13th Marine 13th Marine skrev:
För nÄgon vecka sedan tog fjolÄrets lök slut, men dÄ var det ocksÄ en rÀtt dÄlig skörd.
Den sista rotsellerin kom upp idag:
[bild]

I övrigt vÀxer förodligen bra.
De nya lökfröerna grodde som de skulle.
Ser lite ut som ett rymdmonster 🙂
 
  • Gilla
Snigla och 1 till
  • Laddar…
Texten "PROJEKT VÄXTHYLLA" över en bild av gröna paprikor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Försökte kolla i trÄden om jag lagt in nÄgra bilder innan om saken.. (men hittade inget) sÄÄÄ.. hÀr kommer nÄgra bilder pÄ hur det gÄr..

Kartonger och förpackningar med en uppbyggnadsbar hylla utan skruvar, men inte frÄn Ikea, mÀrkta med texten "Plockepinn som inte Àr Ikea".
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


För er som inte köpt lagerhyllorna pÄ Jula.. sÄ Àr iaf de jag köpt.. av modellen "inga skruvar".. sÄ det Àr ett "haka-ihop-koncept" pÄ grejerna... och dÀr kan jag tala om att de andra hyllorna vi har hÀrhemma (de Àr en annan storlek.. vet ej om det Àr helt samma modell i övrigt heller.. men samma koncept att sÀtta ihop) kÀndes bÀttre Àn denna hylla som jag nu satt ihop!

Lagerhylla utan hyllplan, med metallram, placerad mot en vÀgg inomhus. Golvet har en mönstrad matta under hyllan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Inga problem att haka ihop alla delar och den var lÀtt att montera (tyckte jag). MEN de dÀr tvÀrgÄende "bÀrande" stÄlmojjarna.. sitter knappt fast och gör mig nojig hela tiden.. nuddar man dem hoppar de ur och det kÀnns opÄlitligt! Jag ska sÀtta fast dem mer.. pÄ nÄgot vis sen.. sÄ de inte glider ur sÄ lÀtt (behövs inget avancerat, rÀcker eg med tejp troligen...bara sÄ de hÄller sig kvar dÀr de ska)

Metallhylla utan skruvar monterad i rum, med hyllplan av trÀ. Hyllan stÄr pÄ en mönstrad matta bredvid ett fönster och en vÀgg.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


HÀr har hyllan fÄtt sina hyllplan ditlagda ocksÄ.. :) LÀttare att stÀlla grejer pÄ den nu.. hehe.

Extra info: Det visade sig att hyllplanens skiva Ă€r totalt vĂ€rdelös mot en droppe vatten typ.. bland det sĂ€msta jag stött pĂ„. Det tog ungefĂ€r 2 minuter efter man spillt en droppe vatten.. sĂ„ bullade materialet upp sig och det blev en ful flĂ€ck... försvann inte fast man torkade bort vĂ€tan nĂ€stan direkt.. materialet torkade upp.. men det var en förhöjning i materialet och flĂ€cken bestod 👎

Bild pÄ ett hyllplan av trÀ, dÀr vattenflÀckar syns tydligt. I bakgrunden finns nÄgra kablar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

SÄdÀr fina flÀckar blev det av nÄgra fÄ droppar vatten..


Ska recensera hyllan pÄ jula sedan och dÄ ska jag nÀmna den saken. Det Àr trots allt en lagerhylla som de skyltar om till dÀck och garagegrejer.. och Àven om man inte stÀller dit blöta saker - sÄ ska det klara lite vÀta bÀttre!

För oss blev det som sÄ att vi fick tÀnka om/till.. jag tog helt sonika med maken till Jysk och sÄ köpte jag den billigaste vaxduken de hade inne... och tÀnkte att jag fÄr "plasta in" hyllplanen helt enkelt!

TvÄ plastpÄsar med karbinhakar och upphÀngningsanordning för lampor, del av ett hyllsystem.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


HÀr har upphÀngningsanordningen till lamporna kommit.. och ska snart upp i hyllan tillsammans med lamporna. Elgrejerna har ocksÄ dykt upp.. dÄ jag ville ha dem inne i hyllan (sÄ att sÀga) och jag tÀnkt plasta in hyllan (för att kunna ha lite fukt o vÀrme kvar kring vÀxterna) sÄ blev det lite högre ip-klassning pÄ grejerna.

