än. mer än att det är långt bort och en väldigt väldigt dålig brunn som inte har vatten ganska ofta om året. Klart att det är möjligt att de har lagt pumpen i samma hål men det är nog så ologiskt att vi kan utesluta det.
Bästa svaret
Okej ! Först måste du få rätsida med fasföljden. Du slog av och på strömbrytaren, och då fungerade det, fram tills strömavbrottet. Att nollställa fasföljd på en CTC är att slå av strömmen på pumpen, så gör det och låt den vara avslagen ca 30 minuter, för det verkar som om CTC fasföljd har något med hetgastemperaturen att göra, (går inte in på vad hetgasen har med det att göra i nuläget). Att brunnen för tappvatten ligger långt bort och ibland ger dåligt med vatten kan ju vara en indikation på låg grundvattennivå i området, har du då lite vatten i brunnen för bergvärmen så kan det ha med det att göra.. Följde det inte med någon dokumentation i dödsboet ? som talar om borrdjup etc, etc. Radiatorer med ett rör innebär att värmebäraren från pumpen går in i första elementet och ut till nästa, och nästa o.s.v. Om bergvärmen ger 35 grader ut så är första elementet 35 grader, nästa element 30 grader och sista elementet i slingan kanske bara är 20 grader. Systemet är seriekopplat, medans ett 2-rörsytem är parallellkopplat, och ger samma temperatur till alla element.Googla. Sedan ska man vara medveten om att ett hus byggt 1952 har högtempererat system, och inte anpassat för bergvärme. Du har en vedpanna som man på 50-talet eldade i, tempen i den uppgick till ca 80-90 grader, vilket skickades ut till elementen. I ett sovrum på 10 kvadrat räckte det med ett element på 50 x 50 cm, som höll 80 grader. Bergvärme däremot använder sig av lågtempererat system, och då räcker det inte med ett element på 50 x 50 utan behöver vara betydligt större för att avge samma effekt med en lägre temperatur. Slutsats, om du har radiatorer avsedda för högtemp, måste du elda på bergvärmen åta bara helvete för att uppnå en behaglig inomhustemp. Och gör du det, så slår elpatronen till, och du får dessa höga KwH. Radiatorerna måste vara anpassade för bergvärme. Nu vet jag inte hur eran planlösning ser ut, men en fläktkonvektor el 2 så skulle ni nog komma ner till 20 KwH/dygn. Dom är dyra förstås, men se det som en investering. Bergvärmepumpen måste ha rätt förutsättningar att göra sig av med den energin den tillverkar, men även den energin den plockar ifrån (borrhålet).T Tsom skrev:Hej!
Mätt mellan faserna och fick 400v, slog på strömbrytaren och felet var löst. 2 timmar senare blev det strömavbrott och när elen kom tillbaka var problemet tillbaka. Förbrukningen sjönk ganska markant till ca 40-60kwh/dag men varningslampan om fasfel är tillbaka. Alla radiatorer är på max och det är ett inloppsrör och ett utloppsrör (osäker om detta svarar på din fråga om 1 eller 2 rörsystem), vattnet och bvp är inte i samma hål. brunnen är långt bort och delas med 2 andra hushåll såvitt jag vet. De 2 hushållen är sommarstugor och denna fastighet ett dödsbo så jag har inte lyckats ta reda på var brunnen är än. mer än att det är långt bort och en väldigt väldigt dålig brunn som inte har vatten ganska ofta om året. Klart att det är möjligt att de har lagt pumpen i samma hål men det är nog så ologiskt att vi kan utesluta det.
