253 811 läst ·
3 373 svar
254k läst
3,4k svar
På lördag börjar utfasningen av Ringhals 2
Låter som att bästa sättet är att satsa på utbyggnad av vattenkraft. All utbyggnad av energi ger påverkan på miljön men vattenkraft ger inte utsläppsproblem som flyttas över till kommande generationer:O Omega1 skrev:Problemet med effektbalansen blir inte lättare för att vi blandar olika saker.
Ja, reglerkraft är viktigt för att balansera nätet och behövs kontinuerligt. Vattenkraften är ypperlig för att snabbt öka och minska produktionen utifrån förutsättningarna. Så som effekttoppar på morgon och kväll.
I det här fallet så hjälper vattenkraften alla typer av kraftproducenter. Kärnkraft, värmekraft och förnyelsebart, alla typer som inte reagerar lika bra eller snabbt som vattenkraften.
Vattenkraften kan också till viss del kompensera för förnyelsebarts icke planerbara produktionsmönster. Alltså när solen inte lyser och vinden inte blåser.
Detta är ett problem som rör icke planerbara system som förnyelsebart.
För tittar vi på tillgängligheten så hamnar vi:
Kärnkraft: 85-90% av tiden, planerbara driftstopp.
Kol/olja/bio: 70-80% av tiden, planerbara driftstopp.
Vind: 25-35% väderberoende produktion dvs ej planerbart.
Sol: 10+% väder och tidsberoende produktion dvs ej planerbart.
Men vattenkraften kan inte kompensera hur mycket som helst och inte hur länge som helst. 16 GW mer finns inte.
Så förnyelsebart kan krydda nätet med effekt men vi kan inte räkna med det.
Visst kan produktionsenheter falla bort pga av tekniska problem. Så som snabbstopp men det är ett tekniskt problem. Inte att jämföra med bortfall av energikällan, ex vindstilla.
2018 ~1100h in på det nya året så låg vindkraften och pendlade mellan 2-10% i hela Sverige. I 230h alltså nästan 10 dygn. All vindkraft stod mao stilla. När ett sådant vädersystem har parkerar så är det inte bara över Sverige. Norge hade samma situation, Danmark, Tyskland, Finland osv osv hade samma dåliga förutsättningar.
Detta var alltså i februari så ni kan själva gissa hur mycket solcellerna bidrog till morgonkaffet och kvällsmaten.
Det förklaras bättre här:
[länk]
Så långt är det rätt. Men hur påverkar avsaknaden av vårfloden vattenkvalitet i Östersjön? Framför allt syresättningen av djupbottnarna.
Att bygga ut de kvarvarande älvarna vore ett "kul" förslag.
Ställ det gärna direkt mot att stänga eller bygga ut kärnkraften, och miljömupparna kommer att slå knut på sig för att slippa båda...
Jag skulle verkligen vilja vara en fluga på väggen när Centern, MP och andra miljömuppar diskuterar detta
Att bygga ut de kvarvarande älvarna vore ett "kul" förslag.
Ställ det gärna direkt mot att stänga eller bygga ut kärnkraften, och miljömupparna kommer att slå knut på sig för att slippa båda...
Jag skulle verkligen vilja vara en fluga på väggen när Centern, MP och andra miljömuppar diskuterar detta
Vattenkraft har enormt negativ miljöpåverkan.Å Åkeson1 skrev:
Att förstöra våra sista vattendrag vore idioti, då de ändå inte räcker för våra behov (beroende på hur befolkningsutvecklingen ser ut).
Vi borde snarare återställa de värst drabbade älvarna och fiskbestånden. Åk till Lilla Lule och se hur det ser ut.
Alla förnuftiga miljömuppar (det finns såna, jag räknar mig själv dit) vet detta och behöver inte slå knut.
Det är aktivisterna och de som vill ha radikala förändringar av samhället till vilket pris som helst som är problemet.
De bortser från alla realiteter t ex ekonomiska, och de har inte ett hum om vilka katastrofala konsekvenser deras idéer skulle få om de genomfördes. De använder vilka argument som helst för att få igenom sin agenda. Och de har fått alldeles för stort inflytande i politik och media de senaste 50 åren.
Det finns undersökningar som antyder att avsaknaden av vårflod och forsar har ökat algblomningen då kiselalgerna då trycks undan. Allt vi gör påverkar...J Jehu skrev:Vattenkraft har enormt negativ miljöpåverkan.
