Backdikning kan göra underverk för åkermark. Smidigt att göra dikena samtidigt när man gör avloppsanläggning och då troligtvis hade en grävmaskin på plats.Torpar-Anna skrev:
Vet du hur dne gamla trumman såg ut? Ingenting håller för evigt, fick själv ut och gräva upp en 60m långt dike som var igenlagt med betongrör på 60-talet. Nu hade tre betongrör kollapsat och det stod väldigt mycket vatten upp på en åker. Bara ut och gräva för att lösa problemet.
Sen håller jag med i allt OveRaskopp, är ALLTID två som träter oavsett vad den ena sidan säger.
Redigerat:
Du har antagligen sevitut på hela vägområdet och inte bara körbana vilket innebär att du har rätt att förlänga trummorna till yttersidan på båda vägdikena utan att ersätta bonden för intrånget. Men du får antagligen betala det själv om inte ni har gemensam nytta av vägen. Sedan kan det finnas biotopskydd och annat som hindrar att kulvertera diken om det bor en groga som är utrotningshotad eller annan biodiversitet, sådant är det länsstyrelsen som har ansvar för.
Klicka här för att svara