Jisses! Tack!D David Eagelwing skrev:Okej ! Först måste du få rätsida med fasföljden. Du slog av och på strömbrytaren, och då fungerade det, fram tills strömavbrottet. Att nollställa fasföljd på en CTC är att slå av strömmen på pumpen, så gör det och låt den vara avslagen ca 30 minuter, för det verkar som om CTC fasföljd har något med hetgastemperaturen att göra, (går inte in på vad hetgasen har med det att göra i nuläget). Att brunnen för tappvatten ligger långt bort och ibland ger dåligt med vatten kan ju vara en indikation på låg grundvattennivå i området, har du då lite vatten i brunnen för bergvärmen så kan det ha med det att göra.. Följde det inte med någon dokumentation i dödsboet ? som talar om borrdjup etc, etc. Radiatorer med ett rör innebär att värmebäraren från pumpen går in i första elementet och ut till nästa, och nästa o.s.v. Om bergvärmen ger 35 grader ut så är första elementet 35 grader, nästa element 30 grader och sista elementet i slingan kanske bara är 20 grader. Systemet är seriekopplat, medans ett 2-rörsytem är parallellkopplat, och ger samma temperatur till alla element.Googla. Sedan ska man vara medveten om att ett hus byggt 1952 har högtempererat system, och inte anpassat för bergvärme. Du har en vedpanna som man på 50-talet eldade i, tempen i den uppgick till ca 80-90 grader, vilket skickades ut till elementen. I ett sovrum på 10 kvadrat räckte det med ett element på 50 x 50 cm, som höll 80 grader. Bergvärme däremot använder sig av lågtempererat system, och då räcker det inte med ett element på 50 x 50 utan behöver vara betydligt större för att avge samma effekt med en lägre temperatur. Slutsats, om du har radiatorer avsedda för högtemp, måste du elda på bergvärmen åta bara helvete för att uppnå en behaglig inomhustemp. Och gör du det, så slår elpatronen till, och du får dessa höga KwH. Radiatorerna måste vara anpassade för bergvärme. Nu vet jag inte hur eran planlösning ser ut, men en fläktkonvektor el 2 så skulle ni nog komma ner till 20 KwH/dygn. Dom är dyra förstås, men se det som en investering. Bergvärmepumpen måste ha rätt förutsättningar att göra sig av med den energin den tillverkar, men även den energin den plockar ifrån (borrhålet).
Jag testar slå av den igen lite längre.
Dokumentation finns inte på borrdjup osv men vi har hört mäklaren nämna att grannen var där förra sommarn och grävde lite. Kan anta att brunnen är grävd och inte borrad. Vi har ca 200m till en älv men bor lite högre upp. (Kanske 30m över älven)
Elementen är nya och parallellt kopplade och de håller en behaglig temp här inne. De är inte jättevarma när man tar på dem. Enormt tack för svaret!
Ett tips: Dela upp texten i stycken, inlägget är knappt läsbart nu.D David Eagelwing skrev:Okej ! Först måste du få rätsida med fasföljden. Du slog av och på strömbrytaren, och då fungerade det, fram tills strömavbrottet. Att nollställa fasföljd på en CTC är att slå av strömmen på pumpen, så gör det och låt den vara avslagen ca 30 minuter, för det verkar som om CTC fasföljd har något med hetgastemperaturen att göra, (går inte in på vad hetgasen har med det att göra i nuläget). Att brunnen för tappvatten ligger långt bort och ibland ger dåligt med vatten kan ju vara en indikation på låg grundvattennivå i området, har du då lite vatten i brunnen för bergvärmen så kan det ha med det att göra.. Följde det inte med någon dokumentation i dödsboet ? som talar om borrdjup etc, etc. Radiatorer med ett rör innebär att värmebäraren från pumpen går in i första elementet och ut till nästa, och nästa o.s.v. Om bergvärmen ger 35 grader ut så är första elementet 35 grader, nästa element 30 grader och sista elementet i slingan kanske bara är 20 grader. Systemet är seriekopplat, medans ett 2-rörsytem är parallellkopplat, och ger samma temperatur till alla element.Googla. Sedan ska man vara medveten om att ett hus byggt 1952 har högtempererat system, och inte anpassat för bergvärme. Du har en vedpanna som man på 50-talet eldade i, tempen i den uppgick till ca 80-90 grader, vilket skickades ut till elementen. I ett sovrum på 10 kvadrat räckte det med ett element på 50 x 50 cm, som höll 80 grader. Bergvärme däremot använder sig av lågtempererat system, och då räcker det inte med ett element på 50 x 50 utan behöver vara betydligt större för att avge samma effekt med en lägre temperatur. Slutsats, om du har radiatorer avsedda för högtemp, måste du elda på bergvärmen åta bara helvete för att uppnå en behaglig inomhustemp. Och gör du det, så slår elpatronen till, och du får dessa höga KwH. Radiatorerna måste vara anpassade för bergvärme. Nu vet jag inte hur eran planlösning ser ut, men en fläktkonvektor el 2 så skulle ni nog komma ner till 20 KwH/dygn. Dom är dyra förstås, men se det som en investering. Bergvärmepumpen måste ha rätt förutsättningar att göra sig av med den energin den tillverkar, men även den energin den plockar ifrån (borrhålet).
https://www.sgu.se/grundvatten/brunnar-och-dricksvatten/brunnsarkivet/T Tsom skrev:Jisses! Tack!