Att förstöra våra sista vattendrag vore idioti, då de ändå inte räcker för våra behov (beroende på hur befolkningsutvecklingen ser ut).
Vi borde snarare återställa de värst drabbade älvarna och fiskbestånden. Åk till Lilla Lule och se hur det ser ut.
Alla förnuftiga miljömuppar (det finns såna, jag räknar mig själv dit) vet detta och behöver inte slå knut.
Det är aktivisterna och de som vill ha radikala förändringar av samhället till vilket pris som helst som är problemet.
De bortser från alla realiteter t ex ekonomiska, och de har inte ett hum om vilka katastrofala konsekvenser deras idéer skulle få om de genomfördes. De använder vilka argument som helst för att få igenom sin agenda. Och de har fått alldeles för stort inflytande i politik och media de senaste 50 åren.
Nej, bor på landet och häromkring verkar alla mobilbaser ha några timmars backup.S Soltorp40 skrev:Internet via fiber eller ADSL (ingen skillnad här) är beroende av elmatning på telestationen där utrustningen står, och i bostaden, där egen ändutrustning finns.
Mobilnätet har intill nu ingen reservkraft alls, men är under långsam och protesterande utveckling på väg att införa några timmars backup-batteri i basstationer.
Dessa stationer kommunicerar inte sällan över fibernätet, för övrigt.
Och i nästa generation mobiltelefoni, 5G, behövs basstationer med ca 100 m lucka - jag tvivlar på att batterierna kommer att dugga värst tätt här...
Din föreslagna "backup" är alltså en falsk säkerhet som inte ger någon backup alls.
När bytte Du senast batteri i Din egen hemma UPS? Beräknad livslängd 5 - 10 år beroende på fabrikat och typ.
Och om de är fibrerade så ser de ju till att använda svartfiber på långa avstånd för att slippa vara beroende av för många noder i närområdet.
Fö så är det väl rätt meningslöst att kommunicera med en last som är bortkopplad via ett strömavbrott. ..?
MultiMan
Medlem
· Västernorrland
· 6 859 inlägg
MultiMan
Medlem
- Västernorrland
- 6 859 inlägg
Det finns många människor i Sverige som inte kan eller får långa pengar och knappt klarar ekonomin från en dag till en annan, men ändå bor i hus. Det finns en värld utanför storstäderna eller attraktiva områden. Mitt hus har noll kronor (0) i värde enligt senaste taxeringen (pga kök från 50-talet bl a), endast marken är värd något (30'). Hur lånar man på det tycker du? Kan du fråga din bankkontakt?K karlmb skrev:
Det finns ett hus till salu i närheten för 5000kr. Hur mycket kan man låna upp på det för att bygga nytt värmesystem tror du?
Men lycka till med din radikala inställning och idé till lösningar. Det kommer flytta över ännu större väljargrupper till partier som ser till att vi slipper lyssna på public service, stänger gränserna och flyttar om resursfördelningarna kraftigt. Då kan jag garantera att dina älskade miljöfrågor kommer hamna väldigt långt ner i kravlistorna och sjukvård, polis och äldre betydligt högre upp. Är det den effekten du vill åstadkomma?
Det var vad du vill att andra ska göra.K karlmb skrev:
Frågan var vad du ska göra och vilka effekter det får.
Vad ska du göra för seriösa besparingar i ditt hem.
Jo Finland håller på att slutföra arbetet på sin nya kärnkraftverk.K karlmb skrev:
Här är en gammal artikel:
3 okt. 2016 - Enligt den nya planen ska ytterligare 60 kärnkraftverk byggas
Källa: www.sverigesnatur.org
3 okt. 2016 - Enligt den nya planen ska ytterligare 60 kärnkraftverk byggas.
De närmaste 40 åren kommer 500 nya kärnreaktorer att byggas i världen. De flesta blir lättvattenreaktorer, men det finns plats för helt nya reaktortyper.
Källa: Ny teknik, 2010-03-17 12:05, Anders Wallerius
I Klimatfakta står det:
Storbritannien, Frankrike, Polen och Tjeckien vill att kärnkraft ska få samma subventioner som sol- och vindkraft. De fyra EU-länderna planerar att bygga nya kärnkraftverk och vill att dessa ska få samma rätt till stöd som förnybara energikällor.
EU-länder kräver att kärnkraft ska subventioneras (2012-04-13)
Det kommer att byggas nya generation 4 kärnkraftverk runt om i världen av länder som inte tillverkar atombomber.
