Sara Wiehager skrev:
Tack så jättemycket för svaren!
Tydligen måste vi ändå flytta massor av kablar från taket ner till golvet (inne i väggen där man kan komma åt dom), så blir lättare att flytta den ut i hallen (där alla kablarna kommer från ändå) än att ha den kvar.. (svårt att förklara)

men nu är frågan om vi ska ha den i hallen eller flytta ner den i källaren (vilket Kommer bli betydligt mer jobb!!)

Men om jag förstått det rätt så är magnetfälter runt den "stora kabeln" (som kommer utifrån som kommer gå bredvid hennes säng inne i väggen) inte större än från nattlampan?
I så fall finns det ju ingen orsak att flytta ner den i källaren!
Har jag fattat rätt? :-)
Du kan vara helt lugn för magnetfält i ditt fall precis som skrivs tidigare. Enda fallet där man i bostäder brukar kunna mäta upp lite högre nivåer är om man har problem med vagabonderande strömmar eller om man bor nära en nätstation lagd i en källare etc. Men även då är det mycket omtvistat var man isf ska lägga gränsvärden, svårt att finna hälsofaror även hos grupper som jobbar i rejält utsatta miljöer.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.