16 164 läst ·
51 svar
16k läst
51 svar
Rätt installation av centraler, 4 ledningssystem.
Det som är mest akut är att dra en ny kabel till trefasuttaget och byta detta mot ett modernt som inte är livsfarligt (se andra trådar i ämnet).
Sen kan man om man vill sätta in jordfelsbrytare i undercentralerna, dom gamla nedgrävda matarkablarna finns ingen större anledning att byta om du inte har problem med vagabonderande strömmar.
Sen kan man om man vill sätta in jordfelsbrytare i undercentralerna, dom gamla nedgrävda matarkablarna finns ingen större anledning att byta om du inte har problem med vagabonderande strömmar.
Hobbyelektriker
· Värmland, Molkom
· 26 155 inlägg
Mycket sällan man har sån tur när man grävewr i en gammal installation.trollkungen skrev:
Det gäller dock att inte förivra sig och göra nånting dumt.
Är bara kabeln i bra skick är den ok att använda. Och du kan behålla TN-C mellan centralerna.trollkungen skrev:
- De 2 kablarna mellan central 1 och 2 verkar vara PVC ytterst och med kopparskärm och gummi? inuti. Däremot har varje kabel bara tre ledare, Röd, Vit och Svart (så vi kan redan här dra slutsatsen att det är en lite äldre kabel). Var och en är kopplad till en av säkringarna i central 2 och har spänning. Sedan kommer det också en ordentligt grov fläta från varje kabel som är ansluten till jord/noll plinten i central 2 . De är ordentligt lindade med svart eltejp så det är lite svårt att se om det bara är kopparskärmen som är flätad eller om det finns ett kopparband också. Och nej någon gul/grön kabel det finns det inte i sikte tyvärr ;-)
Jatrollkungen skrev:
Under inga omständigheter! Nollan måste finnas med i CEE-uttaget.trollkungen skrev:
- som ovan
- Menar att jag kan ju också byta den gamla 3-fas handsken till en ny utan att dra ny kabel. I så fall får ju den nya handsken tre faser och skyddsjord. Efter vad jag vet behöver ju inte nya handskar ha nolla? MEN om vi då sedan kopplar in en ny modern byggcentral med jordfelsbrytare till denna handsken så lär ju inte denna byggcentralen ha en förbindelse/brygga mellan jord och nolla. Byggcentralen kommer alltså att tappa nollan och 230V uttagen i denna kan ju inte fungera? (Vi har också en äldre central men den saknar jordfelsbrytare och det var liksom tanken att slippa den )
Det finns alltså inte separata jord och nollskenor i central 2? Då blir det svårt att installera JFB.trollkungen skrev:Det jag tänker är att se om ngn elektriker kan använda de kablar som finns men koppla det bättre till central 2. Det finns inte en förbindelseskruv utan bara en plint i central 2 så troligen en ny central och då en jordfelsbrytare i 2:an också. Men gärna slippa gräva ny kabel säger polarn
- Mmmm min tanke också. Som tur är verkar det ju dock vara två PEN ledare.
Men för stunden är det inkopplingen av byggcentralen som har prio ett.[
Tack. Fler smarta synpunkter?
Men en 5G2.5 går alltid att installera till ett nytt CEE-uttag. Det borde inte vara så besvärligt, men är du minsta osäker på det så är det en elektrikers jobb. Vad kan det kosta? Under en tusenlapp i alla fall. Men om han ändå ska dit o rota, varför inte byta hela centralen och installera JFB på en gång d^_^b
Det finns nya CEE uttag utan nolla.. CEE 316 = 3 faser + Jord. Väldigt sällan man sätter sådana dock, eftersom de flesta maskiner har 416 "stickpropp" monterat (Även om det är maskiner som ej behöver nolla) och går därför ej trycka in i ett 316 uttag.hempularen skrev:
..men de finns!
I en annan tråd rekommenderades sådana här.Ifö skrev:
http://www.expressel.se/group.htm?category_id=15211
trollkungen skrev:
- De 2 kablarna mellan central 1 och 2 verkar vara PVC ytterst och med kopparskärm och gummi? inuti. Däremot har varje kabel bara tre ledare, Röd, Vit och Svart (så vi kan redan här dra slutsatsen att det är en ”lite äldre kabel”
. Var och en är kopplad till en av säkringarna i central 2 och har spänning. Sedan kommer det också en ordentligt grov ”fläta” från varje kabel som är ansluten till jord/noll plinten i central 2 . De är ordentligt lindade med svart eltejp så det är lite svårt att se om det bara är kopparskärmen som är flätad eller om det finns ett kopparband också. Och nej någon ”gul/grön” kabel det finns det inte i sikte tyvärr… ;-)
Menar du alltså att central 2 har två inkommande matningar som båda kommer från central 1?
Har det någonsin varit godkänt att paralellkoppla två ledningar på det sättet?
Jag skulle verkligen se upp med att röra den här installationen. Teoretisk kan det ha varit så att det tidigare inte suttit någon central där central 2 sitter nu, och de här två kablarna har matat varsin grupp direkt. (Ett alternativ är att ena kabeln matat centralen och den andra matat trefasuttaget direkt, eller nåt liknande). Det kan sen hända att det blivit någon skada på en eller kanske båda kablarna, och någon kommit på att om man paralellkopplar dem så gör det inget om t.ex. den svarta är av i ena kabeln och PEN-ledaren är av i andra kabeln eller liknande. Försök att klura ut om något sådant kan ha hänt. (OBS, varning, jag vet inte alls om det här är en särskilt sannolik förklaring, nån som har mer erfarenhet av "hur det kan gå till" får gärna fylla i mer).
Å andra sidan kan det också vara så att nån (hempulare?) ändrat en installation så att en kabel "blev över" och paralellkopplat den i brist på idé vad man annars ska göra av kabeln. (Jämför de som tar bort ett 400V elelement och inte förstår att det finns fina lock att montera över dosan, och därför monterar dit ett 230V-eluttag). I så fall är kablarna nog fullt friska.
Om det är bråttom att installera modernt trefasuttag för byggcentralen så kanske det räcker att installera uttaget precis vid centralen? I så fall är det ju inget större jobb med kabeldragingen. Å andra sidan så är det ofta mindre jobb att byta en kabel än att koppla in den i båda ändar, så jag skulle nog ha bytt ut det där gamla trefasuttaget i alla fall. Hur ni än gör så koppla bort det där gamla trefasuttaget...
Tack för hjälpen, speciellt Bo.
Arbetet har legat nere lite med 21 minus här ute...får på det igen när det mildnar lite
Arbetet har legat nere lite med 21 minus här ute...får på det igen när det mildnar lite
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