Eluttag monterade pÄ trÀpanel i en hylla. En vit kabel Àr ansluten. Lysrör och en skruvdragare syns pÄ hyllplanet.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vissa saker blir ju inte jÀttesnyggt alla gÄnger (estetiskt) men man gör sÄ gott man kan och försöker fÄ den praktiska tanken o funka..

Tre uttag och en strömbrytare dÀr pÄ bilden.. tvÄ av uttagen Àr alltid pÄ.. och det tredje uttaget har en strömbrytare!

Varför undrar ni? hehe.. jo.. för att Sandra har tÀnkt till.. uttagen Àr till för att jag under en period ska kunna ha "rumpvÀrmare" (vÀrmemattor) till sÄdderna.. och de Àr pÄ dygnet runt - under den perioden de behövs. Sedan behöver man inte anvÀnda dem om man inte vill.. och det uttaget med strömbrytare .. det kan jag koppla en sep lampa till odlingarna pÄ.. och den ska man kunna stÀnga av lÀtt.. eftersom de inte behöver ljus dygnet runt (Àven om rumpvÀrmaren Àr pÄ).

Detta hyllplanet har inga fasta belysningar / lysrör.

Lagerhylla med lysrör och ett minivÀxthus pÄ mittenplanet, elektriska uttag och strömbrytare syns pÄ vÀnstra sidan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Nu har vi satt dit lysrören och de Àr höj och sÀnkbara.
Mitt lilla "minivÀxthus" stÄr pÄ fel hylla.. (ni ser att det har egen belysning) och tanken Àr som sagt att den (och andra liknande) ska stÄ pÄ vÄningen ovanför.. dÀr vi inte har lysrör.. och att de omplanterade vÀxterna ska stÄ pÄ brickor under lysrören.

.. och jag tror jag lyckades fÄ exemplariska höjder pÄ hyllorna (flyttade om och mÀtte flera gÄnger under ett par dagars tid.. för att kÀnna efter hehe).

VÀxterna Äker stÀndigt en vÄning ner.. haha

Idag har jag iaf satt dit vaxduken pÄ hyllplanen. Hade klippt till bitarna redan för ett par veckor sedan, men sen blev vi sjuka och tiden rann ivÀg.. sÄ det tog lite tid innan de hamnade pÄ plats. Men nu sÄ..

Lagerhyllor med marmormönstrad vaxduk, eluttag pÄ övre hyllplanet, elkablar och lysrör pÄ undre, pÄ trÀmönstrat golv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Jag beslöt mig för att fÀsta duken med dubbelhÀftande tejp!
Mycket nöjd med det beslutet.

Tre hyllplan med marmorliknande vaxduk, lysrör och ett minivÀxthus med vÀxter pÄ översta hyllan. Kablar och uttag synliga.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Blev mycket bra och jag hoppas det kommer hÄlla lite vÀta borta frÄn materialet pÄ hyllplanen..

(kondens kan jag inte göra sÄ mycket Ät.. risken Àr stor att det blir det av vÀxtmattornas vÀrme.. Àven under vaxduken.. Àven om jag har bÄde frigolit och reflekterande matta emellan)

Lite knepiga detaljer:

Lamporna jag köpt.. var lika lÄnga som hyllan dvs att med sladdÀndarna sÄ insÄg jag ju redan frÄn början att nÄgot kommer "sticka ut" utanför hyllan - men det kÀndes ok!

Lagerhylla med monterade upphÀngningsanordningar hÀnger under med karbinhakar. Hyllplan tÀckt med vaxduk, bredvid vÀxt och fönster.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Med den vetskapen valdes det att sÀtta hÀnganordningen utanför hyllan.. sÄ jag kunde ha bÀgge bredvid varandra - plus att vi kan nyttja hela höjden pÄ hyllplanet.. utan att "hÀngena" hÀnger ner frÄn "stÄlkanten" (svÄrt Ä förklara) - vi borrade fast hÀnganordningen en vÄning högre upp ist. Om ni tittar pÄ bilden sÄ ser nu att karbinhakarna tar lite utrymme dÀr de sitter fast.. och hade vi borrat dem pÄ "rÀtt hylla" sÄ hade tex lamporna (som nu var det vi skulle ha upp) aldrig kunnat komma högre upp Àn karbinhakarnas botten (mycket utrymme som försvann frÄn hyllan) - nu spelar det ingen roll hur mycket de hÀnger ner.. för de sitter inte pÄ samma hyllplan som lamporna..