Jag testar slå av den igen lite längre.
Dokumentation finns inte på borrdjup osv men vi har hört mäklaren nämna att grannen var där förra sommarn och grävde lite. Kan anta att brunnen är grävd och inte borrad. Vi har ca 200m till en älv men bor lite högre upp. (Kanske 30m över älven)
Elementen är nya och parallellt kopplade och de håller en behaglig temp här inne. De är inte jättevarma när man tar på dem. Enormt tack för svaret!
På SGU.s hemsida brukar man med lite tur kunna lokalisera borrdjupet för energibrunnar, om nu brunnen är registrerad..
Testa att rengöra filtren, du bör ha ett på inkommande från borrhål och ett till elementen. Stäng av pumpen och stäng kulventilerna, lossa den stora runda bult/muttern, innanför sitter en låsring som håller filtren på plats, skölj och borsta rent dom. Jag fick själv fördubblad förbrukning från ena dan till den andra. Rengjorde filtren och förbrukningen gick ner till normalt igen. Men jag letade länge och funderade på vad som hade hänt. Visste inte att de fanns innan.
Borde nästan vara dålig kontakt någonstanns på vägen till vp. Hade detta fel hos en kund och följde kablarna tillbaks till proppskåpet. Han hade precis haft en elfirma där som bytt proppskåpet och de hade glömt att dra åt en av anslutningarna till vp där.
Du har nya radiatorer som är ett 2-rörssytem så bergvärmen har rätt förutsättningar. Du har en behaglig temp inne, och elementen är inte överdrivet varma, vilket dom inte ska vara. Så långt allt bra !T Tsom skrev:Jisses! Tack!
Jag testar slå av den igen lite längre.
Dokumentation finns inte på borrdjup osv men vi har hört mäklaren nämna att grannen var där förra sommarn och grävde lite. Kan anta att brunnen är grävd och inte borrad. Vi har ca 200m till en älv men bor lite högre upp. (Kanske 30m över älven)
Elementen är nya och parallellt kopplade och de håller en behaglig temp här inne. De är inte jättevarma när man tar på dem. Enormt tack för svaret!
Du har 400V mellan faserna, MEN, mellan fas och nolla har du 160V, 225V och 240V. Antingen har du haft dålig kontakt när du mätte, vilket jag tror, eller så låter det som du har något jordfel någonstans. Om det nu är så att det stämmer med 160V på en fas, och att cirkulationspumparna, både på den kalla (kollektorn till berget) och varma sidan (till elementen) drivs på den fasen, 160 volt så går dom ju bara på halvfart. Men, som sagt, det finns ju bara en nolla, och du fick 240V på den ena fasen, så då borde du få det på dom andra också.
Om du får igång pumpen tycker jag du ska mäta temperaturerna på slangarna från berget när pumpen gått minst en timma. Har du bra flöde i grundvattnet så borde inkommande från berget ligga någonstans mellan -2 till 0 grader, och ut från pumpen -4 till -6 grader. Då får du ett ΔT (delta T) på 4 grader, vilket är ganska optimalt. Sen mäter du ytterligare en timma senare, har du då -5 grader på inkommande från borrhålet så räcker inte borrhålet till för att försörja pumpen med energi. Därför slår elpatronen in.
Brunnen till bergvärmen ligger nog inte mer än max 4-5 meter från huset, beroende på hur terrängen ser ut. Med tanke på att du har så hög energiförbrukning för ett så litet hus, så hade jag nog försökt gräva fram borrhålet och sänka ner ett snöre med en tyngd i ändan tills det blir blött, och där få en indikation på var grundvattennivån ligger. Och som någon skrev, kolla med SGU, om brunnen är registrerad.
Hoppas du får ordning på det !