5 109 läst ·
20 svar
5k läst
20 svar
Ooops.... skruven gick rätt igenom tätskikt och kakel
Njae, han borrade ju från andra sidan, och trodde sig ha en marginal på en decimeter typ. Jag sällar mig till de som menar att detta ju, om man skuvar i en helt ny skruv från duschen, men fyller med silikon innan, har en helt likadan situation som om man tex skruvat fast en hylla. Förutom att man inte sätter en hylla inne i en nisch då. Som sagt, om man tätar hålet och för syns skull limmar fast nytt kakel längst in så är ingen skada skedd.
Jo, men blir tätskiktet helt då? Dvs kan du göra som någon föreslog, limma tid en lagningslapp med god marginal? Det går väl bara om man får bort all fästmassa?Andreas_kalmar skrev:
Men visst, har sett många duschstänger, hyllor och annat fastskruvat genom plattor och tätskikt, så det är nog bara att fylla med silikon och sätta en ny platta och se glad ut.
Renoverare
· Kalmar
· 3 054 inlägg
Man tar bort erforderlig mängd kakel så man får minst fem centimeter runtom skadan tar bort allt fix tätar med duk 10*10cm så är det godkänt igen
Klicka här för att svara