Ett problem med hyllans konstruktion (som jag har noterat till förÀndring om jag bygger egen i framtiden) Àr de dÀr tvÀrgÄende "reglarna" som bÀr hyllplanen. De sitter ju vÀgen för att fÄ upp belysningen mot "hylltaket"..

Hyllplan med vaxduk och lysrör i lagerhylla, fönster med vÀxter i bakgrunden och karbinhakar för upphÀngning synliga ovanför.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Vi löste det pĂ„ bĂ€sta möjliga sĂ€tt.. vi monterade lysrören pĂ„ ett par trĂ€bitar som kunde gĂ„ upp i facken mellan "reglarna".. sĂ„ att inget extra utrymme krĂ€vdes under (sĂ„ att sĂ€ga).. och tillsammans med att vi satte hĂ€nganordningarna pĂ„ en annan hylla sĂ„ kom vi upp med lamporna .. Ă€nda mot alla "stĂ„lreglar" 👍

Extra:
- Behöver stÀda upp kablarna lite, fÀsta dem lite pÄ ett snyggare/mer praktiskt sÀtt.. men det görs nog nÀr det ska plastas in hylla (har inte köpt plasten Àn)
- Ska tillÀgga att lamporna / lysrören.. gÄr pÄ en "smartplugg" i vÀggen .. av samma modell som jag har till alla vÄra övriga lampor pÄ gÄrden .. den gÄr att stÀlla in och anvÀnda pÄ olika vis (schemalagt Àr bra!). För att göra det som mest praktiskt för mig.. sÄ har jag satt en strömbrytare pÄ det nedersta hyllplanet ocksÄ.. sÄ att jag kan slÄ av den om jag bara anvÀnder en hylla.. tex i början innan jag planterat om allt.
 
  • Gilla
klaskarlsson och 6 till
  • Laddar…
Maken var ivÀg pÄ Àventyr hÀromdagen och det Ängrade han dagen efter.. nejdÄ.. han var inte bakfull eller sÄ - men jag hade fÄtt för mycket egentid och kommit pÄ nya projekt till trÀdgÄrden ;)

Hann skissa upp och planera för nÄgra odlingsbÀddar och ett par trÀdgÄrdsbÀnkar :P

TvÄ rektangulÀra trÀodlingsbÀddar fyllda med jord, placerade bredvid varandra pÄ grÀsmatta.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Ett par sÄdana vill jag ha till ettÄriga sommarblommor.. de Àr vÀl 3 m lÄnga och 1 m breda (ca 34 cm höga).

RektangulÀr trÀlÄda skiss för odlingsbÀdd, 3 m lÄng, 1 m bred, med ribbade sidor och förstÀrkningsstöd inuti, designad för blommor i en trÀdgÄrdsplan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


En snÀppet högre "rabattkrage" blir det nog ocksÄ.. dÄ jag i flera Är velat dela av "grusplanen" pÄ garagesidan (skydda en brunn) som börjat vÀxa igen.. dvs delar av den kommer fÄ bli grÀsmatta och resten fÄr vi vÀl grusa om / göra ordning sÄ smÄningom.

I denna krage ska sÄledes planteras nÄgot som syns och skymmer lite.. typ nÄgra tujor eller liknande grönt.. (har en gödselplatta pÄ andra sidan dÀr vi brukar förvara saker).

Denna krage ska klara sig sjÀlv typ.. och bara fungera som en avgrÀnsare :) (det Àr norrsida och aldrig sol)

Sedan har vi min lilla parkbÀnk dÄ..
Har varit pÄ "tapeten" i nÄgra Är nu.. men aldrig blivit av. SÄg den i ett trÀdgÄrdsprogram eller om det var i en trÀdgÄrdstidning.. och tÀnkte att en sÄn mÄste jag göra.. ! MÄnga andra projekt kom i vÀgen och jag glömde bort den lite.. men nu behöver jag ett par bÀnkar/sittytor i trÀdgÄrden.. och tÀnkte försöka mig pÄ att göra ett par sÄdana..

