1 207 343 läst ·
5 440 svar
1207k läst
5,4k svar
Skräckexempel på lastsurrning
Ja du är välkommen att göra det, finns det ens något man kan köpa som är 24m långt som kan lastas på ett vanligt takräcke?useless skrev:
Olovligt blir det ur säkerhetssynpunkt har jag skrivit, det blir någ svårt att undvika..
Väntar med spänning på att du eller den andra stollen inkommer med bilder på era tokigheter😉
Hittar ingen som tillverkar 24 meters stänger men har inte sökt till 100%. Men 18 m finns som standardlängd och en sådan stång väger 73 kg så det är ur viktsynpunkt fullt möjligt att lasta en sådan på biltaket. Sedan skriver tillverkaren att stängerna levereras med egen lastbil för säker transport.
Det är polisen som avgör det när du står med din last på 24m i en kurva eller liknande där du har tagit i eller på annat sätt fastnat alternativt tappat din långa last..useless skrev:
Du kommer med allra största sannolikhet att få påföljd av det.
Det är enligt trafikförordningen föraren av fordonet som ansvarar för att lasten är säkrad på sådant sätt att den inte kan utgöra någon fara. Om det går riktigt illa, kan du åtalas för exempelvis vårdslöshet i trafik.
Fast det gäller ju även om lasten är 1 meter lång. Visa vart det är förbjudet bara för att lasten är lång.Rejäl skrev:
Ja det har du rätt i att om din 1m utstickande last orsakar skada eller olycka så är du ansvarig för det..useless skrev:
Det säger sig självt att inget normalt funtad bilist lastar något som är 24m på en personbil mer än du och den andra stollen som håller på och trollar som vanligt..
Men ge dig. Att det blir problem om man orsakar en olycka eller skada är tämligen uppenbart. Det är ett långt steg ifrån att det skulle vara olovligt att lyckas.Rejäl skrev:
Att kalla folk stolle och börja svamla om trolleri när man inte har koll på skillnaden mellan olycka eller inte är magstarkt...
Ska vi nu ändå tramsa så är det inte alls alltid olovligt att krocka. Jag har exempelvis full rätt att köra in i min egen husvägg bäst jag vill! Eller genomföra mina egna krocktester om det nu skulle råka vara en hobby som intresserar mig.MathiasS skrev:
Två stänger enligt nedan skarvade lagom omlott. Nemas problemas!Rejäl skrev:
R roli skrev: