2 684 läst ·
55 svar
3k läst
55 svar
Parkeringsbot fel zon, kan man vinna ??
Ja, det kallas "kontrollavgift"G g.kraft skrev:I dett fall gick det väl till samma ägare? Så mer som att råka ange fel ocr-nr vilket brukar kunna ordna upp sig.
Nu är det ju inte en böter, utan kontrollavgift så det går kanske inte tala om uppsåt, men likväl har man ju försökt göra rätt. Dock kan ju ens felaktiga handlande orsakat direkta kostnadet för företaget i form av hantering, de kanske man får stå för.
Det finns många mål om det.
Jag är osäker på vem som äger marken. Det rör sig om personalparkering på mitt jobb och man måste ha tillstånd för att parkera. Denna har tidigare varit gratis men pga platsbrist har det införts avgift så att de som inte måste ta bilen, inte gör det.
Kolla på Lantmäteriet, min karta.K Kråkson skrev:
Mja, oavsett vad man tror om tingsrättens förmåga att läsa rätt avsnitt i lagboken så har man ju en motpart som knappast lär göra samma misstag. Sen kanske det går att dra paralleller som gör att det ändå är relevant rättspraxis i sammanhanget, men det är i så fall något man gör medvetet.Sittställning skrev:
Det handlar inte om bara tro, det är ren erfarenhet. Tingsrätten är ofta inte duktig på parkeringsfrågor, men jag kan förstås inte veta utfallet här.C cpalm skrev:
Nu vet jag inte TS exakta överträdelse på lappen, det är ju intressant att få veta ur det juridiska perspektivet.
När det gäller hojab så nekar dom, först när ärendet lämnas över till Svea brukar man få ett riktigt svar, men det kan också ta vilja bråka lite först.
Bolaget man betalar biljetten till är detsamma, men markägarna var olika. Jag kommer nog bara att betala och släppa det här, det är inte så att hela privatekonomin står och faller med de här 600 kronorna.Sittställning skrev:
Såhär menar jag.K Kråkson skrev:
P bolag x kan använda sig av betaltjänst A
Kommunen kan också ha avtal med betaltjäst A men det betyder inte att det är samma avtalsägare för betaltjänsten.
Lite som att jämföra kortläsaren på coop mot ICAs kortläsare som är exakt samma, men helt olika butiker.
Betala-appen i fråga är kortläsaren.
Hur ska dom veta det?D Dilato skrev:
Biljetten är levererad, att kunden inte nyttjat den som tänk är en annan sak. Men jag förstår hur du tänker men det blir fullkomligt orimligt för ett bolag att hantera den kundtjänst belastning det kan medföra.
Klicka här för att svara