En ritning av en trÀdgÄrdsbÀnk av trÀ, placerad pÄ grön mark, med en odlingsbÀdd i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Byggda i 70x45.. vilket jag tror borde blir bra ... đŸ€”
 
  • Gilla
klaskarlsson och 1 till
  • Laddar…
S
Nu har jag sÄtt i lÄdan/ bÀnken.
Vi har haft plusgrader hela veckan sÄ nu hat det översta jordlagret tinat och ogrÀset vaknat till.
SÄ idag har jag rensat ogrÀs i nÄgra odlingsland och toppat med jord i bÀnken. Det blev spenat, sallad och vintersallad.

Sonen vill odla vackra blommor och morötter sÄ vi sÄdde morötter ocksÄ.

Det var rÀtt kladdigt i jorden pÄ en del stÀllen. NÀstan gyttjebrottning.


OdlingslÄda med jord och isrester, omgiven av geggig jord med fotavtryck.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

OgrÀsfylld korg bredvid jordbÀnk i en odlingslott efter att jorden bearbetats och sÄdd gjorts i vÄrvÀder.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Jiji och 6 till
  • Laddar…
Mitt vÀxthylla-projekt blev lite mindre Àn Sniglas. Köpte en gallerhylla pÄ IKEA.
Gallerhylla frÄn IKEA med sprayflaska och odlingslÄda med plantor, placerad vid ett fönster med utsikt över en altan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Det finns ett hyllplan till som jag valde att inte sÀtta dit (iaf inte nu).
Vill man kan man stapla 2 hyllor pÄ varandra för en hög hylla.
 
  • Gilla
Snigla och 1 till
  • Laddar…
Jag skulle vilja ha en hylla som lÀtt gick att plocka ner igen nÀr fröodlingen Àr över. En hylla med gallerhyllor som den ovan men som Àr lÀtt att montera isÀr. Vi har Omar (hette den förr i alla fall) och det Àr en bra hylla men skitsvÄr att sÀra pÄ nÀr man vÀl fÄtt ihop den. Jag vill att det ska vara som tex Ivar, lÀtt att stÀlla undan i garaget lutat mot varandra. Men inte i trÀ dÄ som Ivar.

Finns det nÄgonstans?
Och allra helst pÄ hjul... Men det Àr vÀl att önska för mycket.
 
  • Gilla
klaskarlsson
  • Laddar…
Min plan.Àr att plocka ner hyllan nÀr allt Àr utplanterat. Vad gör den svÄr att ta isÀr? Fastnar den för hÄrt pÄ plastfÀstena?
 
Jiji Jiji skrev:
Jag skulle vilja ha en hylla som lÀtt gick att plocka ner igen nÀr fröodlingen Àr över. En hylla med gallerhyllor som den ovan men som Àr lÀtt att montera isÀr. Vi har Omar (hette den förr i alla fall) och det Àr en bra hylla men skitsvÄr att sÀra pÄ nÀr man vÀl fÄtt ihop den. Jag vill att det ska vara som tex Ivar, lÀtt att stÀlla undan i garaget lutat mot varandra. Men inte i trÀ dÄ som Ivar.

Finns det nÄgonstans?
Och allra helst pÄ hjul... Men det Àr vÀl att önska för mycket.
VÀxthuset pÄ bilden nedan uppfyller de flesta av dina önskemÄl.
Hjul gÄr sÀkert att ordna om du fÀster hyllan pÄ en trÀskiva och fÀster hjul under skivan.

VÀxthus med fyra hyllor, uppbyggt av pulverbestruket metall, genomskinlig framsida med dragkedja, innehÄllande krukvÀxter.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Alfredo
  • Laddar…
Pjosk75 Pjosk75 skrev:
VÀxthuset pÄ bilden nedan uppfyller de flesta av dina önskemÄl.
Hjul gÄr sÀkert att ordna om du fÀster hyllan pÄ en trÀskiva och fÀster hjul under skivan.

[bild]
Jag har en sÄdan och nej, de Àr inte alls lÀtta att ta isÀr nÀr de vÀl Àr monterade. Hyllplanen gÄr att ta bort men stommen sitter ff ihop.
Jag vill kunna montera isÀr gavlar och allt sÄ att det Àr lÀtt att lagra och tar lite plats.
 
Mathildatiger Mathildatiger skrev:
Min plan.Àr att plocka ner hyllan nÀr allt Àr utplanterat. Vad gör den svÄr att ta isÀr? Fastnar den för hÄrt pÄ plastfÀstena?
Ja de fastnar i fÀstena och jag har inte en chans att kunna fÄ isÀr dem. Det Àr mycket möjligt att det gÄr rent teoretiskt men för mig och mina hÀnder Àr det helt omöjligt.

Vi har sÄdana hyllor i matkÀllaren och bortsett frÄn att de inte gÄr att montera isÀr Àr det jÀttebra.
 
Jiji Jiji skrev:
Jag har en sÄdan och nej, de Àr inte alls lÀtta att ta isÀr nÀr de vÀl Àr monterade. Hyllplanen gÄr att ta bort men stommen sitter ff ihop.
Jag vill kunna montera isÀr gavlar och allt sÄ att det Àr lÀtt att lagra och tar lite plats.
Tja, för mig tar det högst 10 minuter att dra ut alla plÄtrör frÄn plastramarna. GÄr sedan att förvara i kartongen om allting packas pÄ rÀtt sÀtt.

Ett alternativ Àr en förvaringshylla liknande denna.
https://www.jula.se/catalog/bygg-och-farg/forvaring/hyllor/forvaringshyllor/forvaringshylla-024290/
DÀr hyllplanen ska passas in i uttag i hörnstolparna.
 
Pjosk75 Pjosk75 skrev:
Tja, för mig tar det högst 10 minuter att dra ut alla plÄtrör frÄn plastramarna. GÄr sedan att förvara i kartongen om allting packas pÄ rÀtt sÀtt.

Ett alternativ Àr en förvaringshylla liknande denna.
[lÀnk]
DÀr hyllplanen ska passas in i uttag i hörnstolparna.
Om den frÄn Jula hade haft trÄd/nÀthyllor hade den varit perfekt.

Mina hÀnder och fingrar fungerar inte lÀngre ordentligt pga sjukdom sÄ jag fÄr absolut inte i sÀr min gröna hylla utan fÄr bÀra ut hela i garaget nÀr jag Àr klar för sÀsongen.
 
Pjosk75 Pjosk75 skrev:
Tja, för mig tar det högst 10 minuter att dra ut alla plÄtrör frÄn plastramarna. GÄr sedan att förvara i kartongen om allting packas pÄ rÀtt sÀtt.

Ett alternativ Àr en förvaringshylla liknande denna.
[lÀnk]
DÀr hyllplanen ska passas in i uttag i hörnstolparna.
Jag har liknande till mina plantor. Även om de gĂ„r att plocka isĂ€r och ihop igen Ă€r det knöligt. MetallflĂ€rparna blir lite missformade varje gĂ„ng. Dessutom bör de sĂ€ttas fast i vĂ€ggen för att stĂ„ stadigt.
 
Jiji Jiji skrev:
Jag skulle vilja ha en hylla som lÀtt gick att plocka ner igen nÀr fröodlingen Àr över. En hylla med gallerhyllor som den ovan men som Àr lÀtt att montera isÀr. Vi har Omar (hette den förr i alla fall) och det Àr en bra hylla men skitsvÄr att sÀra pÄ nÀr man vÀl fÄtt ihop den. Jag vill att det ska vara som tex Ivar, lÀtt att stÀlla undan i garaget lutat mot varandra. Men inte i trÀ dÄ som Ivar.

Finns det nÄgonstans?
Och allra helst pÄ hjul... Men det Àr vÀl att önska för mycket.
Vi köpte ett litet ”vĂ€xthus” av rör, modell som bilden (frĂ„n Jula). Har rör frĂ„n pallkragevĂ€xthus ocksĂ„ som Ă€r lĂ€ngre sĂ„ man kan öka höjden mellan hyllorna. Enkelt att sĂ€tta ihop, fĂ€sta belysning, variera och plocka ner. Inte sĂ„ vackert dock. Hjul? Borde funka att stĂ€lla det pĂ„ transportplattor.
Litet vÀxthus med genomskinligt plastskydd, tre hyllplan med blommor i krukor, grön vÀxt i mittsektionen, och en vattenkanna pÄ bottenplan.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Vi vill skicka notiser för Àmnen du bevakar och hÀndelser som berör dig.